
Wiatrak w Krzywiniu
Wiatrak w Krzywiniu to młyn wietrzny, liczący sobie już ponad 320 lat! Dawnej w Krzywiniu stały 3 wiatraki koźlaki, spośród których do dzisiaj dotrwały dwa z nich. Jeden z nich, stojący przy ulicy Bojanowskiego wzniesiono w 1698 roku a w ostatnich latach gruntownie odrestaurowano, dzięki czemu odzyskał dawny blask i ponownie stał się ciekawym miejscem na mapie Krzywinia. Tym bardziej, że wraz z remontem wiatraka zadbano również o jego otoczenie, gdzie utworzono przestrzeń rekreacyjną. Przy wiatraku pojawił się niewielki amfiteatr, miejsce na ognisko oraz budynek socjalny z salką dydaktyczną. Dzięki takiem zagospodarowaniu terenu wokół wiatraka, miejsce to jest wręcz stworzone do organizacji spotkań, biesiad czy zajęć dydaktycznych “pod chmurką”.
Sam wiatrak to klasyczny wiatrak typu koźlak, których w okolicy Leszna stało dawniej bardzo wiele. W jego wnętrzach częściowo zachowało się dawne wyposażenie młyna wietrznego. Udostępnienie wnętrz wiatraka jak i całego obiektu możliwe jest po wcześniejszym kontakcie z opiekunem (szczegóły na stronie internetowej Gminy Krzywiń).
Wiatrak w Krzywiniu
Krzywiń, ul. Edmunda Bojanowskiego 4
Drewniany wiatrak w Krzywiniu to jeden z kilkunastu wiatraków w okolicy Leszna i jeden z setek, które przetrwały do naszych czasów w całym kraju. Na pewno wyróżnia się tym, w jaki sposób został odnowiony i jak zagospodarowano teren wokół niego, jednak to za mało by wyróżnić go bardziej niż jako jeden z wielu.


Pod wiatrak w Krzywiniu dotrą Ci, których interesuje sam dawny młyn wietrzny lub wydarzenia, organizowane na terenie wokół niego. Dla wielu, niestety nie będzie on żadną szczególną atrakcją…
Wejście na teren wokół wiatraka i zobaczenie koźlaka z bliska nie wiąże się z żadnymi opłatami.
Wiatrak w Krzywiniu nie jest szczególnie popularnym miejscem wśród turystów, dlatego zapewne będziecie tutaj sami lub tylko w towarzystwie miejscowych.
Brak elementów informacji turystycznej czy zaplecza turystycznego dedykowanego dla turystów. Jedyne plusy za tabliczkę “zabytek”, tabliczkę z numerem młynu wietrznego oraz ławki w amfiteatrze, gdzie można chwilę odpocząć.
Przy wiatraku znajduje się utwardzony, bezpłatny parking na około 5 samochodów. Szkoda, że wykorzystywany jest przez miejscowych, co powoduje że przyjezdni nie mogą na nim zaparkować…
- odrestaurowany wiatrak, liczący ponad 320 lat,
- otoczenie wiatraka zagospodarowane jako przestrzeń rekreacyjną,
- bezpłatny i utwardzony parking pod samym wiatrakiem,
- wiatrak zamknięty, by zobaczyć wnętrze trzeba się z wyprzedzeniem umówić,
- brak chociażby tablicy informacyjnej, która przybliżyła by historię wiatraka,
Drugi z krzywińskich wiatraków znajduje się na tyłach miejscowego cmentarza, pomiędzy ulicami: Dezyderego Chłapowskiego i Mostową.
Wiatrak w Krzywiniu
Tereny na południe od Poznania i okolice Leszna to niezwykle ciekawe tereny, które w wielu miejscach nadal czekają na odkrycie i docenienie przez podróżników. Poznajcie kilka moich wpisów z tych stron i przekonajcie się, jak bardzo jest tutaj ciekawie!
- Zamek w Rydzynie. Największy w Wielkopolsce!
- Muzeum Młynarstwa w Osiecznej. Wiatraki pełne historii!
- Opactwo Benedyktynów w Lubiniu. Historia zapisana w murach!
- Filmowe Soplicowo. Jedyny w Polsce skansen filmowy!
- a także opisów miejsc, które oznaczyłem dla Was tagiem #leszno i okolice
Po więcej inspiracji i ciekawych miejsc zapraszam Was do kategorii zwiedzam Polskę oraz na mapę atrakcji turystycznych w Polsce, którą również znajdziecie na kierunkowo.pl!
JESZCZE WIĘCEJ MIEJSC W KATEGORII
ZWIEDZAM POLSKĘ

Atrakcje w Międzyzdrojach, które warto zobaczyć!
Międzyzdroje to jeden z najbardziej znanych polskich kurortów nad Bałtykiem, który swoją sławę zawdzięcza cudownej lokalizacji, doskonałej bazie turystycznej oraz…

Śródka w Poznaniu. Odradzająca się perełka!
Śródka w Poznaniu choć jest niewielką dzielnicą, skrywa w sobie wielką historię i dziesiątki wyjątkowych miejsc. Odwiedzając ten zakątek miasta…
ZNASZ FAJNE MIEJSCE?!
Znasz miejsce warte polecenia innym? Podpowiedź je nam a My skontaktujemy się z Gospodarzami i spróbujemy zaprosić ich do umieszczenia swojego miejsca na kierunkowo.pl. Pamiętajcie, trzeba promować to, co piękne i dobre!
