Wiatrak w Krzywiniu

Wiatrak w Krzywiniu

Wiatrak w Krzywiniu to młyn wietrzny, liczący sobie już ponad 320 lat! Dawnej w Krzywiniu stały 3 wiatraki koźlaki, spośród których do dzisiaj dotrwały dwa z nich. Jeden z nich, stojący przy ulicy Bojanowskiego wzniesiono w 1698 roku a w ostatnich latach gruntownie odrestaurowano, dzięki czemu odzyskał dawny blask i ponownie stał się ciekawym miejscem na mapie Krzywinia. Tym bardziej, że wraz z remontem wiatraka zadbano również o jego otoczenie, gdzie utworzono przestrzeń rekreacyjną. Przy wiatraku pojawił się niewielki amfiteatr, miejsce na ognisko oraz budynek socjalny z salką dydaktyczną. Dzięki takiem zagospodarowaniu terenu wokół wiatraka, miejsce to jest wręcz stworzone do organizacji spotkań, biesiad czy zajęć dydaktycznych “pod chmurką”.

Sam wiatrak to klasyczny wiatrak typu koźlak, których w okolicy Leszna stało dawniej bardzo wiele. W jego wnętrzach częściowo zachowało się dawne wyposażenie młyna wietrznego. Udostępnienie wnętrz wiatraka jak i całego obiektu możliwe jest po wcześniejszym kontakcie z opiekunem (szczegóły na stronie internetowej Gminy Krzywiń).

 

 

Dokładną lokalizację miejsca: Wiatrak w Krzywiniu, znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!
2 / 5

Drewniany wiatrak w Krzywiniu to jeden z kilkunastu wiatraków w okolicy Leszna i jeden z setek, które przetrwały do naszych czasów w całym kraju. Na pewno wyróżnia się tym, w jaki sposób został odnowiony i jak zagospodarowano teren wokół niego, jednak to za mało by wyróżnić go bardziej niż jako jeden z wielu.

Wiatrak w Krzywiniu

Wiatrak w Krzywiniu
Wiatrak w Krzywiniu
Wiatrak w Krzywiniu
krzywiń młyn wietrzny
krzywiń młyn wietrzny
1 / 5

Pod wiatrak w Krzywiniu dotrą Ci, których interesuje sam dawny młyn wietrzny lub wydarzenia, organizowane na terenie wokół niego. Dla wielu, niestety nie będzie on żadną szczególną atrakcją…

Wiatrak w Krzywiniu
3.7 / 5

5 / 5

Wejście na teren wokół wiatraka i zobaczenie koźlaka z bliska nie wiąże się z żadnymi opłatami.

4.5 / 5

Wiatrak w Krzywiniu nie jest szczególnie popularnym miejscem wśród turystów, dlatego zapewne będziecie tutaj sami lub tylko w towarzystwie miejscowych.

1.5 / 5

Brak elementów informacji turystycznej czy zaplecza turystycznego dedykowanego dla turystów. Jedyne plusy za tabliczkę “zabytek”, tabliczkę z numerem młynu wietrznego oraz ławki w amfiteatrze, gdzie można chwilę odpocząć.

4.5 / 5

Przy wiatraku znajduje się utwardzony, bezpłatny parking na około 5 samochodów. Szkoda, że wykorzystywany jest przez miejscowych, co powoduje że przyjezdni nie mogą na nim zaparkować…

Do 10 minut.

Dla każdego.

Dla każdego.

  • odrestaurowany wiatrak, liczący ponad 320 lat,
  • otoczenie wiatraka zagospodarowane jako przestrzeń rekreacyjną,
  • bezpłatny i utwardzony parking pod samym wiatrakiem,
  • wiatrak zamknięty, by zobaczyć wnętrze trzeba się z wyprzedzeniem umówić,
  • brak chociażby tablicy informacyjnej, która przybliżyła by historię wiatraka,

Drugi z krzywińskich wiatraków znajduje się na tyłach miejscowego cmentarza, pomiędzy ulicami: Dezyderego Chłapowskiego i Mostową.

Wiatrak w Krzywiniu

Tereny na południe od Poznania i okolice Leszna to niezwykle ciekawe tereny, które w wielu miejscach nadal czekają na odkrycie i docenienie przez podróżników. Poznajcie kilka moich wpisów z tych stron i przekonajcie się, jak bardzo jest tutaj ciekawie!

Po więcej inspiracji i ciekawych miejsc zapraszam Was do kategorii zwiedzam Polskę oraz na mapę atrakcji turystycznych w Polsce, którą również znajdziecie na kierunkowo.pl!

Wpis opublikowano: 30 października 2022, ostatnia modyfikacja treści: 6 lipca 2023

Z Waszym wsparciem mogę więcej!

Jeżeli spodobał Wam się mój blog, znaleźliście na nim inspirację lub odpowiedź na swoje pytania, dodajcie mi wiatru w żagle abym mógł tworzyć jeszcze więcej i lepiej! Z góry dziękuje!

JESZCZE WIĘCEJ MIEJSC W KATEGORII

ZWIEDZAM POLSKĘ

ZNASZ FAJNE MIEJSCE?!

Znasz miejsce warte polecenia innym? Podpowiedź je nam a My skontaktujemy się z Gospodarzami i spróbujemy zaprosić ich do umieszczenia swojego miejsca na kierunkowo.pl. Pamiętajcie, trzeba promować to, co piękne i dobre!

ciekawe miejsca w Polsce kierunkowo.pl