Wzgórze Gedymina i wieża widokowa w Szczawnie-Zdroju górna część wieży otoczona liśćmi szczawno-zdrój atrakcje

Wzgórze Gedymina i wieża widokowa w Szczawnie-Zdroju

Wzgórze Gedymina z wieżą widokową to jedna z głównych atrakcji Szczawna-Zdroju, malowniczego uzdrowiska w pobliżu Wałbrzycha. Wzniesiona w 2022 roku, drewniano-metalowa wieża widokowa Gedymina góruje nad okolicą, oferując rozległe panoramy. Usytuowana na szczycie Wzgórza Gedymina (532 m n.p.m.) w Górach Wałbrzyskich, na terenie Parku Zdrojowego, ma 33 metry wysokości.

Z dwóch tarasów widokowych, umieszczonych na wysokościach 16,43 i 26,85 m, można podziwiać m.in. Góry Wałbrzyskie, Sowie, a nawet Karkonosze. Widok rozciąga się również na Wrocław (przy dobrej widoczności dostrzegalny jest Sky Tower), Rudawy Janowickie, Góry i Pogórze Kaczawskie. Od północy widoczna jest Ślęża i Radunia, a od południowego wschodu masyw Wielkiej i Małej Sowy oraz masyw Kalenicy i Gór Suchych. Dzięki sieci szlaków w Parku Zdrojowym i licznym drogowskazom, dotarcie na szczyt jest łatwe i przyjemne. Zamiast schodów, na szczyt wieży prowadzi spiralna platforma, umożliwiająca wjazd wózkiem i zapewniająca dostępność dla wszystkich.

Co jeszcze we wpisie?

To znajdziesz w moim blogowym opisie tego miejsca.

Autor wpisu

marcin krawczyk bloger mikropodróżnik zdjęcie portretowe

Cześć, jestem Marcin!

autor bloga, mikropodróżnik, regionalista

Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl. Więcej o mnie przeczytacie tutaj

Lokalizacja – Wzgórze Gedymina i wieża widokowa w Szczawnie-Zdroju

Lokalizacja miejsca „Wzgórze Gedymina i wieża widokowa w Szczawnie-Zdroju”: na szczycie Wzgórza Gedymia, znajdującego się na terenie Parku Zdrojowego w uzdrowisko Szczawno-Zdrój. Dokładną lokalizację znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!

mapa atrakcji turystycznych

Sprawdź moją mapę atrakcji i ponad 500 miejsc, które na niej oznaczyłem!

Konkrety

Wzgórze Gedymina i wieża widokowa w Szczawnie-Zdroju w wielkim skrócie! Poznajcie unikalność tego miejsca i moją opinię o nim!

unikalność

Każda wieża widokowa jest niepowtarzalna, podobnie jak ta na Wzgórzu Gedymina, która oferuje unikalną perspektywę na malownicze okolice Wałbrzycha. Wyjątkowość tego miejsca tkwi nie tylko w rozległych widokach, ale również w konstrukcji wieży, umożliwiającej wejście lub wjazd na szczyt każdemu, niezależnie od sprawności, wieku czy stanu zdrowia.

moim zdaniem

Moim zdaniem wieża widokowa na Wzgórzu Gedymina to miejsce, którego nie można pominąć, odwiedzając uzdrowisko Szczawno-Zdrój. Bez wątpienia jest to jeden z najlepszych punktów widokowych w okolicy.

Galeria zdjęć

Wzgórze Gedymina i wieża widokowa w Szczawnie-Zdroju

Wzgórze Gedymina i wieża widokowa podjazd podest platforma bez schodów szczawno-zdrój atrakcje
wieża widokowa wałbrzych park zdrojowy szczawno-zdrój
Wzgórze Gedymina i wieża widokowa taras widokowy
wieża widokowa w szczawnie-Zdroju widok na okolice
wieża widokowa wałbrzych tablica opis widoku
Wzgórze Gedymina i wieża widokowa widok z wieży na okoliczne góry i miasta

Rating miejsca

Ocena praktycznych informacji o miejscu: cen, ilości odwiedzających i ogólnego przygotowania miejsca do bycia atrakcją turystyczną. Im wyższa ocena tym lepiej!

Średnia ocena – 4.3/5 – składowe oceny:

Ceny5/5

Wstęp na wieżę jest bezpłatny.

Ilość odwiedzających3.5/5

Wieża widokowa na Wzgórzu Gedymina niemal od początku swojego istnienia przyciąga rzesze turystów. Szczególnie w weekendy, gdy frekwencja jest najwyższa. Nie musicie jednak obawiać się tłoku, ponieważ na wieży jednocześnie może przebywać maksymalnie 80 osób, co jest kontrolowane przez bramki przy wejściu.

Przygotowanie4.5/5

Wieża widokowa na Wzgórzu Gedymina w Szczawnie-Zdroju to doskonale przygotowana atrakcja, która umożliwia pełne korzystanie z uroków tego miejsca. Dzięki panoramom umieszczonym na barierkach łatwo można rozeznać się w okolicy i zidentyfikować charakterystyczne punkty. Trasa prowadząca do wieży przez Park Zdrojowy jest poprawnie oznakowana (specjalne drogowskazy prowadzą do celu), co sprawia, że spacer jest przyjemnością. Jedynym mankamentem jest słabsze oznakowanie trasy w okolicach pijalni wód, w samym centrum uzdrowiska.
Dodatkowo liczne ścieżki i alejki parkowe pozwalają urozmaicić trasę do i z wieży, odkrywając przy okazji urokliwe zakątki Parku Zdrojowego.

czytasz – wspieraj

Ja tworzę rzetelne treści, którym możesz zaufać a Ty stawiasz kawkę:)

Dzięki drobnym wpłatom od Czytelników (10, 15, 25 zł), mogę utrzymywać i rozwijać bloga

Praktyczne informacje – Wzgórze Gedymina i wieża widokowa w Szczawnie-Zdroju

Parking – 3.5/5

Wieża widokowa na Wzgórzu Gedymina nie posiada dedykowanego parkingu, dlatego należy zaparkować na jednym z dostępnych w okolicy parkingów lub miejsc postojowych. Najbliższy parking, oddalony o około 550 m od wieży, znajduje się przy cmentarzu na ul. Żeromskiego w Wałbrzychu (bezpłatny, 50°47’20.4″N 16°16’07.6″E). Ciekawszą opcją jest zaparkowanie w uzdrowiskowej dzielnicy Szczawna-Zdroju, np. na parkingu przy ul. Ratuszowej (ok. 1,5 km, płatny, 50°48’11.3″N 16°15’15.9″E), co pozwoli również na zwiedzenie atrakcji podwałbrzyskiego uzdrowiska.

Potrzebny czas

Średni czas korzystania z wieży i podziwiania widoków z jej tarasów widokowych wynosi 15-20 minut. Należy do tego doliczyć czas wejścia i zejścia ze wzgórza, który wynosi średnio 20–30 minut w jedną stronę (30 minut na wejście, 20 minut na zejście; czasy dotyczą trasy z części uzdrowiskowej Szczawna-Zdroju).

Sugerowany wiek

Dla każdego. Wieża przystosowana jest dla osób w każdym wieku.

Dostępność

Wieża widokowa na Wzgórzu Gedymina jest dostępna dla wszystkich, w tym osób z niepełnosprawnościami, dzięki 300-metrowej, 2-metrowej szerokości pochylni prowadzącej na taras widokowy, zastępując schody. Dojście do wieży, prowadzi utwardzonymi alejkami parkowymi (wysypane szutrem, miejscami kaministe).
Jednocześnie trzeba pamiętać, że w przypadku złych warunków pogodowych, szczególnie zimą, wieża może być czasowo zamknięta.

podpowiedź

Planując rodzinną wycieczkę na wieżę widokową na Wzgórzu Gedymina, polecam trasę od strony Szczawna-Zdroju. Jest to przyjemna i niezbyt wymagająca ścieżka, która prowadzi obok dobrze wyposażonego placu zabaw, co z pewnością ucieszy najmłodszych. Z ciekawostek technicznych warto dodać, że do budowy wieży zużyto 45 ton stali, a cała konstrukcja waży około 100 ton.

Plusy i minusy

główne atuty

  • bezpieczna i przyjazna konstrukcja, umożliwiająca podziwianie widoków każdemu,
  • dookolna panorama i przepiękne widoki,
  • bezpłatny wstęp,
  • położenie na terenie Parku Zdrojowego w Szczawnie-Zdroju wraz z bliskością atrakcji uzdrowiska,

słabsze strony

  • zbyt ogólne oznakowanie dojścia do wieży w części uzdrowiskowej Szczawna-Zdrój,
  • bywa tłumnie a przez limit osób na wieży, czasami trzeba poczekać w kolejce

Poznajcie inne miejsca w okolicy

Wieża widokowa na Wzgórzu Gedymina to kolejny punkt widokowy, który odwiedziłem i opisałem na moim blogu. Więcej takich miejsc możecie poznać w wpisie: Niesamowite punkty widokowe

Przy okazji, będąc w okolicach Wałbrzycha, polecam Wam odwiedzić m. in. Zamek Książ, Palmiarnię Zamku Książ a także samo uzdrowisko Szczawno-Zdrój oraz położony niedaleko, a urzekający widokiem z zamkowej wieży Zamek Bolków. Przeczytacie o tych miejscach z poniższych moich wpisów:

Wpis opublikowano: 17 marca 2025
Wykaz źródeł
  • wpis Wieża widokowa na Wzgórzu Gedymina na stronie MOSiR Szczawno-Zdrój, link, dostęp z dn. 14.02.2025,
  • wpis Wieża widokowa na Wzgórzu Gedymina  na stronie Powiatu Wałbrzyskiego, link, dostęp z dn. 14.02.2025,
  • artykuł Wieża widokowa na Wzgórzu Gedymina w Szczawnie-Zdroju. Dolnośląski turystyczny hit ciągle przyciąga jak magnes – przyjdź w weekend! w serwisie walbrzych.naszemiasto.pl, link, dostęp z dn. 14.02.2025,
  • wpis Góra Parkowa (Góry Wałbrzyskie) w serwisie pl.wikipedia.org, link, dostęp z dn. 14.02.2025,
POZNAJMY SIĘ
kierunkowo.pl autor marcin krawczyk prelekcja targi tour salon prezentacja 2023
Marcin Krawczyk

mikropodróżnik | bloger | polonofil

Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Specjalizuje się w krótkich wyjazdach (mikropodróżach), dzięki którym udaje mi się łączyć pracę zawodową z życiem pełnym podróżniczych przygód! Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl, starając się tworzyć najbardziej rzetelny blog podróżniczy o Polsce. Więcej o mnie przeczytacie na stronie o mnie

OZNACZENIA WPISU
CO MYŚLISZ O TYM MIEJSCU I WPISIE?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

ciekawe miejsca w Polsce kierunkowo.pl