Wzgórze Gedymina i wieża widokowa w Szczawnie-Zdroju
Wzgórze Gedymina z wieżą widokową to jedna z głównych atrakcji Szczawna-Zdroju, malowniczego uzdrowiska w pobliżu Wałbrzycha. Wzniesiona w 2022 roku, drewniano-metalowa wieża widokowa Gedymina góruje nad okolicą, oferując rozległe panoramy. Usytuowana na szczycie Wzgórza Gedymina (532 m n.p.m.) w Górach Wałbrzyskich, na terenie Parku Zdrojowego, ma 33 metry wysokości.
Z dwóch tarasów widokowych, umieszczonych na wysokościach 16,43 i 26,85 m, można podziwiać m.in. Góry Wałbrzyskie, Sowie, a nawet Karkonosze. Widok rozciąga się również na Wrocław (przy dobrej widoczności dostrzegalny jest Sky Tower), Rudawy Janowickie, Góry i Pogórze Kaczawskie. Od północy widoczna jest Ślęża i Radunia, a od południowego wschodu masyw Wielkiej i Małej Sowy oraz masyw Kalenicy i Gór Suchych. Dzięki sieci szlaków w Parku Zdrojowym i licznym drogowskazom, dotarcie na szczyt jest łatwe i przyjemne. Zamiast schodów, na szczyt wieży prowadzi spiralna platforma, umożliwiająca wjazd wózkiem i zapewniająca dostępność dla wszystkich.
Cześć, jestem Marcin!
Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl. Więcej o mnie przeczytacie tutaj
Podstawowe informacje – Wzgórze Gedymina i wieża widokowa w Szczawnie-Zdroju
Wzgórze Gedymina i wieża widokowa w Szczawnie-Zdroju w wielkim skrócie! Poznajcie unikalność tego miejsca i moją opinię o nim!
Unikalność miejsca – 3/5
Każda wieża widokowa jest niepowtarzalna, podobnie jak ta na Wzgórzu Gedymina, która oferuje unikalną perspektywę na malownicze okolice Wałbrzycha. Wyjątkowość tego miejsca tkwi nie tylko w rozległych widokach, ale również w konstrukcji wieży, umożliwiającej wejście lub wjazd na szczyt każdemu, niezależnie od sprawności, wieku czy stanu zdrowia.
Moim zdaniem – 4/5
Moim zdaniem wieża widokowa na Wzgórzu Gedymina to miejsce, którego nie można pominąć, odwiedzając uzdrowisko Szczawno-Zdrój. Bez wątpienia jest to jeden z najlepszych punktów widokowych w okolicy.
Lokalizacja – Wzgórze Gedymina i wieża widokowa w Szczawnie-Zdroju
Lokalizacja miejsca „Wzgórze Gedymina i wieża widokowa w Szczawnie-Zdroju”: na szczycie Wzgórza Gedymia, znajdującego się na terenie Parku Zdrojowego w uzdrowisko Szczawno-Zdrój. Dokładną lokalizację znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!
Sprawdź moją mapę atrakcji i ponad 500 miejsc, które na niej oznaczyłem!
Wzgórze Gedymina i wieża widokowa w Szczawnie-Zdroju bez tajemnic!
Dowiedz się wszystkiego co ważne o miejscu: Wzgórze Gedymina i wieża widokowa w Szczawnie-Zdroju, z mojego wpisu! Oprócz praktycznych informacji, przydatnych dla każdego, kto chciałby odwiedzić to miejsce, znajdziecie w nim również zdjęcia, garść ciekawostek i możliwie obiektywnych ocen.
Ocena miejsca
Praktyczne informacje muszą być również przekazane w praktyczny i przejrzysty sposób! Właśnie dlatego dla ułatwienia wprowadziłem punktową ocenę najważniejszych, moim zdaniem kwestii: kosztów wstępu i cen na miejscu, ilości odwiedzających i ogólnego przygotowania do bycia pełnoprawna atrakcja turystyczną. To miejsce uzyskało u mnie ocenę – 4.3 / 5, z czego:
Ceny – 5/5
Wstęp na wieżę jest bezpłatny.
Ilość odwiedzających – 3.5/5
Wieża widokowa na Wzgórzu Gedymina niemal od początku swojego istnienia przyciąga rzesze turystów. Szczególnie w weekendy, gdy frekwencja jest najwyższa. Nie musicie jednak obawiać się tłoku, ponieważ na wieży jednocześnie może przebywać maksymalnie 80 osób, co jest kontrolowane przez bramki przy wejściu.
Przygotowanie – 4.5/5
Wieża widokowa na Wzgórzu Gedymina w Szczawnie-Zdroju to doskonale przygotowana atrakcja, która umożliwia pełne korzystanie z uroków tego miejsca. Dzięki panoramom umieszczonym na barierkach łatwo można rozeznać się w okolicy i zidentyfikować charakterystyczne punkty. Trasa prowadząca do wieży przez Park Zdrojowy jest poprawnie oznakowana (specjalne drogowskazy prowadzą do celu), co sprawia, że spacer jest przyjemnością. Jedynym mankamentem jest słabsze oznakowanie trasy w okolicach pijalni wód, w samym centrum uzdrowiska.
Dodatkowo liczne ścieżki i alejki parkowe pozwalają urozmaicić trasę do i z wieży, odkrywając przy okazji urokliwe zakątki Parku Zdrojowego.
Ja tworzę rzetelne treści, którym możesz zaufać a Ty stawiasz kawkę:)
Dzięki drobnym wpłatom od Czytelników (10, 15, 25 zł), mogę utrzymywać i rozwijać bloga
Praktyczne informacje
Co jeszcze warto wiedzieć o tym miejscu? Gdzie zaparkować, ile potrzebujecie czasu, dla kogo to miejsce będzie odpowiednie i dostępne. Wszystko to wraz z dodatkową, extra podpowiedzią zebrałem dla Was poniżej!
Parking – 3.5/5
Wieża widokowa na Wzgórzu Gedymina nie posiada dedykowanego parkingu, dlatego należy zaparkować na jednym z dostępnych w okolicy parkingów lub miejsc postojowych. Najbliższy parking, oddalony o około 550 m od wieży, znajduje się przy cmentarzu na ul. Żeromskiego w Wałbrzychu (bezpłatny, 50°47’20.4″N 16°16’07.6″E). Ciekawszą opcją jest zaparkowanie w uzdrowiskowej dzielnicy Szczawna-Zdroju, np. na parkingu przy ul. Ratuszowej (ok. 1,5 km, płatny, 50°48’11.3″N 16°15’15.9″E), co pozwoli również na zwiedzenie atrakcji podwałbrzyskiego uzdrowiska.
Potrzebny czas
Średni czas korzystania z wieży i podziwiania widoków z jej tarasów widokowych wynosi 15-20 minut. Należy do tego doliczyć czas wejścia i zejścia ze wzgórza, który wynosi średnio 20–30 minut w jedną stronę (30 minut na wejście, 20 minut na zejście; czasy dotyczą trasy z części uzdrowiskowej Szczawna-Zdroju).
Sugerowany wiek
Dla każdego. Wieża przystosowana jest dla osób w każdym wieku.
Dostępność
Wieża widokowa na Wzgórzu Gedymina jest dostępna dla wszystkich, w tym osób z niepełnosprawnościami, dzięki 300-metrowej, 2-metrowej szerokości pochylni prowadzącej na taras widokowy, zastępując schody. Dojście do wieży, prowadzi utwardzonymi alejkami parkowymi (wysypane szutrem, miejscami kaministe).
Jednocześnie trzeba pamiętać, że w przypadku złych warunków pogodowych, szczególnie zimą, wieża może być czasowo zamknięta.
Extra podpowiedź!
Planując rodzinną wycieczkę na wieżę widokową na Wzgórzu Gedymina, polecam trasę od strony Szczawna-Zdroju. Jest to przyjemna i niezbyt wymagająca ścieżka, która prowadzi obok dobrze wyposażonego placu zabaw, co z pewnością ucieszy najmłodszych. Z ciekawostek technicznych warto dodać, że do budowy wieży zużyto 45 ton stali, a cała konstrukcja waży około 100 ton.
Co na plus, co na minus?
Wzgórze Gedymina i wieża widokowa w Szczawnie-Zdroju – podsumujmy, to co wiemy! Sprawdź jakie są mocne i słabe strony tego miejsca.
Główne atuty
- bezpieczna i przyjazna konstrukcja, umożliwiająca podziwianie widoków każdemu,
- dookolna panorama i przepiękne widoki,
- bezpłatny wstęp,
- położenie na terenie Parku Zdrojowego w Szczawnie-Zdroju wraz z bliskością atrakcji uzdrowiska,
Słabsze strony
- zbyt ogólne oznakowanie dojścia do wieży w części uzdrowiskowej Szczawna-Zdrój,
- bywa tłumnie a przez limit osób na wieży, czasami trzeba poczekać w kolejce
Ciekawe miejsca w okolicy
Wieża widokowa na Wzgórzu Gedymina to kolejny punkt widokowy, który odwiedziłem i opisałem na moim blogu. Więcej takich miejsc możecie poznać w wpisie: Niesamowite punkty widokowe
Przy okazji, będąc w okolicach Wałbrzycha, polecam Wam odwiedzić m. in. Zamek Książ, Palmiarnię Zamku Książ a także samo uzdrowisko Szczawno-Zdrój oraz położony niedaleko, a urzekający widokiem z zamkowej wieży Zamek Bolków. Przeczytacie o tych miejscach z poniższych moich wpisów:
- wpis Wieża widokowa na Wzgórzu Gedymina na stronie MOSiR Szczawno-Zdrój, link, dostęp z dn. 14.02.2025,
- wpis Wieża widokowa na Wzgórzu Gedymina na stronie Powiatu Wałbrzyskiego, link, dostęp z dn. 14.02.2025,
- artykuł Wieża widokowa na Wzgórzu Gedymina w Szczawnie-Zdroju. Dolnośląski turystyczny hit ciągle przyciąga jak magnes – przyjdź w weekend! w serwisie walbrzych.naszemiasto.pl, link, dostęp z dn. 14.02.2025,
- wpis Góra Parkowa (Góry Wałbrzyskie) w serwisie pl.wikipedia.org, link, dostęp z dn. 14.02.2025,
Marcin Krawczyk
mikropodróżnik | bloger | polonofil
Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Specjalizuje się w krótkich wyjazdach (mikropodróżach), dzięki którym udaje mi się łączyć pracę zawodową z życiem pełnym podróżniczych przygód! Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl, starając się tworzyć najbardziej rzetelny blog podróżniczy o Polsce. Więcej o mnie przeczytacie na stronie o mnie
Dodaj komentarz