Kapuśniak z czerwonej kapusty
Chcecie zaskoczyć nietypową zupą? Kapuśniak z czerwonej kapusty na żeberkach wieprzowych i wędzonym boczku to propozycja warta rozważenia. Klasyczny kapuśniak zna pewnie każdy, to jedna z najpopularniejszych zup na polskich stołach a mimo to pozornie podobny kapuśniak z czerwonej kapusty, to inna para kaloszy! Z racji, że przygotowywany jest ze świeżej a nie kiszonej kapusty, jest on łagodniejszy w smaku i mniej intensywny, co nie znaczy, że mniej smaczny! Zresztą przygotujcie i przekonajcie się sami!
oznaczenia
SKŁADNIKI
- pół dużej główki czerwonej kapusty,
- 800 g żeberek wieprzowych (mięsnych),
- 200 g boczku wędzonego,
- 1 duża cebula,
- 1 duża marchewka,
- 4 duże ziemniaki,
- 4 liście laurowe,
- 5 ziaren ziela angielskiego,
- 3 ziarna jałowca,
- 2 ząbki czosnku,
- pęczek koperku,
- pół łyżeczki kminku,
- 1 łyżeczka majeranku,
- 2 łyżki octu,
- sól, pieprz,
- olej do smażenia
(ilość produktów dla przygotowania 10-12 porcji)
WYKONANIE
- Żeberka opłucz, dokładnie osusz ręcznikiem papierowym a następnie pokrój na mniejsze kawałki, które dopraw solą i pieprzem.
- Na rozgrzaną patelnię dodaj 2 łyżki oleju i po chwili dodaj przygotowane żeberka. Smaż kawałki mięsa około 7-8 minut z każdej strony, czyli do czasu wyraźnego zarumieniania.
- Usmażone żeberka przełóżcie do przygotowanego dużego garnka i w dalszej kolejności zalejcie je 2,5 litra wody oraz dodajcie 1 łyżeczkę soli. Garnek postawcie na średnim ogniu i doprowadźcie zawartość do wrzenia, zbierając tuż przed zagotowaniem powstały na powierzchni wody szum.
- Na patelnię, gdzie przed chwilą smażyły się żeberka dodajcie pokrojony w kostkę wędzony boczek i postawcie ją na małym ogniu. Gdy boczek się już wytopi dodajcie na patelnię pokrojoną w kostkę cebulę i szczyptę soli.
- Usmażony boczek z cebulą dodaj do garnka po zebraniu szumów i następnie dodaj przyprawy: liście laurowe, ziarna ziela angielskiego, jałowiec. Całość gotujcie na małym ogniu przez 10 minut na niewielkim ogniu i pod przykryciem.
- W międzyczasie poszatkujcie czerwoną kapustę oraz zetrzyjcie na tarce o dużych oczkach marchewkę.
- Po upływie 10 minut dodaj do garnka poszatkowaną kapustę oraz startą marchewkę. Dodajcie również kolejną 1 łyżeczkę soli, 1 łyżkę octu oraz pół łyżeczki kminku i gotujcie dalej na wolnym ogniu przez 30 minut pod przykryciem.
- Po 30 minutach dodajcie do garnka pokrojone w średnią kostkę ziemniaki oraz czosnek, przeciśnięty przez praskę. Dodajcie kolejną łyżeczkę soli i gotujcie dalej na małym ogniu przez 20 minut, czyli do momentu aż ziemniaki będą miękkie.
- Na koniec dodajcie do zupy pokrojony koperek oraz majeranek i doprawcie zupę 1 łyżką octy oraz świeżo mielonym pieprzem i solą.
Kapuśniak z czerwonej kapusty
MIEJ POD RĘKĄ
- dużą patelnię,
- duży garnek,
- tarkę do warzyw (duże oczka),
- małe sitko lub łyżkę „szumówkę”,
CENNE RADY
Kapuśniak z czerwonej kapusty to zupa nieco ciężkostrawna, która może powodować wzdęcia i dyskomfort żołądkowy. Warto pamiętać o tym i raczej unikać jej na niedzielnym dwudaniowym obiedzie.
SPOSÓB PODANIA
Kapuśniak z czerwonej kapusty to gotowe danie obiadowe! Możecie dodatkowo podać do niego świeże pieczywo, np. razowy chleb lub przygotowane na świeżo pieczywo czosnkowe.