Kompot z truskawek do słoików na zimę

kompot z truskawek w słoikach kompot z truskawek na zimę
  • Marcin
  • 11 lipca 2021

Kompot z truskawek to jeden z najsmaczniejszych przetworów, jakie można przygotować na zimę. Aromatyczny, intensywny i banalny w przygotowaniu, to tylko kilka z jego zalet! Przekonacie się, że zostanie on bezapelacyjnym królem niedzielnego obiadu, choć oczywiście w ciągu tygodnia będzie pasował równie doskonale jako poobiedni trunek. O tym, że najlepiej przygotować go w sezonie na truskawki, nawet nie wspominam. Warto jednak zwrócić uwagę na truskawki, które wybieracie do swoich przetworów, ponieważ to te polne są zdecydowanie najzdrowsze i najsmaczniejsze!

OZNACZENIA

kategoria przepisu czas przygotowania trudność koszt wykonania kaloryczność

SKŁADNIKI


  • 1 kg truskawek,
  • 260 g cukru (około 12 łyżek),
  • 1 litr wrzątku,
  • kilka ziarenek kwasku cytrynowego

(ilość produktów dla przygotowania 6 słoików z kompotem, o pojemności 400 ml każdy)

kompot z truskawek w słoikach kompot z truskawek na zimę
kompot z truskawek w słoikach kompot z truskawek na zimę
kompot z truskawek w słoikach kompot z truskawek na zimę
kompot z truskawek w słoikach kompot z truskawek na zimę
kompot z truskawek w słoikach kompot z truskawek na zimę

WYKONANIE


Kompot z truskawek do słoików na zimę

  1. Truskawki obierz z szypułek i włóż do sita. Po obraniu wszystkich umyj je pod bieżącą wodą i odstaw chwilę do odcieknięcia, na przykład na miskę.
  2. Do wyparzonych słoików wkładaj truskawki, tak by wypełniły cały słoik.
  3. Gdy wszystkie słoiki będą już pełne truskawek, dodaj do każdego słoika po 2 łyżki cukru i 2 ziarenka kwasku cytrynowego.
  4. Zagotuj wodę a następnie nalej wrzątku do słoików z truskawkami i cukrem.
  5. Zakręć słoiki wyparzonymi nakrętkami i włóż je do przygotowanego dużego garnka , wyłożonego bawełnianą ściereczką na dnie. Użyj do tego koniecznie rękawic kuchennych, dzięki czemu się nie poparzysz.
  6. Wlej do garnka zimną wodę, tak by sięgała do 1/3 wysokości słoików. Garnek postaw na dużym ogniu, zagotuj i zmniejsza ogień. Gotuj przez 15 minut pod przykryciem na średnim ogniu.
  7. Po tym czasie, wyciągnij gorące słoiki z garnka i odstaw na ściereczkę kuchenną.
  8. Jeżeli cukier w słoiku się nie rozpuścił, potrząsaj słoikiem gdy jest jeszcze letni.
  9. Tak przygotowany kompot z truskawek jest gotowy do przygotowania od razu, jednak warto odstawić słoiki na półkę z zapasami na zimę!

MIEJ POD RĘKĄ

  • 6 słoików o pojemności 400 ml z nakrętkami,
  • duże sitko,
  • miskę lub naczynie do odłożenia sita,
  • duży garnek z pokrywką wraz z bawełnianą ściereczką na dno,
  • rękawice kuchenne

CENNE RADY

Kompot z truskawek będzie bardziej intensywny w smaku, gdy do każdego ze słoików dodasz 1 malinę a a dzięki dodatkowi kwasku cytrynowego dłużej zachowa piękny i soczysty kolor.

SPOSÓB PODANIA

Kompot z truskawek w słoiku należy rozcieńczyć około 500-600 ml wody z dodatkiem cukru (w mnie to 1 łyżka, choć można go dodać według uznania). Doskonale sprawdzi się jako dodatek do obiadu lub jako napój do picia. Będzie idealnym zamiennikiem dla domowej lemoniady czy kompotu ze świeżych owoców.

Drogi Czytelniku, miło mi, że dotarłeś do końca mojego wpisu! Jeśli pomógł on znaleźć niezbędne informacje, inspirację lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie niewielkim napiwkiem stawiając wirtualną kawkę lub zostając Patronem bloga:)

poradniki kulinarne

kierunkowo.pl w socialmediach

Smakuj podróżując!

Odkrywaj nowe smaki oraz regionalne kuchnie podczas podróży! Daj się zainspirować i poznaj podróżnicze wpisy na kierunkowo.pl!