
Góra Parkowa w Kudowie-Zdroju i Altana Miłości
Góra Parkowa w Kudowie-Zdroju to wzniesienie mające 477 m n. p. m. wysokości, znajdujące się kilkaset metrów na północny-wschód od centrum miasta. Jest to część pasma Gór Stołowych, jednak nie znajdziecie na niej charakterystycznych ostańców skalnych. Góra Parkowa w Kudowie-Zdroju ze względu na bliskość dzielnicy uzdrowiskowej jest popularnym miejscem na spacer a ze względu na stromość podejścia bardziej intensywny niż spokojny:)
Największą atrakcją Góry parkowej jest Altana Miłości, z której można podziwiać Kudowę-Zdrój z góry. Znajduje się ona na wysokości około 450 m n. p. m., czyli około 60 metrów wyżej niż centrum miasta. Altana Miłości to drewniana wiata, znajdująca się około 300 metrów od szczytu Góry Parkowej, na którym stoi maszt radiowo-telewizyjny widoczny z daleka. Widok na miasto z Altany Miłości niestety przez zadrzewienia nie jest rozległy ale sam widok jest przyjemny dla oka i wynagradza trud podejścia. Na zboczach wzniesienia znajduje się jeszcze jeden obiekt – ewangelicki kościółek z końca XVIII wieku, wzniesiony przez braci czeskich. Od kościółka, zachodnią część góry nazywa się często Wzgórzem Kaplicznym.
Co jeszcze we wpisie?
To znajdziesz w moim blogowym opisie tego miejsca.
Autor wpisu
Cześć, jestem Marcin!
Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl. Więcej o mnie przeczytacie tutaj
Lokalizacja – Góra Parkowa w Kudowie-Zdroju i Altana Miłości
Lokalizacja miejsca „Góra Parkowa w Kudowie-Zdroju i Altana Miłości”: na północ od uzdrowiskowego centrum Kudowy-Zdrój. Dokładną lokalizację znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!
Sprawdź moją mapę atrakcji i ponad 500 miejsc, które na niej oznaczyłem!
Konkrety
Góra Parkowa w Kudowie-Zdroju i Altana Miłości w wielkim skrócie! Poznajcie unikalność tego miejsca i moją opinię o nim!
2/5
Góra Parkowa w Kudowie-Zdroju nie wyróżnia się niczym szczególnym, choć na pewno Altanka Miłości z widokiem na miasto zasługuje na docenienie.
2/5
Niewiele przegapicie, rezygnując z wejścia na Górę Parkową. Mimo to, dla wielu będzie ona miłym miejscem na chwilę aktywnego wypoczynku na intensywnym spacerze czy ucieczką do ciszy od zgiełku centrum miasta.
Galeria zdjęć
Góra Parkowa w Kudowie-Zdroju i Altana Miłości

Rating miejsca
Ocena praktycznych informacji o miejscu: cen, ilości odwiedzających i ogólnego przygotowania miejsca do bycia atrakcją turystyczną. Im wyższa ocena tym lepiej!
Średnia ocena – 4/5 – składowe oceny:
Ceny – 5/5
Poruszanie się po Górze Parkowej jak i wejście do Altanki Miłości nie wiąże się z żadnymi opłatami.
Ilość odwiedzających – 4/5
Na pewno jest ich znacznie mniej niż w położonym niżej uzdrowisku. Prawdopodobnie miniecie się na zboczach góry z pojedynczymi osobami.
Przygotowanie – 3/5
Zielony szlak, którym dojdziemy na szczyt góry jest oznaczony, w pewnym miejscach trudno jednak odnaleźć oznaczenia. Podobnie z innymi ścieżkami, które wytyczono na zboczach Góry Parkowej. Na plus na pewno należy zaliczyć oznakowanie wejścia głównego, przyrządy do ćwiczeń rozlokowane oraz ławki przy trasach i drogowskazy w Parku Zdrojowym. Niestety ogólnie jest co najwyżej poprawnie.
Ja tworzę rzetelne treści, którym możesz zaufać a Ty stawiasz kawkę:)
Dzięki drobnym wpłatom od Czytelników (10, 15, 25 zł), mogę utrzymywać i rozwijać bloga
Praktyczne informacje – Góra Parkowa w Kudowie-Zdroju i Altana Miłości
Parking – 4.5/5
Najbliższym parkingiem jest bezpłatny parking na ulicy Moniuszki. Również przy głównej ulicy (Zdrojowej) znajdziecie bezpłatne parkingi. Mimo, że miejsc parkingowych wydaje się dużo, często jest problem znaleźć wolne miejsce.
Potrzebny czas
Wejście z Parku Zdrojowego na szczyt Góry Parkowej to kwestia około 20 minut intensywnego podejścia. Nieco bliżej jest do Altany Miłości, do której dotrzecie w 10-15 minut w zależności od formy. Ogólnie na Górze Parkowej spędzicie najprawdopodobniej 30-45 minut, choć możecie oczywiście pospacerować dłużej.
Sugerowany wiek
Dla każdego, choć dla najmłodszych stromy teren będzie małym wyzwaniem.
Dostępność
Podejście pod Górę Parkową jest strome a w najtrudniejszych miejscach zamontowano betonowe schody. Trasa będzie zbyt trudna, by pokonać ją wózkiem dziecięcym lub inwalidzkim. Również osoby mające problemy w poruszaniu się, mogą potrzebować tutaj pomocy.
Wchodząc pod Górę Parkową można się nieźle zmęczyć i spocić:) A człowiek spocony zdecydowanie bardziej przyciąga komary, których pod wieczór nie brakuje w lesie na zboczach wzniesienia. Warto pamiętać by zabrać spraye i płyny odstraszające, jeżeli nie chcecie ze spaceru wrócić za bardzo pokąsani.
Plusy i minusy
główne atuty
- położenie blisko innych ciekawych miejsc i atrakcji,
- dobre miejsce na intensywny spacer z dala od gwaru centrum miasta,
- punkt widokowy w Altanie Miłości,
- przyrządy do ćwiczeń, zlokalizowane przy trasach,
- bezpłatne parkingi w okolicy,
słabsze strony
- niedopracowane oznakowanie tras,
Poznajcie inne miejsca w okolicy
Kotlina Kłodzka to szczególnie piękne miejsce na mapie Polski! Poznajcie jej atrakcje, dzięki moim wpisom:
- Szczeliniec Wielki z dzieckiem (parking, trasa, zdjęcia)
- Błędne Skały – skalny labirynt (mapa, zdjęcia, parking)
- Kudowa-Zdrój – atrakcje turystyczne wśród palm!
- Polanica-Zdrój. Atrakcje wokół Wielkiej Pieniawy!
- Duszniki-Zdrój. Atrakcje najspokojniejszego uzdrowiska w Sudetach
- Zamek Szczytna. Nietuzinkowy a mało znany!
Wyjątkowe miejsca w tych stronach Polski, znajdziecie również w kategorii ciekawe miejsca w Polsce. Oznaczyłem je dla Was tagiem #kotlina kłodzka. Więcej inspiracji podróżniczych i ciekawych miejsc znajdziecie na mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!
Marcin Krawczyk
mikropodróżnik | bloger | polonofil
Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Specjalizuje się w krótkich wyjazdach (mikropodróżach), dzięki którym udaje mi się łączyć pracę zawodową z życiem pełnym podróżniczych przygód! Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl, starając się tworzyć najbardziej rzetelny blog podróżniczy o Polsce. Więcej o mnie przeczytacie na stronie o mnie
Dodaj komentarz