Kościół pw Maksymiliana Kolbe w Szklarskiej Porębie
Kościół pw Maksymiliana Kolbe w Szklarskiej Porębie znajduje się w niemal najwyższym punkcie centrum miasta, przy ulicy Adama Mickiewicza. Bardzo surowy budynek świątyni, głównie wybudowanej z granitu i piaskowca wzniesiono w latach 1888-1889. Dominującym elementem świątyni jest kościelna wieża z nietypowym, dwuspadowym dachem na którym znajduje się wieńcząca całość latarenka. Początkowo miała być świątynia katolicką, choć ostatecznie została protestancką. Bardzo złe czasy dla świątyni nastały po II wojnie światowej, kiedy to aż do 1980 roku przechodziła z rąk do rąk różnych wyznań, przez co była systematycznie grabiona, niszczona i szabrowana. Dopiero we wspomnianym 1980 roku, została nabyta przez parafię pw. Bożego Ciała w Szklarskiej Porębie i poddana pracom remontowym. Prace trwały 3 lata, po których ponownie odprawiano w niej nabożeństwa i msze, a dodatkowo w 1998 roku świątynia stała się kościołem parafialnym.
Co jeszcze we wpisie?
To znajdziesz w moim blogowym opisie tego miejsca.
Autor wpisu
Cześć, jestem Marcin!
Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl. Więcej o mnie przeczytacie tutaj
Lokalizacja – Kościół pw Maksymiliana Kolbe w Szklarskiej Porębie
Lokalizacja miejsca „Kościół pw Maksymiliana Kolbe w Szklarskiej Porębie”: ul. Adama Mickiewicza 16, Szklarska Poręba. Dokładną lokalizację znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!
Sprawdź moją mapę atrakcji i ponad 500 miejsc, które na niej oznaczyłem!
Konkrety
Kościół pw Maksymiliana Kolbe w Szklarskiej Porębie w wielkim skrócie! Poznajcie unikalność tego miejsca i moją opinię o nim!
Choć surowa bryła kościoła, wyróżnia się odrobinę na te innych świątyń w ogólnym rozrachunku kościół pw Maksymiliana Kolbe w Szklarskiej Porębie jest podobny do wielu innych kościołów.
Powiedziałbym, że kościół jak kościół… W okolicy jest wiele innych ciekawszych miejsc do zobaczenia, dlatego jeżeli nie czujesz duchowej potrzeby, odpuść sobie lub zobacz w ostatniej kolejności.
Galeria zdjęć
Kościół pw Maksymiliana Kolbe w Szklarskiej Porębie
Rating miejsca
Ocena praktycznych informacji o miejscu: cen, ilości odwiedzających i ogólnego przygotowania miejsca do bycia atrakcją turystyczną. Im wyższa ocena tym lepiej!
Średnia ocena – 3.3/5 – składowe oceny:
Ceny – 5/5
Bez opłat.
Ilość odwiedzających – 3.5/5
Turystów jest niewielu lecz parafian nie brakuje.
Przygotowanie – 1.5/5
Szczątkowe informacje, utopione wśród ogłoszeń parafialnych i religijnych. No ale nie jest to przecież atrakcja turystyczna, tylko kościół.
Ja tworzę rzetelne treści, którym możesz zaufać a Ty stawiasz kawkę:)
Dzięki drobnym wpłatom od Czytelników (10, 15, 25 zł), mogę utrzymywać i rozwijać bloga
Praktyczne informacje – Kościół pw Maksymiliana Kolbe w Szklarskiej Porębie
Parking – 4.5/5
Niewielki parking pod samą świątynią, który dodatkowo jest bezpłatny i zapełnia się praktycznie tylko podczas nabożeństw i mszy.
Potrzebny czas
W zależności od własnych upodobań, jednak turystycznie parę minut powinno być wystarczające.
Sugerowany wiek
Dla każdego.
Dostępność
By dostać się do świątyni należy pokonać kilka schodów, które z pomocą innych pokona każdy.
Dojście do kościoła od centrum miasta wiedzie niemal stale do góry, miejscami jest naprawdę strono, dlatego niech nie zdziwi Was widok lekko spoconych i zdyszanych wiernych w świątyni.
Plusy i minusy
główne atuty
- nietypowa, surowa bryła świątyni,
- parking pod kościołem,
słabsze strony
- brak informacji dedykowanej dla turystów, która przybliżyła by historię oraz architekturę świątyni
Poznajcie inne miejsca w okolicy
Poznaj okolice Szklarskiej Poręby jeszcze lepiej! Oto wpisy, które warto przeczytać:
- Zbójeckie Skały, czyli godny konkurent Złotego Widoku!
- Szlaki ze Szklarskiej Poręby w Karkonosze i nie tylko…
- Szklarska Poręba Dolna. Co warto zobaczyć?
- Najciekawsze atrakcje dla dzieci w Szklarskiej Porębie!
- Wodospad Szklarki: trasa, parking i praktyczne informacje
- Punkt widokowy na Kruczych Skałach (dojście, zdjęcia, mapa)
Marcin Krawczyk
mikropodróżnik | bloger | polonofil
Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Specjalizuje się w krótkich wyjazdach (mikropodróżach), dzięki którym udaje mi się łączyć pracę zawodową z życiem pełnym podróżniczych przygód! Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl, starając się tworzyć najbardziej rzetelny blog podróżniczy o Polsce. Więcej o mnie przeczytacie na stronie o mnie
Dodaj komentarz