Nowy Zamek w Lubniewicach (Zamek Książąt Lubomirskich)
Nowy Zamek w Lubniewicach był moim największym rozczarowaniem podczas wakacji w Lubniewicach, które miały miejsce w 2019 roku. Niedostępny i tajemniczy, stał za strzeżonym ogrodzeniem tuż nad brzegiem Jeziora Lubiąż i jedyne co można było zobaczyć to jego strzelista wieża. Nie udało mi się wtedy dotrzeć bliżej jego murów, o co pytałem nawet miejscowych, którzy jednym tchem odpowiadali, że to prywatna posiadłość i turyści nie są tam mile widziani… Czas jednak wiele rzeczy zmienia! Największa atrakcja i magnes Lubniewic, czyli Nowy Zamek od 2020 roku jest udostępniony dla turystów. Obecnie nosi on nazwę Zamku Książąt Lubomirskich a jego obecny właściciel książę Jan Lubomirski-Lanckoroński umożliwił zwiedzanie najbardziej reprezentacyjnych pomieszczeń swojej rezydencji. Mimo, że zwiedzanie odbywa się rzadko i by mieć pewność, że dostaniemy się do wnętrz wymagana jest wcześniejsza rejestracja, to jest to mimo wszystko milowy krok do rozwoju turystycznego Lubniewic. A o samym pałacu, zwanym „Nowym Zamkiem”, warto wspomnieć, że jest to rezydencja dosyć nowa, bo wzniesiona na początku XX wieku dla Carla Friedricha Ernsta Edwarda von Waldow-Reitzenstein. To dwukondygnacyjna budowla zwieńczona iście zamkową wieżą. Jej losy nie były jednak iście książęce i rezydencjonalne, ponieważ po II wojnie światowej Nowy Zamek w Lubniewicach mieścił w swoich murach najpierw internat dla sierot a później ośrodek wczasowy. W czasach gdy zamek pełnił funkcję ośrodka wczasowego w jednym z jego pomieszczeń, swój gabinet miała Michalina Wisłocka, dzięki czemu zamek wpisano na trasę Szlaku Michaliny Wisłockiej. Mimo wielu funkcji jakie pełnił na przestrzeni lat zamek, w jego wnętrzach możemy podziwiać (informacja za broszurami gminnymi) pięknie dekorowane sale, boazerie, malowidła i kominek z mosiężnymi figurami. Jego wnętrza to na pewno nie lada gratka!
Nowy Zamek w Lubniewicach (Zamek Książąt Lubomirskich)
Konkrety
lokalizacja
Zamkowa 3, Lubniewice
region
kategoria
tagi
Lokalizacja
Unikalność
Nowy Zamek w Lubniewicach to na pewno wyjątkowa rezydencja lecz nie wyróżniająca się na tle innych pałaców bądź zamków, których w naszym kraju nie brakuje.
Galeria
Nowy Zamek w Lubniewicach (Zamek Książąt Lubomirskich)
Moim zdaniem
Z racji, że dopiero od niedawna można podziwiać wnętrza zamku jest to tym bardziej apetyczny kąsek turystyczny. Będąc w Lubniewicach, warto zobaczyć wnętrza i otoczenie zamku.
Ranking
ceny
Najprawdopodobniej bez opłat.
ilość turystów
Z racji że wejście do zamku trzeba umówić wcześniej telefonicznie, grupy zwiedzających turystów nie powinny być szczególnie duże.
przygotowanie
W czasie gdy byłem w Lubniewicach (2019) znalazłem jedynie kilka drogowskazów kierujących w stronę zamku, tablicę Szlaku Michaliny Wisłockiej oraz informacje o zakazie wstępu:)
Praktyczne info
parking
Duży i darmowy parking w ciągu ul. Zamkowej.
potrzebny czas
Według informacji ze strony internetowej zamku, zwiedzanie wnętrz trwa około 1 godziny. Warto doliczyć sobie trochę czasu, by zobaczyć również otoczenie.
sugerowany wiek
Dla każdego.
dostępność
Otoczenie zamku jest dostępne dla każdego, niestety tego typu obiekty zazwyczaj nie są przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.
Plusy i minusy
główne atuty
- od niedawna udostępniony do zwiedzania,
- powiązania z historią Michaliny Wisłockiej
słabsze strony
- ograniczona możliwość zwiedzania ze względu na prywatny charakter rezydencji,
- po stanie zamku widać lata, w czasie których zamek popadał w zapomnienie
Podpowiedź kierunkowo.pl
Zarezerwuj wizytę w zamku odrobinę wcześniej, by mieć pewność zobaczenia wnętrz. Szczegóły zawsze warto sprawdzić na stronie internetowej zamku – www.zameklubniewice.pl.
Nowy Zamek w Lubniewicach (Zamek Książąt Lubomirskich)
Poznajcie miejsca w okolicy!
Dowiedź się więcej o Lubniewicach z moich pozostałych wpisów:
Marcin Krawczyk
mikropodróżnik | bloger | polonofil
Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Specjalizuje się w krótkich wyjazdach (mikropodróżach), dzięki którym udaje mi się łączyć pracę zawodową z życiem pełnym podróżniczych przygód! Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl, starając się tworzyć najbardziej rzetelny blog podróżniczy o Polsce. Więcej o mnie przeczytacie na stronie o mnie
Więcej podobnych wpisów znajdziecie w kategorii ciekawe miejsca w Polsce i na mapie atrakcji turystycznych!