przekrój poznania instalacja rzeźba dawne wały obronne mieszka I ostrów tumski w poznaniu

Przekrój Poznania, czyli rzeźba niczym dawny wał obronny

Wał obronny dawnej osady, która dała początek Poznaniowi, przez dziesięciolecia nie był traktowany szczególnie wyjątkowo. Jego znaczenie urosło po przeprowadzeniu badań archeologicznych w XX i XXI wieku, które ujawniły, że był znacznie większy, potężniejszy i masywniejszy niż sądzono. By ukazać jego wielkość stworzono wyjątkową instalację, która została nazwana Przekrój Poznania (dokładnie Przekrój P(p)oznania). To właśnie ją możemy podziwiać na ul. Posadzego na poznańskim Ostrowie Tumskim, gdzie została zlokalizowana w sąsiedztwie rezerwatu archeologicznego Genius loci, którego zresztą jest przedłużeniem.

Dawny wał obronne w tym miejscu było imponujących rozmiarów jak na tamte ale i obecne czasy. Miał 11 metrów wysokości i 24 metry szerokości u podstawy, czyli był wysoki jak typowy dom jednorodzinny oraz szeroki niemal jak boisko do koszykówki… po długości(!). Jednym słowem kolos, który dodatkowo ciągnął się na setki metrów. Nad ulicą widzimy jedynie fragment zarysu wału, ponieważ pozostałe 6 metrów jego wysokości znajduje się pod ziemią a jego fragmenty możemy podziwiać w rezerwacie Genius loci, znajdującym się po sąsiedzku. Warto zaznaczyć, że wcale nie było to najbardziej okazały wał obronny średniowiecznego Poznania, ponieważ po drugiej stronie Ostrowa Tumskiego odkryto wał, który w podstawie miał ponad 40 metrów szerokości! (więcej)

Sama instalacja pt. Przekrój Poznania zawiera w sobie jeszcze jedną ciekawostkę. Do jej budowy użyto częściowo drewno pochodzące z średniowiecznego wału obronnego, który został wykopany podczas badań archeologicznych.

autor bloga
kierunkowo.pl autor Marcin Krawczyk złote kierunki 2023 2022 2024 2025
Cześć, jestem Marcin!
Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl, starając się tworzyć najbardziej rzetelny blog podróżniczy o Polsce. Więcej o mnie przeczytacie tutaj
opis miejsca

Przekrój Poznania, czyli rzeźba niczym dawny wał obronny

Konkrety

lokalizacja

Poznań, ul. Posadzego; na wysokości rezerwatu archeologicznego Genius loci

region

kategoria

tagi

Lokalizacja

Dokładną lokalizację miejsca: Przekrój Poznania, czyli rzeźba niczym dawny wał obronny, znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!
MAPA ATRAKCJI Kilkaset miejsc i inspiracji podróżniczych w jednym miejscu

Unikalność

5 / 5

Choć instalacja Przekrój Poznania nie jest turystycznym hitem, zasługuje ze względu na swoją unikatowość na najwyższą notę w tej kategorii. Drugiego takiego miejsca w Polsce na pewno nie znajdziecie!

Galeria

Przekrój Poznania, czyli rzeźba niczym dawny wał obronny

przekrój poznania instalacja rzeźba dawne wały obronne mieszka I ostrów tumski w poznaniu
przekrój poznania instalacja rzeźba dawne wały obronne mieszka I
przekrój poznania instalacja rzeźba dawne wały obronne mieszka I

Moim zdaniem

3 / 5

Rzeźba Przekrój Poznania otwiera oczy na to jak potężną osadą był średniowieczy Poznań. Archeolodzy m. in. na podstawie wymiarów wałów grodowych, określają znaczenie Poznania na mapie ówczesnej Polski. Warto zobaczyć na własne oczy, co to znaczy monstrualny wał obronny, potężny na tyle, by i dzisiaj być nie lada przeszkodą…

Ranking

Przekrój Poznania, czyli rzeźba niczym dawny wał obronny
4.8 / 5

ceny

5 / 5

Bez opłat.

ilość turystów

5 / 5

Raczej będziecie sami w tym miejscu, ewentualnie z pojedynczymi spacerowiczami.

przygotowanie

4.5 / 5

Powieszone na ogrodzeniu rezerwatu Genius loci, tablice informacyjne wystarczająco przybliżają znaczenie instalacji. Maluteńki minus za brak kierunkowskazów, np. przy parkingu na ul. Dziekańskiej.

Praktyczne info

parking

4 / 5

Płatny parking znajduje się na ulicy Dziekańskiej i jest on najwygodniejszym miejscem do zostawienia auta. Można próbować zaparkować również na uliczkach Ostrowa Tumskiego.

potrzebny czas

Maksymalnie kilka minut.

sugerowany wiek

Dla każdego.

dostępność

Dla każdego.

Plusy i minusy

główne atuty

  • unikalna forma instalacji,
  • historia miejsca,
  • wykorzystanie jako budulec drewna z dawnych wałów grodowych,
  • dostępność,

słabsze strony

  • nie zauważyłem
wspieraj bloga Ja tworzę rzetelne treści, którym możesz zaufać a Ty stawiasz kawkę:) Dzięki drobnym wpłatom od Czytelników (5, 10, 15 zł), mogę utrzymywać i rozwijać bloga

Podpowiedź kierunkowo.pl

Pamiętajcie, że to co widzicie to jedynie fragment przekroju wału grodowego! Reszta jego konstrukcji znajduje się pod ziemią aż do głębokości 6 metrów! Jej fragmenty możecie podziwiać w rezerwacie archeologicznym Genius loci. Warto również wspomnieć, że instalacja posiada konturowe oświetlenie, co daje ciekawy efekt wieczorem i nocą.

Przekrój Poznania, czyli rzeźba niczym dawny wał obronny

Poznajcie miejsca w okolicy!

Wpis opublikowano: 23 maja 2021, ostatnia modyfikacja treści: 26 lipca 2024
Wykaz źródeł
POZNAJMY SIĘ
kierunkowo.pl autor marcin krawczyk prelekcja targi tour salon prezentacja 2023
Marcin Krawczyk

mikropodróżnik | bloger | polonofil

Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Specjalizuje się w krótkich wyjazdach (mikropodróżach), dzięki którym udaje mi się łączyć pracę zawodową z życiem pełnym podróżniczych przygód! Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl, starając się tworzyć najbardziej rzetelny blog podróżniczy o Polsce. Więcej o mnie przeczytacie na stronie o mnie

OZNACZENIA WPISU
CO MYŚLISZ O TYM MIEJSCU I WPISIE?
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
ciekawe miejsca w Polsce kierunkowo.pl