
Psałteria w Poznaniu
Psałteria w Poznaniu to jeden z najbardziej widocznych i najmniej znanych zabytków poznańskiego Ostrowa Tumskiego. Obecny budynek, zlokalizowany naprzeciwko kościoła NMP In summo, wzniesiono w XVI wieku jako budynek mieszkalny dla kolegium psałterzystów. Miał wiele szczęścia, ponieważ na przestrzeni wieków uniknął poważniejszych uszkodzeń, dzięki czemu dzisiaj możemy w znacznym stopniu podziwiać jego pierwotną bryłę.
Najciekawsze w historii psałterii, jest jednak jej przeznaczenie. W 1512 roku biskup poznański Jan Lubrański powołał kolegium psałterzystów, czyli grono 12 księży, zobowiązanych do śpiewania codziennie mszy wotywnej. W późniejszym okresie psałterzyści niemal przez całą dobę, śpiewali psalmy w poznańskiej katedrze, zmieniając się co 2 godziny! To właśnie dla nich biskup Lubrański postanowił wznieść budynek psałterii, który aż do XIX wieku służył właśnie jako dom dla psałterzystów. W późniejszym czasie budynek był mieszkaniem dla służby katedralnej oraz ochronką. Najpoważniej w swojej historii został uszkodzony w wyniku walk w trakcie II wojny światowej, jednak została szybko odbudowana. Obecnie Psałteria w Poznaniu nadal poddawana jest pracom remontowym i renowacyjnym.
Niestety budynek nie jest udostępniony do zwiedzania.
Co jeszcze we wpisie?
To znajdziesz w moim blogowym opisie tego miejsca.
Autor wpisu
Cześć, jestem Marcin!
Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl. Więcej o mnie przeczytacie tutaj
Lokalizacja – Psałteria w Poznaniu
Lokalizacja miejsca „Psałteria w Poznaniu”: Poznań, Ostrów Tumski 9. Dokładną lokalizację znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!
Sprawdź moją mapę atrakcji i ponad 500 miejsc, które na niej oznaczyłem!
Konkrety
Psałteria w Poznaniu w wielkim skrócie! Poznajcie unikalność tego miejsca i moją opinię o nim!
4/5
Psałteria w Poznaniu to najprawdopodobniej jedyny tego typu budynek w Polsce! Można znaleźć informacje, że budynki o podobnym przeznaczeniu znajdowały się np. na wzgórzu wawelskim w Krakowie, jednak nie dotrwały do naszych czasów. Niestety po dawnej funkcji pozostała jedynie historia i budynek, dlatego unikalność oceniona na 4 gwiazdki!
2/5
Będąc w Poznaniu i spacerując po tutejszym Ostrowie Tumskim, trudno ominąć budynek dawnej psałterii. Warto jednak na chwilę się pod nim zatrzymać i poznać jego unikalną historię.
Galeria zdjęć
Psałteria w Poznaniu

Rating miejsca
Ocena praktycznych informacji o miejscu: cen, ilości odwiedzających i ogólnego przygotowania miejsca do bycia atrakcją turystyczną. Im wyższa ocena tym lepiej!
Średnia ocena – 3.7/5 – składowe oceny:
Ceny – 5/5
Budynek nie jest udostępniony do zwiedzania wewnątrz. Zobaczenie go z zewnątrz nie wiąże się z opłatami.
Ilość odwiedzających – 4.5/5
Psałteria w Poznaniu nie przyciąga tłumów, jednak bliskość kościoła NMP In summo oraz szklanej instalacji w miejscu dawnego palatium Mieszka I, może skutkować kilkoma osobami w jaj najbliższym otoczeniu.
Przygotowanie – 1.5/5
Wzmianka o psałterii na pobliskiej makiecie Ostrowa Tumskiego to zdecydowanie za mało…
Ja tworzę rzetelne treści, którym możesz zaufać a Ty stawiasz kawkę:)
Dzięki drobnym wpłatom od Czytelników (10, 15, 25 zł), mogę utrzymywać i rozwijać bloga
Praktyczne informacje – Psałteria w Poznaniu
Parking – 4/5
Parking na kilkanaście miejsc znajduje się tuż pod katedrą na ul. Ostrów Tumski (obowiązuje tutaj Strefa Płatnego Parkowania). Większy i płatny parking katedralny znajduje się na ul. Dziekańskiej.
Potrzebny czas
Kilka minut to wystarczający czas by obejrzeć budynek dawnej psałterii.
Sugerowany wiek
Dla każdego.
Dostępność
Dla każdego.
Podczas remontu dachu w 2016 roku, znaleziono niezwykłe znalezisko, ukryte w konstrukcji dachu. Mowa o liście Romana Egla, który w 1946 roku remontował dach budynku psałterii i usuwał uszkodzenia wojenne. Historie tego niezwykłego zawiniątka oraz jego autora poznacie na stronach Wirtualnym Muzeum Historii Poznania CYRYL!
Plusy i minusy
główne atuty
- unikalna historia i pierwotna funkcja budynku,
- lokalizacja,
słabsze strony
- bardzo uboga informacja turystyczna,
- niedostępne do zobaczenia wnętrza XVI-wiecznego budynku,
Poznajcie inne miejsca w okolicy
Poznaj najciekawsze zakątki wyjątkowego Ostrowa Tumskiego w Poznaniu z mojego obszernego wpisu – Ostrów Tumski w Poznaniu. Poznaj najciekawsze miejsca!
Więcej ciekawych miejsc w okolicy możecie poznać z innych wpisów, m. in.:
- Śródka w Poznaniu. Odradzająca się perełka!
- Brama Poznania. Tu się Polska zaczęła!
- Tramwaj wodny w Poznaniu, czyli rzut oka na miasto z Warty!
A prawdziwą skarbnice setek miejsc i atrakcji Poznania znajdziecie na przygotowanej przeze mnie stronie – Poznań. Atrakcje i najciekawsze miejsca
Marcin Krawczyk
mikropodróżnik | bloger | polonofil
Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Specjalizuje się w krótkich wyjazdach (mikropodróżach), dzięki którym udaje mi się łączyć pracę zawodową z życiem pełnym podróżniczych przygód! Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl, starając się tworzyć najbardziej rzetelny blog podróżniczy o Polsce. Więcej o mnie przeczytacie na stronie o mnie
Dodaj komentarz