Wiadukt w Lewinie Kłodzkim

wiadukt w lewinie kłodzkim
  • Marcin
  • 27 lipca 2022
Wiadukt w Lewinie Kłodzkim

Wiadukt w Lewinie Kłodzkim to największa atrakcja niewielkiego, choć urokliwego miasta Kotliny Kłodzkiej. Dodatkowo jest to jeden z najokazalszych i najpiękniej wkomponowanych w otoczenie wiaduktów Dolnego Śląska i polskiego południa. Jego wymiary są imponujące jak na polskie warunki, bo jego długość wynosi 120 metrów a wysokość sięga 27 metrów. Wzniesiono go w latach 1903-1905 według projektu włoskich inżynierów. Wiadukt w Lewinie Kłodzkim jest klasyczną budowlą inżynierską o prostej ale bardzo wytrzymałej konstrukcji, dzięki czemu od 2013 roku ponownie kursują po nim regularne pociągi pomiędzy Kłodzkiem a Kudową-Zdrój, która musi być niesamowicie malownicza!

Wiadukt kolejowy w Lewinie Kłodzkim przez swoją wyjątkowość i malownicze położenie wielokrotnie “występował” w filmach oraz jest chętnie fotografowany przez fotografów oraz operatorów dronów.

Pod wiaduktem przebiega droga krajowa nr 3 w kierunku przejścia granicznego z Czechami a na jednym z filarów, znajduje się pamiątkowa tablica wmurowana w 100 rocznice budowy mostu, upamiętniająca budowniczych tej pięknej konstrukcji.

 

lokalizacja

południowe krańce Lewnina Kłodzkiego, nad drogą krajową nr 3

GALERIA

Wiadukt w Lewinie Kłodzkim

wiadukt w lewinie kłodzkim
wiadukt w lewinie kłodzkim
wiadukt w lewinie kłodzkim

W SKRÓCIE


  • UNIKALNOŚĆ

Pełnia inżynierskiego kunsztu zamknięta w proste z pozoru budowli! Wiadukt w Lewinie Kłodzkim to wyjątkowo długa i wysoka przeprawa kolejowa nad malowniczą doliną Klikawy, która wyróżnia się na tle nowoczesnych wiaduktów i mostów, które mijamy każdego dnia.

  • MOIM ZDANIEM

Takich konstrukcji jak wiadukt w Lewinie Kłodzkim nie mamy w Polsce zbyt wiele, dlatego będąc w tych stronach warto zobaczyć tę imponującą budowlę.

MAPA

Dokładną lokalizację miejsca: Wiadukt w Lewinie Kłodzkim, znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!

OCENY

ŚREDNIA OCEN

5 / 5

Wiadukt w Lewinie Kłodzkim


CENY

5 / 5

Podziwianie wiaduktu nie wiąże się z żadnymi opłatami.

ILOŚĆ TURYSTÓW

5 / 5

Bardzo prawdopodobne, że będziecie jedynymi którzy podziwiają wiadukt w Lewinie Kłodzkim.

UŁATWIENIA DLA ODWIEDZAJĄCYCH

5 / 5

Pod wiaduktem znajduje się niewielkie miejsce do odpoczynku ze stołem, ławkami i tablicą informacyjną. W sumie nic więcej nie trzeba:)

PRAKTYCZNE INFORMACJE

PARKING

4.5 / 5

Niemal pod samym wiaduktem znajduje się utwardzona zatoczka, w której można bezpiecznie zaparkować auto. Szkoda jedynie, że nie jest oznakowana jako parking.

POTRZEBNY CZAS

Około 5-10 minut.

SUGEROWANY WIEK

Dla każdego.

DOSTĘPNOŚĆ

Oglądanie wiaduktu od dołu, dostępne jest dla każdego.

  • PODPOWIEDŹ KIERUNKOWO.PL

Absolutnie nie próbujcie wchodzić na wiadukt, ponieważ może to zakończyć się tragicznie. Możecie za to wejść na wzgórza, gdzie wiadukt ma swoje przyczółki.

Wiadukt w Lewinie Kłodzkim

MOCNE STRONY

  • efektowna i majestatyczna konstrukcja,
  • znajduje się na główną trasą w okolicy,
  • parking oraz niewielkie zaplecze dla turystów w pobliżu wiaduktu,
  • mało popularne, przez co nie trzeba obawiać się tłumów

SŁABE STRONY

  • nie zauważyłem…

Drogi Czytelniku, miło mi, że dotarłeś do końca mojego wpisu! Jeśli pomógł on znaleźć niezbędne informacje, inspirację do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie niewielkim napiwkiem stawiając wirtualną kawkę lub zostając Patronem bloga:)

Dowiedź się więcej o okolicy!

Kotlina Kłodzka to szczególnie piękne miejsce na mapie Polski! Poznajcie jej atrakcje, dzięki moim wpisom:

Wyjątkowe miejsca w tych stronach Polski, znajdziecie również w kategorii tu byłem. Oznaczyłem je dla Was tagiem #kotlina kłodzka.

Więcej blogowych wpisów znajdziecie w kategorii zwiedzam Polskę! Serdecznie zapraszam:)

kierunkowo.pl w socialmediach

mapa atrakcji turystycznych w Polsce

Poznajcie interaktywną mapę ciekawych miejsc w Polsce na kierunkowo.pl!