Wiatrak w Krzywiniu
Wiatrak w Krzywiniu to młyn wietrzny, liczący sobie już ponad 320 lat! Dawnej w Krzywiniu stały 3 wiatraki koźlaki, spośród których do dzisiaj dotrwały dwa z nich. Jeden z nich, stojący przy ulicy Bojanowskiego wzniesiono w 1698 roku a w ostatnich latach gruntownie odrestaurowano, dzięki czemu odzyskał dawny blask i ponownie stał się ciekawym miejscem na mapie Krzywinia. Tym bardziej, że wraz z remontem wiatraka zadbano również o jego otoczenie, gdzie utworzono przestrzeń rekreacyjną. Przy wiatraku pojawił się niewielki amfiteatr, miejsce na ognisko oraz budynek socjalny z salką dydaktyczną. Dzięki takiem zagospodarowaniu terenu wokół wiatraka, miejsce to jest wręcz stworzone do organizacji spotkań, biesiad czy zajęć dydaktycznych „pod chmurką”.
Sam wiatrak to klasyczny wiatrak typu koźlak, których w okolicy Leszna stało dawniej bardzo wiele. W jego wnętrzach częściowo zachowało się dawne wyposażenie młyna wietrznego. Udostępnienie wnętrz wiatraka jak i całego obiektu możliwe jest po wcześniejszym kontakcie z opiekunem (szczegóły na stronie internetowej Gminy Krzywiń).
Wiatrak w Krzywiniu
Konkrety
lokalizacja
Krzywiń, ul. Edmunda Bojanowskiego 4
region
kategoria
tagi
Lokalizacja
Unikalność
Drewniany wiatrak w Krzywiniu to jeden z kilkunastu wiatraków w okolicy Leszna i jeden z setek, które przetrwały do naszych czasów w całym kraju. Na pewno wyróżnia się tym, w jaki sposób został odnowiony i jak zagospodarowano teren wokół niego, jednak to za mało by wyróżnić go bardziej niż jako jeden z wielu.
Galeria
Wiatrak w Krzywiniu
Moim zdaniem
Pod wiatrak w Krzywiniu dotrą Ci, których interesuje sam dawny młyn wietrzny lub wydarzenia, organizowane na terenie wokół niego. Dla wielu, niestety nie będzie on żadną szczególną atrakcją…
Ranking
ceny
Wejście na teren wokół wiatraka i zobaczenie koźlaka z bliska nie wiąże się z żadnymi opłatami.
ilość turystów
Wiatrak w Krzywiniu nie jest szczególnie popularnym miejscem wśród turystów, dlatego zapewne będziecie tutaj sami lub tylko w towarzystwie miejscowych.
przygotowanie
Brak elementów informacji turystycznej czy zaplecza turystycznego dedykowanego dla turystów. Jedyne plusy za tabliczkę „zabytek”, tabliczkę z numerem młynu wietrznego oraz ławki w amfiteatrze, gdzie można chwilę odpocząć.
Praktyczne info
parking
Przy wiatraku znajduje się utwardzony, bezpłatny parking na około 5 samochodów. Szkoda, że wykorzystywany jest przez miejscowych, co powoduje że przyjezdni nie mogą na nim zaparkować…
potrzebny czas
Do 10 minut.
sugerowany wiek
Dla każdego.
dostępność
Dla każdego.
Plusy i minusy
główne atuty
- odrestaurowany wiatrak, liczący ponad 320 lat,
- otoczenie wiatraka zagospodarowane jako przestrzeń rekreacyjną,
- bezpłatny i utwardzony parking pod samym wiatrakiem,
słabsze strony
- wiatrak zamknięty, by zobaczyć wnętrze trzeba się z wyprzedzeniem umówić,
- brak chociażby tablicy informacyjnej, która przybliżyła by historię wiatraka,
Podpowiedź kierunkowo.pl
Drugi z krzywińskich wiatraków znajduje się na tyłach miejscowego cmentarza, pomiędzy ulicami: Dezyderego Chłapowskiego i Mostową.
Wiatrak w Krzywiniu
Poznajcie miejsca w okolicy!
Tereny na południe od Poznania i okolice Leszna to niezwykle ciekawe tereny, które w wielu miejscach nadal czekają na odkrycie i docenienie przez podróżników. Poznajcie kilka moich wpisów z tych stron i przekonajcie się, jak bardzo jest tutaj ciekawie!
- Zamek w Rydzynie. Największy w Wielkopolsce!
- Muzeum Młynarstwa w Osiecznej. Wiatraki pełne historii!
- Opactwo Benedyktynów w Lubiniu. Historia zapisana w murach!
- Filmowe Soplicowo. Jedyny w Polsce skansen filmowy!
- a także opisów miejsc, które oznaczyłem dla Was tagiem #leszno i okolice
Po więcej inspiracji i ciekawych miejsc zapraszam Was do kategorii zwiedzam Polskę oraz na mapę atrakcji turystycznych w Polsce, którą również znajdziecie na kierunkowo.pl!
Marcin Krawczyk
mikropodróżnik | bloger | polonofil
Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Specjalizuje się w krótkich wyjazdach (mikropodróżach), dzięki którym udaje mi się łączyć pracę zawodową z życiem pełnym podróżniczych przygód! Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl, starając się tworzyć najbardziej rzetelny blog podróżniczy o Polsce. Więcej o mnie przeczytacie na stronie o mnie
Więcej podobnych wpisów znajdziecie w kategorii ciekawe miejsca w Polsce i na mapie atrakcji turystycznych!