Kościół norweski w Poznaniu
Kościół norweski w Poznaniu, a właściwie kościół pw. Matki Boskiej Królowej Korony Polskiej, to bez wątpienia jeden z najbardziej oryginalnych obiektów sakralnych w całym mieście. Położony na poznańskich Krzesinach, skrywa niezwykłą historię i architekturę, jakiej próżno szukać gdzie indziej w Wielkopolsce – a może nawet i w całej Polsce. Drewniana świątynia została pierwotnie zbudowana na potrzeby Wystawy Wschodnio-Niemieckiej w 1911 roku jako element tzw. „Wzorcowej Wioski Osadniczej”. Styl budowli inspirowany był średniowiecznymi norweskimi kościołami słupowymi (tzw. stavekirke), co stanowiło wyraz fascynacji kulturą skandynawską, popularnej w Niemczech na przełomie XIX i XX wieku. Po zakończeniu wystawy kościół przeniesiono do Krzesin, gdzie w 1912 roku rozpoczął nowy rozdział – tym razem jako świątynia ewangelicka dla niemieckiej społeczności kolonizacyjnej, która w Krzesinach miała zbudować wzorcową wioską poglądową. Po II wojnie światowej przeszedł w ręce polskich katolików i dziś służy jako kościół parafialny. Mimo licznych przemian zachował swój oryginalny, skandynawski charakter. Nieopodal kościoła znajduje się również ciekawostka architektoniczna – jedyny w Poznaniu neogotycki dwór, także związany z okresem niemieckiej kolonizacji. W jego ścianę wmurowano pamiątkową tablicę poświęconą dramatycznym wydarzeniom z czasów II wojny światowej.
Na szczególną uwagę zasługuje architektura kościoła, która nawiązuje do wzorów północnonorweskich (jeden z dwóch kościołów w stylu norweskim w Polsce, drugi to kościół Wang w Karpaczu). Kościół posiada konstrukcję drewnianą, z zewnątrz wykończoną drewnem, co czyni go jedynym kościołem drewnianym w mieście. Świątynia przykryta czterospadowym dachem o nieregularnym kształcie, zwieńczonym niewielką ale charakterystyczną wieżą z zegarem.
Cześć, jestem Marcin!
Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl. Więcej o mnie przeczytacie tutaj
Podstawowe informacje – Kościół norweski w Poznaniu
Kościół norweski w Poznaniu w wielkim skrócie! Poznajcie unikalność tego miejsca i moją opinię o nim!
Unikalność miejsca – 5/5
Jedyny tego typu drewniany kościół w Poznaniu i jeden z dwóch w Polsce zbudowanych w stylu norweskim. Drugim jest słynna Świątynia Wang w Karpaczu – co tylko podkreśla wyjątkowość niepozornej budowli z Krzesin.
Moim zdaniem – 3/5
Miejsce warte odwiedzenia, szczególnie dla miłośników nietypowej architektury i ciekawych historii. Mimo że nie jest to atrakcja stricte turystyczna, warto poświęcić chwilę, by je poznać.
Lokalizacja – Kościół norweski w Poznaniu
Lokalizacja miejsca „Kościół norweski w Poznaniu”: Poznań, ul. Krzesiny 15. Dokładną lokalizację znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!
Sprawdź moją mapę atrakcji i ponad 500 miejsc, które na niej oznaczyłem!
Kościół norweski w Poznaniu bez tajemnic!
Dowiedz się wszystkiego co ważne o miejscu: Kościół norweski w Poznaniu, z mojego wpisu! Oprócz praktycznych informacji, przydatnych dla każdego, kto chciałby odwiedzić to miejsce, znajdziecie w nim również zdjęcia, garść ciekawostek i możliwie obiektywnych ocen.
autopromocja
Ocena miejsca
Praktyczne informacje muszą być również przekazane w praktyczny i przejrzysty sposób! Właśnie dlatego dla ułatwienia wprowadziłem punktową ocenę najważniejszych, moim zdaniem kwestii: kosztów wstępu i cen na miejscu, ilości odwiedzających i ogólnego przygotowania do bycia pełnoprawna atrakcja turystyczną. To miejsce uzyskało u mnie ocenę – 4.5 / 5, z czego:
Ceny – 5/5
Bez opłat.
Ilość odwiedzających – 4.5/5
Miejsce bardzo spokojne i kameralne. Rzadko można tu spotkać innych odwiedzających, nawet w sezonie. Najczęściej odwiedzają go miejscowi parafianie.
Przygotowanie – 4/5
Miejsce zadbane, dobrze oznaczone w terenie, z podstawową informacją przy kościele. Brakuje jednak szerszego zaplecza turystycznego (np. bardziej rozbudowanych tablic informacyjnych o historii obiektu i miejsca czy punktów odpoczynku).
Ja tworzę rzetelne treści, którym możesz zaufać a Ty stawiasz kawkę:)
Dzięki drobnym wpłatom od Czytelników (10, 15, 25 zł), mogę utrzymywać i rozwijać bloga
Praktyczne informacje
Co jeszcze warto wiedzieć o tym miejscu? Gdzie zaparkować, ile potrzebujecie czasu, dla kogo to miejsce będzie odpowiednie i dostępne. Wszystko to wraz z dodatkową, extra podpowiedzią zebrałem dla Was poniżej!
Parking – 5/5
Można zaparkować bezpłatnie przy kościele (52°20’32.3″N 16°59’18.1″E).
Potrzebny czas
Na spokojne obejrzenie kościoła z zewnątrz i ewentualne wejście do środka wystarczy około 15 minut. Warto jednak rozważyć krótki spacer po spokojniej okolicy.
Sugerowany wiek
Atrakcja odpowiednia dla każdego wieku, choć dzieciom może wydać się mniej interesująca – to miejsce raczej dla dorosłych, pasjonatów architektury i historii.
Dostępność
Kościół jest otwarty podczas nabożeństw (zwiedzanie możliwe przed i po nabożeństwach). Poza nimi możliwość zwiedzania po wcześniejszym kontakcie z parafią. Teren wokół jest dostępny codziennie. Dla osób z niepełnosprawnościami przygotowano podjazd do świątyni.
Extra podpowiedź!
Nieopodal kościoła znajduje się unikalny neogotycki dwór, jeden z nielicznych takich budynków w Poznaniu. Warto podejść kilka kroków dalej i zobaczyć również jego, a przy okazji spojrzeć na tablicę upamiętniającą „akcję krzesińską” z 1941 roku – dramatyczny epizod z czasów okupacji, kiedy to w bezpośrednim sąsiedztwie kościoła, dokładnie na terenie przykościelnym torturowano, bito i upokarzano Polaków.
Co na plus, co na minus?
Kościół norweski w Poznaniu – podsumujmy, to co wiemy! Sprawdź jakie są mocne i słabe strony tego miejsca.
Główne atuty
-
unikatowa architektura inspirowana kościołami typu stavekirke,
-
ciekawa historia,
-
jeden z dwóch norweskich kościołów w Polsce obok kościoła Wang w Karpaczu,
-
spokojne otoczenie i brak tłumów,
-
dobrze zachowany, drewniany zabytek sakralny – jedyny drewniany kościół w mieście,
Słabsze strony
-
ograniczona dostępność i czas, w którym można oglądać wnętrze kościoła,
-
brak rozbudowanej infrastruktury turystycznej,
Ciekawe miejsca w okolicy
Poznajcie wpisy, dzięki którym poznacie najciekawsze miejsca w Poznaniu, które warto odwiedzić!
- Poznański Stary Rynek! Jesteście pewni, że wiedzieliście o nim wszystko?
- Ale „bana”! Poznajcie poznański Park Rataje i skansen kolejowy
- Spacerem po ZOO w Poznaniu! (zdjęcia, dojazd, trasa)
- Spacer w koronach drzew w Poznaniu (trasa, dojazd, ceny)
- Poznań za murami, czyli Stare Miasto w Poznaniu
- Ostrów Tumski w Poznaniu. Poznaj najciekawsze miejsca!
- Sołacz. Niezwykła dzielnica willowa w stolicy Wielkopolski
Marcin Krawczyk
mikropodróżnik | bloger | polonofil
Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Specjalizuje się w krótkich wyjazdach (mikropodróżach), dzięki którym udaje mi się łączyć pracę zawodową z życiem pełnym podróżniczych przygód! Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl, starając się tworzyć najbardziej rzetelny blog podróżniczy o Polsce. Więcej o mnie przeczytacie na stronie o mnie
Dodaj komentarz