Kościół norweski w Poznaniu krzesiny

Kościół norweski w Poznaniu

Kościół norweski w Poznaniu to jeden z dwóch kościołów w stylu norweskim w Polsce, obok dużo bardziej znanej Świątyni Wang w Karpaczu! Choć jest znacznie mniejszy i mniej okazały od swojego “bratanka”, skrywa w sobie bardzo ciekawą historię. Powstał on w 1911 roku na ekspozycję Wystawy Wschodnioniemieckiej w Poznaniu, gdzie prezentowany był jako przykład świątyni dla małych wsi. Po wystawie zakupiona przez Krzesiny, które to miały stać się wzorcową wioską poglądową a “wzorcowy” oczywiście kościółek stanąć w okolicach jej centrum. Ostateczne w 1912 roku wykonano niezbędne prace nad przenosinami kościoła na Krzesiny a pod koniec października 1912 roku odbyło się jego poświęcenie. Od tego czasu był on świątynia protestancką dla tutejszych wiernych.

Po I wojnie światowej ilość protestantów w Krzesinach znacząco spadła, w związku z włączeniem tych ziem do odrodzonej Rzeczypospolitej. Wtedy to świątynia służyła również protestanckim mieszkańcom okolic. Niestety świątynia w okresie międzywojennym była miejscem głoszenia przez tutejszego proboszcza haseł i kazań politycznych, wspierających czy nawet gloryfikujących rządzących Rzeczą nazistów. Zresztą proboszcz wraz ze swoją rodziną byli członkami tzw. V kolumny, czyli wrogów wewnętrznych czy wręcz szpiegów. W trakcie II wojny w bezpośrednim sąsiedztwie kościoła, dokładnie na terenie przykościelnym oraz w dworku na północ od niego torturowano, bito i upokarzano Polaków, szczególnie w historii zapisała się tzw. akcja krzesińska.

Po wojnie kościół przeszedł w ręce katolików a od 1958 roku stał się świątynią parafialną.

Na szczególną uwagę zasługuje architektura kościoła, która nawiązuje do wzorów północnonorweskich. Kościół posiada konstrukcję drewnianą, z zewnątrz wykończoną drewnem. To czyni go jedynym kościołem drewnianym w mieście. Świątynia przykryta czterospadowym dachem o nieregularnym kształcie, zwieńczonym niewielką ale charakterystyczną wieżą. W 2011 roku przeszedł gruntowny remont.

autor bloga
kierunkowo.pl autor Marcin Krawczyk złote kierunki 2023 2022 2024 2025
Cześć, jestem Marcin!
Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl, starając się tworzyć najbardziej rzetelny blog podróżniczy o Polsce. Więcej o mnie przeczytacie tutaj
opis miejsca

Kościół norweski w Poznaniu

Konkrety

lokalizacja

Poznań, ul. Krzesiny 15

region

kategoria

tagi

Lokalizacja

Dokładną lokalizację miejsca: Kościół norweski w Poznaniu, znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!
MAPA ATRAKCJI Kilkaset miejsc i inspiracji podróżniczych w jednym miejscu

Unikalność

5 / 5

Co prawda kościołów w stylu norweskim w Polsce są dwa, mimo wszystko i tak zasługuje na miano unikatu! Choć wygląda niepozornie, skrywa w sobie architektoniczne i historyczne smaczki.

Galeria

Kościół norweski w Poznaniu

Kościół norweski w Poznaniu krzesiny
Kościół norweski w Poznaniu krzesiny
Kościół norweski w Poznaniu krzesiny

Moim zdaniem

3 / 5

Choć kościół norweski w Poznaniu to prawdziwa gratka jedynie dla nielicznych, każdego powinna chociaż zaciekawić jego historia oraz architektura. Właśnie dlatego uważam, że warto go zobaczyć i poznać.

Ranking

Kościół norweski w Poznaniu
4.5 / 5

ceny

5 / 5

Bez opłat.

ilość turystów

4.5 / 5

Bardzo niewielu.

przygotowanie

4 / 5

Na miejscu znajdziecie tablicę z informacją o kościele a przy głównych ulicach miasta w okolicznych dzielnicach, znajdziecie drogowskazy kierujące do kościoła.

Praktyczne info

parking

5 / 5

Utwardzony i bezpłatny parking znajduje się pod samym kościołem. Warto odnotować, że nie jest wcale mały.

potrzebny czas

Myślę, że kilkanaście minut to optymalny czas by poznać tę niezwykły kościółek.

sugerowany wiek

Dla każdego.

dostępność

Kościół norweski w Poznaniu jest dostępny dla każdego.

Plusy i minusy

główne atuty

  • unikalność,
  • ciekawa historia i architektura,
  • wygodny parking,
  • niewielu turystów,
  • dobrze przygotowana informacja turystyczna wraz z drogowskazami prowadzącymi pod kościół,

słabsze strony

  • położenie z dala od innych ciekawych i atrakcyjnych miejsc w mieście,
  • ograniczony czas, w którym można oglądać wnętrze kościoła,
wspieraj bloga Ja tworzę rzetelne treści, którym możesz zaufać a Ty stawiasz kawkę:) Dzięki drobnym wpłatom od Czytelników (5, 10, 15 zł), mogę utrzymywać i rozwijać bloga

Podpowiedź kierunkowo.pl

Kościół w czasie między nabożeństwami jest zamknięty, dlatego jeżeli chcecie zobaczyć jego wnętrze warto celować w godziny mszy lub przyjechać tutaj w niedziele.

Kościół norweski w Poznaniu

POZNAJMY SIĘ
kierunkowo.pl autor marcin krawczyk prelekcja targi tour salon prezentacja 2023
Marcin Krawczyk

mikropodróżnik | bloger | polonofil

Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Specjalizuje się w krótkich wyjazdach (mikropodróżach), dzięki którym udaje mi się łączyć pracę zawodową z życiem pełnym podróżniczych przygód! Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl, starając się tworzyć najbardziej rzetelny blog podróżniczy o Polsce. Więcej o mnie przeczytacie na stronie o mnie