Kościół norweski w Poznaniu krzesiny

Kościół norweski w Poznaniu

Kościół norweski w Poznaniu to jeden z dwóch kościołów w stylu norweskim w Polsce, obok dużo bardziej znanej Świątyni Wang w Karpaczu! Choć jest znacznie mniejszy i mniej okazały od swojego “bratanka”, skrywa w sobie bardzo ciekawą historię. Powstał on w 1911 roku na ekspozycję Wystawy Wschodnioniemieckiej w Poznaniu, gdzie prezentowany był jako przykład świątyni dla małych wsi. Po wystawie zakupiona przez Krzesiny, które to miały stać się wzorcową wioską poglądową a “wzorcowy” oczywiście kościółek stanąć w okolicach jej centrum. Ostateczne w 1912 roku wykonano niezbędne prace nad przenosinami kościoła na Krzesiny a pod koniec października 1912 roku odbyło się jego poświęcenie. Od tego czasu był on świątynia protestancką dla tutejszych wiernych.

Po I wojnie światowej ilość protestantów w Krzesinach znacząco spadła, w związku z włączeniem tych ziem do odrodzonej Rzeczypospolitej. Wtedy to świątynia służyła również protestanckim mieszkańcom okolic. Niestety świątynia w okresie międzywojennym była miejscem głoszenia przez tutejszego proboszcza haseł i kazań politycznych, wspierających czy nawet gloryfikujących rządzących Rzeczą nazistów. Zresztą proboszcz wraz ze swoją rodziną byli członkami tzw. V kolumny, czyli wrogów wewnętrznych czy wręcz szpiegów. W trakcie II wojny w bezpośrednim sąsiedztwie kościoła, dokładnie na terenie przykościelnym oraz w dworku na północ od niego torturowano, bito i upokarzano Polaków, szczególnie w historii zapisała się tzw. akcja krzesińska.

Po wojnie kościół przeszedł w ręce katolików a od 1958 roku stał się świątynią parafialną.

Na szczególną uwagę zasługuje architektura kościoła, która nawiązuje do wzorów północnonorweskich. Kościół posiada konstrukcję drewnianą, z zewnątrz wykończoną drewnem. To czyni go jedynym kościołem drewnianym w mieście. Świątynia przykryta czterospadowym dachem o nieregularnym kształcie, zwieńczonym niewielką ale charakterystyczną wieżą. W 2011 roku przeszedł gruntowny remont.

Dokładną lokalizację miejsca: Kościół norweski w Poznaniu, znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!
5 / 5

Co prawda kościołów w stylu norweskim w Polsce są dwa, mimo wszystko i tak zasługuje na miano unikatu! Choć wygląda niepozornie, skrywa w sobie architektoniczne i historyczne smaczki.

Kościół norweski w Poznaniu

Kościół norweski w Poznaniu krzesiny
Kościół norweski w Poznaniu krzesiny
Kościół norweski w Poznaniu krzesiny
3 / 5

Choć kościół norweski w Poznaniu to prawdziwa gratka jedynie dla nielicznych, każdego powinna chociaż zaciekawić jego historia oraz architektura. Właśnie dlatego uważam, że warto go zobaczyć i poznać.

Kościół norweski w Poznaniu
4.5 / 5

5 / 5

Bez opłat.

4.5 / 5

Bardzo niewielu.

4 / 5

Na miejscu znajdziecie tablicę z informacją o kościele a przy głównych ulicach miasta w okolicznych dzielnicach, znajdziecie drogowskazy kierujące do kościoła.

5 / 5

Utwardzony i bezpłatny parking znajduje się pod samym kościołem. Warto odnotować, że nie jest wcale mały.

Myślę, że kilkanaście minut to optymalny czas by poznać tę niezwykły kościółek.

Dla każdego.

Kościół norweski w Poznaniu jest dostępny dla każdego.

  • unikalność,
  • ciekawa historia i architektura,
  • wygodny parking,
  • niewielu turystów,
  • dobrze przygotowana informacja turystyczna wraz z drogowskazami prowadzącymi pod kościół,
  • położenie z dala od innych ciekawych i atrakcyjnych miejsc w mieście,
  • ograniczony czas, w którym można oglądać wnętrze kościoła,

Kościół w czasie między nabożeństwami jest zamknięty, dlatego jeżeli chcecie zobaczyć jego wnętrze warto celować w godziny mszy lub przyjechać tutaj w niedziele.

Kościół norweski w Poznaniu

Z Waszym wsparciem mogę więcej!

Jeżeli spodobał Wam się mój blog, znaleźliście na nim inspirację lub odpowiedź na swoje pytania, dodajcie mi wiatru w żagle abym mógł tworzyć jeszcze więcej i lepiej! Z góry dziękuje!

JESZCZE WIĘCEJ MIEJSC W KATEGORII

ZWIEDZAM POLSKĘ

ZNASZ FAJNE MIEJSCE?!

Znasz miejsce warte polecenia innym? Podpowiedź je nam a My skontaktujemy się z Gospodarzami i spróbujemy zaprosić ich do umieszczenia swojego miejsca na kierunkowo.pl. Pamiętajcie, trzeba promować to, co piękne i dobre!

ciekawe miejsca w Polsce kierunkowo.pl