młyny rothera w bydgoszczy na wyspie młyńskiej napis młyny atrakcje w bydgoszczy

Młyny Rothera w Bydgoszczy. Centrum miłego spędzania czasu!


opublikowano: 20 grudnia 2024
kategoria: zwiedzam Polskę
autor bloga
kierunkowo.pl autor Marcin Krawczyk złote kierunki 2023 2022 2024 2025
Cześć, jestem Marcin!
Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl, starając się tworzyć najbardziej rzetelny blog podróżniczy o Polsce. Więcej o mnie przeczytacie tutaj
autor wpisu
kierunkowo.pl autor Marcin Krawczyk złote kierunki 2023 2022 2024 2025
Cześć, jestem Marcin!
Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl, starając się tworzyć najbardziej rzetelny blog podróżniczy o Polsce. Więcej o mnie przeczytacie tutaj

Młyny Rothera w Bydgoszczy to zrewitalizowana perła architektury, wyrastająca na jedną z największych atrakcji miasta. W zabytkowym kompleksie budynków dawnego młyna i spichrzy, już teraz znajdziecie kilka nowoczesnych wystaw, przestrzenie kreatywne, smaczne zakątki i wiele innych atrakcji, które umilą Wam czas. Młyny Rothera to jedno z tych miejsc w Bydgoszczy, które po prostu trzeba odwiedzić! Z wielu powodów! Poznacie je z mojego wpisu.

Młyny Rothera w Bydgoszczy – podstawowe informacje

Monumentalny, poprzemysłowy kompleks dawnych Młynów Rothera w Bydgoszczy to budowla, sięgająca swoją historią początków XIX wieku. Obecnie ten cenny zabytek architektury przemysłowej, od 1992 roku objęty ochroną konserwatorską, przekształcony został w Centrum Nauki i Kultury.

Zrewitalizowany przez Miasto Bydgoszcz i udostępniony w ostatnich latach, murowany budynek jest obecnie nie tylko ozdobą Wyspy Młyńskiej, zielonej i spokojnej enklawy bydgoskiej starówki ale również wizytówką całego miasta a także przykładem, jak należy dbać o takie architektoniczne skarby. Zachwyca on nie tylko swoją architekturą i umiejscowieniem, ale przede wszystkim wnętrzem, które stale wypełnia się nowymi atrakcjami.

Historia budynku

Położenie Bydgoszczy na ujściu Brdy do Wisły a przede wszystkim budowa Kanału Bydgoskiego, który otworzył wodną drogę na zachód, przyczyniło się do rozwoju miasta jako znaczącego ośrodka handlu, głównie zbożem i drewnem. Już na początku XIX wieku na Wyspie Młyńskiej prężnie działały małe młyny, które w latach 40-tych XIX wieku przejęło państwo pruskie, rozbudowało i przemianowało na Młyny Królewskie. Kilka lat później zdecydowano o rozbudowie kompleksu młyńskiego na wyspie. Największą inwestycją tego projektu była budowa Młynów Rothera. Swoją nazwę bydgoskie młyny zawdzięczają Christianowi Von Rotherowi, pruskiemu ministrowi, który to zainicjował budowę gmachu, wykupując teren pod jego lokalizacje. Budowa kompleksu trwała 5 lat i w jej wyniku powstał największy tego typu obiekt w mieście, w którym na dwunastu zespołach kamieni młyńskich, w trybie 24-godzinnym trwała produkcja mąki, otrębów i kasz. Dziennie produkowano w nich nawet 40 ton mąki, przy zaledwie 11-osobowej załodze na zmianie!

młyny rothera z początku XX wieku, źródło: www.mlynyrothera.pl
Młyny Rothera na początku XX wieku, źródło: www.mlynyrothera.pl

Do końca I wojny światowej Młynami Rothera zarządzała pruska spółka państwowa. Od 1918 roku kompleks budynków przeszedł na własność miasta, następnie po powrocie Bydgoszczy do Polski, przeszedł we władanie Państwa. Zbożowe zakłady państwowe funkcjonowały tutaj do II wojny światowej, podczas której choć same budynki nie ucierpiały w wyniku walk, to zostały pozbawione wyposażenia, które wywieziono na wschód. Po wojnie budynki ponownie trafiły w zarząd państwowych zakładów, jednak pełniły aż do lat 90. XX wieku, jedynie funkcje magazynowe.

apełnianie barki zbożem z magazynów młyna Rothera, zdjęcie z 1963 roku zamieszczone w publikacji Piękna stara Bydgoszcz, red. J. Derenda, Bydgoszcz 2007, s. 322, ryc. 345
Napełnianie barki zbożem z magazynów Młynów Rothera [1963], źródło: „Piękna stara Bydgoszcz”, red. J. Derenda, wyd. 2007

Już na początku lat 90. ubiegłego stulecia, nieużytkowane budynki zakupił inwestor prywatny, chcący przekształcić je w obiekt hotelowy. Planów jednak nie udało się zrealizować i zabytkowy kompleks budynków, mimo kolejnych zmian właścicieli, niszczał i negatywnie odróżniał się z biegiem lat od piękniejącej Wyspy Młyńskiej i jej okolic. Głównie z tego powodu władze miasta, podjęły decyzję o nabyciu obiektu na własność. Tym sposobem od 2013 roku Młyny Rothera w Bydgoszczy są własnością miasta, które podjęło się w kolejnych latach generalnego remontu obiektu. Nim otworzył on swoje drzwi dla zwiedzających wykonano ogrom pracy oraz założono instytucje kultury, mającą zorganizować to miejsce na nowo. Choć prace remontowo nadal trwały, już w 2021 roku udostępniono zwiedzającym pierwszą część Młynów a rok później otwarto pierwszą wystawę stałą. Obecnie w budynku funkcjonuje Centrum Nauki i Kultury, tworzące międzykulturowe wydarzenia i wielofunkcyjne przestrzenie.

Lokalizacja – Młyny Rothera w Bydgoszczy

Młyny Rothera w Bydgoszczy znajdują się w ścisłym sercu miasta, na otoczonej wodą Wyspie Młyńskiej, będącej zieloną enklawą bydgoskiego Starego Miasta.

Od Starego Rynku w Bydgoszczy dzieli je zaledwie 300 metrów! Równie blisko jest również do starówkowych atrakcji, m. in. Muzeum Mydła i Historii Brudu (ok. 170 m), balansującej rzeźby Przechodzącego przez rzekę i zabytkowych spichrzów nad Brdą (ok. 400 m) czy wieży ciśnień z Muzeum Wodociągów w Bydgoszczy (ok. 450 m).

Poznajcie zjawiskowe Młyny Rothera w Bydgoszczy!

Młyny Rothera to obecnie jedno z najciekawszych miejsc w Bydgoszczy! Dawny murowany młyn i dwa spichrze w ostatnich latach przeszły generalny remont i rewitalizację, przez co są obecnie nie tylko wizytówką absolutnie wyjątkowej Wyspy Młyńskiej, ale całego miasta! Zachwycają swoją architekturą, będącą bardzo udanym i funkcjonalnym miksem stylów ale przede wszystkim swoją bogatą ofertą wydarzeń i atrakcji.

W murach tego wyjątkowego zabytku funkcjonuje obecnie Centrum Nauki i Kultury Młyny Rothera, które nie tylko ożywiło dawne przemysłowe przestrzenie ale też przyciągnęło do siebie zarówno mieszkańców jak i turystów.

Młyny Rothera zapraszają Was nie tylko na swoje wystawy, koncerty, wydarzenia czy zajęcia ale także to miejsc, które właśnie w tych murach znalazły swoją bezpieczna i perspektywiczną przystań. W tym wpisie postaram się Wam przybliżyć, jak najwięcej tego dobra, które znalazłem w Młynach Rothera w Bydgoszczy podczas mojej mikropodróży do tego miasta, jesienią 2024 roku.

Architektura i industrialne wnętrza

Potężny budynek Młynów Rothera w Bydgoszczy składa się z centralnie umiejscowionego, murowanego budynku właściwego młyna, dwóch skrzydeł magazynowych (spichrzów) oraz mniejszych budynków technicznych. W budynku młyna dawniej znajdowały się kamienie młyńskie, napędzane przez dwa potężne, 5-metrowe koła młyńskie. Obecnie na parterze młyna zlokalizowano strefę wejściową do całego obiektu, która po remoncie zachwyca doskonale wpisaną w tą przestrzeń, stalową konstrukcją kolejnych kondygnacji.

Do właściwego młyna przylegają dwa spichrze, północny – zbożowy i południowy – mączny. Oba wzniesiono w konstrukcji muru pruskiego, z wewnętrzną konstrukcją drewnianą, tworzącą 5 kondygnacji. Całość uzupełniają znacznie mniejsze budynki dawnej kotłowni i łaźni, zabytkowy murowany komin i rozległy taras.

Interaktywne ekspozycje

Największymi magnesami, przyciągającymi do Młynów zarówno mieszkańców Bydgoszczy jak i turystów, obok organizowanych wydarzeń są interaktywne wystawy zlokalizowane w jego murach. W klimatycznych wnętrzach zlokalizowano już trzy ciekawe, angażujące i nowoczesne wystawy (stan na 2024 r.). Oto one!

Młyn-Maszyna

Pierwszą wystawą, o której chciałbym Wam wspomnieć to ekspozycja Młyn-Maszyna. Nawiązuje ona do dawnej funkcji tego miejsca i w ciekawy oraz angażujący sposób przybliża nam młyńskie maszyny, urządzenia i ciekawostki.

młyn-maszyna młyn maszyna bydgoszcz
wystawa młyn maszyna młyn-maszyna bydgoszcz

Na wystawie doskonale odnajdą się zarówno najmłodsi jak i nieco starsi goście Młynów Rothera w Bydgoszczy. Więcej o tej wystawie przeczytacie w osobnym opisie tego miejsca na moim blogu – Młyn-Maszyna. Interaktywna ekspozycja w Bydgoszczy

Wystawa SOWA

Drugim miejscem z pobudzającą zmysły wystawą jest 4. piętro spichrza mącznego, gdzie zlokalizowano wystawę SOWA (Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności). To interaktywna przestrzeń stworzona przez Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, pełna stanowisk do odkrywania ciekawostek ze świata fizyki, optyki i nie tylko!

strefa odkrywania wyobraźni i aktywności bydgoszcz pisanie w piasku

Więcej o bydgoskiej Strefie Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności, przeczytacie w moim osobnym opisie tego miejsca – Wystawa SOWA w Bydgoszczy

Węzły

Ostatnią na mojej liście, ale tak naprawdę pierwszą otwartą wystawą w Młynach Rothera jest wystawa pt. „Węzły. Opowieść o mieście nad rzeką”. To multimedialna opowieść o historii miasta, wodzie i ekologii. Pierwsza cześć wystawy poświęcona jest Bydgoszczy, nierozerwalnie związanej z wodą, jej mieszkańcach i wydarzeniach, które odmieniły jej oblicze. Drugą cześć poświęcono roli wody w naszym życiu, wszystkim zagrożeniom i wyzwaniom, które są z nią związane. Wystawę uatrakcyjniają nie tylko multimedia ale również gry, zabawy a także miejsca do odpoczynku.

Tej części wystawy nie udało mi się jeszcze zwiedzić… Ale jest ona doskonałym magnesem, przyciągającym mnie do Bydgoszczy po raz kolejny:)

Taras widokowy

Na dachu właściwego młyna, znajduje się jedyny w obrębie bydgoskiej starówki punkt widokowy, pozwalający spojrzeć na miasto z innej perspektywy. Taras widokowy na Młynach Rothera w Bydgoszczy jest ogólnodostępny, bezpłatny i co ważne, mogą z niego korzystać wszyscy, ponieważ prowadzą na niego zarówno schody jak i winda.

Taras widokowy został zorientowany w kierunku wschodnim. dzięki czemu możemy z niego podziwiać przede wszystkim Wyspę Młyńską, zabudowania nad Młynówką a także Stare Miasto i okolice Opery Novej.

To również doskonałe miejsce na pamiątkowe zdjęcie z Bydgoszczy, które wyjdzie Wam szczególnie korzystnie w godzinach popołudniowych i wieczornych (przed zachodem Słońca).

Zewnętrzny taras z fontanną

Niezwykłym miejscem całego zrewitalizowanego kompleksu Młynów Rothera w Bydgoszczy jest również ogromny taras, zlokalizowany od strony Wyspy Młyńskiej i otwarty na jej przestrzeń. Taras w dużej mierze wykonano z desek, jedynie ciągi komunikacyjne wyłożono kamieniem.

Całość uzupełniają strefy zieleni oraz ogromna jak na tego typu obiekty – fontanna o powierzchni ok. 1000 m kw. oraz ok. 50 dyszach. Na tarasie znajdziecie miejsca aby usiąść odpocząć lub skosztować pyszności z kilku smakowitych adresów, które są dosłownie na wyciągnięcie ręki.

Pozostałe miejsca w Młynach

Skoro już wspomniałem o smacznych zakątkach przy okazji tarasu, to muszę wymienić tutaj klubopiekarnię(!) Woda, która mieści się w dawnej kotłowni, niemalże pod samym kominem młynów. Drugi pyszny adres to restauracja Monka w spichrzu mącznym oraz zlokalizowana w dawnej łaźni, lodziarnia Mały Domek, która otwarta jest od wiosny do jesieni.

Oprócz nich Młyny Rothera w Bydgoszczy niemal stale żyją rożnymi wydarzeniami, spotkaniami, warsztatami, wernisażami czy konferencjami. Właśnie dlatego trzeba mieć oczy szeroko otwarte, sprawdzać aktualności np. na młyńskim Facebooku czy rozwieszonych na mieście plakatach. W planach są kolejne atrakcje, które będą sukcesywnie otwierane w murach Młynów w przeciągu najbliższych miesięcy. Swoje miejsce na zewnątrz Młynów znajdą również najmłodsi, ponieważ duży napis MŁYNY, stojący na trawniku przez budynkiem jest… małym placem zabaw! To się chwali!

mikropodróże ebook poradnik książka

Tylko na kierunkowo.pl!

Wyjątkowy e-book „MIKROPODRÓŻE” już dostępny! Ponad 700 podróżniczych inspiracji z Wielkopolski, Pomorza i Dolnego Śląska, blisko 260 kolorowych zdjęć, 5 gotowych planów mikropodróży, setki praktycznych porad i wskazówek tworzących najobszerniejszy poradnik, poświęcony krótkim formom podróżowania, liczący aż 294 strony!

Młyny Rothera – praktyczne informacje

Na koniec moich blogowych wpisów, standardowo garść praktycznych informacji i wskazówek, które pomogą Wam dotrzeć i zobaczyć to miejsce.

Komunikacja i dojazd

Bydgoszcz położona jest na ważnych szklakach komunikacyjnych (drogowych i kolejowych), dzięki czemu możecie dotrzeć do niej na kilka sposobów. Miasto jest dużym węzłem kolejowym, w którym krzyżuje się kilka linii kolejowych, dzięki czemu możemy dojechać do miasta wieloma dostępnymi połączeniami z różnych kierunków. Swoje kursy realizują tutaj m. in. PKP Intercity, POLREGIO czy Arriva. Dodatkową opcją jest możliwość dojazdu do Bydgoszczy komunikacją autobusową. Największą siatkę połączeń autobusowych oferuje miejscowy PKS Bydgoszcz ale swoje połączenia do miasta ma również FlixBus. Na lokalnych i miejskich trasach najlepiej wybrać tramwaje i autobusy ZDMiKP w Bydgoszczy.

Najbliższej położona stacją kolejową od Młynów Rothera jest stacja Bydgoszcz Główna (ok. 1300 m od Młynów). Najbliższym przystankiem tramwajowym – Focha/Opera (ok. 250 m od Młynów) a autobusowej komunikacji miejskiej – przystanki Focha/Opera, Garbary i Nowy Rynek. Autobusowe połączenia regionalne i dalekobieżne zatrzymują się na dworcu autobusowym przy ul. Jagiellońskiej.

Parking (Młyny Rothera w Bydgoszczy)

Do Bydgoszczy, w tym w okolice Młynów Rothera możecie dojechać również własnym samochodem. Ułatwi Wam to rozwinięta sieć dróg ekspresowych, krajowych i wojewódzkich (m. in. S5, DK10, DK25). Na samej Wyspie Młyńskiej, pod murami Młynów obowiązuje zakaz parkowania (za wyjątkiem dwóch miejsc dla osób niepełnosprawnych). Najbliższe parkingi znajdziecie na ulicy Świętej Trójcy (miejsca parkingowe wzdłuż ulicy, płatny SPP, ok. 300 m), ulicy Pod Blankami (płatny, ok. 370 m) czy parkingi przy ul. Grodzkiej (płatne, ok. 500 m).

Godziny otwarcia i zwiedzanie

Młyny Rothera w Bydgoszczy otwarte są codziennie (przestrzeń wspólna, punkt widokowy). Wyjątkiem jest kilka dni w ciągu roku – szczegóły sprawdźcie na stronie internetowej Młynów. Wystawy, atrakcje i lokale mają indywidualne godziny otwarcia a szczegóły znajdziecie również na podlinkowanej w poprzednim zdaniu stronie.

Samodzielne zwiedzanie wnętrz Młynów Rothera możliwe jest w godzinach otwarcia kompleksu. Wystawy zwiedzać można w określonych indywidualne godzinach a bilety na nie oraz na młyńskie warsztaty i wydarzenia, możecie kupić w kasach biletowych na miejscu jak i online (szczególnie polecam to rozwiązanie – macie wtedy pewność, że wejdziecie o upatrzonej porze).

Ciekawe miejsca w okolicy

Bydgoszcz to piękne miasto, do którego jeszcze na pewno wrócę, bo nadal nie odwiedziłem wszystkich ciekawych miejsc, które można w nim znaleźć. Młyny Rothera w Bydgoszczy znajdują się w samym centrum miasta, dosłownie otoczone innymi atrakcjami m. in. niepowtarzalnym i pomysłowym Muzeum Mydła i Historii Brudu (wkrótce na kierunkowo.pl), oddziałami Muzeum Okręgowego, klimatycznymi uliczkami, mostkami i oczywiście Starym Miastem. Rzut beretem dzieli Młyny od balansującej rzeźby Przechodzącego przez rzekę, zlokalizowanej przy charakterystycznych spichrzach nad Brdą i historycznej barce Lemara (również wkrótce na kierunkowo.pl).

Muzeum Mydła i Historii Brudu
Przechodzący przez rzekę
biskupin wieża brama osady łużyckiej
Muzeum Archeologiczne w Biskupinie

Równie ciekawie jest w okolicach Bydgoszczy, gdzie oczywiście znajdziecie bardzo dobrze znany i piękny Toruń, równie zjawiskową Dolinę Noteci ale również stolicę polskiej archeologii – Biskupin z absolutnie wyjątkowym Rezerwatem Archeologicznym (możecie przeczytać o nim w innym moim wpisie: Biskupin. Muzeum Archeologiczne w miejscu sensacyjnego odkrycia). Zawsze możecie ruszyć również do północnej Wielkopolski, gdzie koniecznie wstąpcie do malowniczego Złotowa i wyjątkowego Pilskiego Muzeum Wojskowego – mojego ZŁOTEGO KIERUNKU 2022!

Wykaz źródeł
  • oficjalna strona internetowa Młynów Rothera w Bydgoszczy, link, dostęp z dn. 14.12.2024,
  • oficjalne konto Młynów Rothera w serwisie Facebook, link, dostęp z dn. 15.12.2024,
  • wpis Młyny Rothera na stronie visitbydgoszcz.com, link, dostęp z dn. 15.12.2024,
  • wpis Atrakcje w Młynach Rothera na stronie visitbydgoszcz.com, link, dostęp z dn. 15.12.2024,
  • wpis Młyny Rothera w serwisie pl.wikipedia.org, link, dostęp z dn. 16.12.2024,
wspieraj bloga Ja tworzę rzetelne treści, którym możesz zaufać a Ty stawiasz kawkę:) Dzięki drobnym wpłatom od Czytelników (5, 10, 15 zł), mogę utrzymywać i rozwijać bloga
POZNAJMY SIĘ
kierunkowo.pl autor marcin krawczyk prelekcja targi tour salon prezentacja 2023
Marcin Krawczyk

mikropodróżnik | bloger | polonofil

Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Specjalizuje się w krótkich wyjazdach (mikropodróżach), dzięki którym udaje mi się łączyć pracę zawodową z życiem pełnym podróżniczych przygód! Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl, starając się tworzyć najbardziej rzetelny blog podróżniczy o Polsce. Więcej o mnie przeczytacie na stronie o mnie

POZNAJ INNE MOJE WPISY

Więcej podobnych wpisów znajdziecie w kategorii zwiedzam Polskę i na mapie atrakcji turystycznych!

MAPA ATRAKCJI Kilkaset miejsc i inspiracji podróżniczych w jednym miejscu