Port w Łebie
Port w Łebie, położony przy ujściu rzeki Łeby do Morza Bałtyckiego, w miejscu, gdzie do niej wpada rzeka Chełst, to jedno z najbardziej klimatycznych miejsc tej nadmorskiej miejscowości. Zlokalizowany w zachodniej części miasta, łączy funkcję rybacką z coraz dynamiczniej rozwijającą się turystyką. Latem port tętni życiem – przy nabrzeżach cumują kutry rybackie, jachty i statki wycieczkowe oferujące rejsy po Bałtyku.
Choć dziś port imponuje infrastrukturą, jego początki sięgają czasów, gdy Łeba była przede wszystkim osadą rybacką. Położenie między rzekami sprzyjało rozwojowi działalności portowej, a z czasem także turystyce wodnej. Tradycja rybołówstwa jest tu wciąż żywa – miejscowe kutry łatwo rozpoznać po oznaczeniu ŁEB na burcie.
W łebskim porcie, wyróżnia się nowoczesna Łebska Marina, która mieści nawet 120 jednostek – od małych łodzi po duże jachty żaglowe i motorowe. Całość uzupełniają dwa falochrony – zachodni, wygięty łukowato, i prosty wschodni – które tworzą malownicze wejście do portu. Spacer jednym z nich, szczególnie o zachodzie słońca, to prawdziwa przyjemność.
Port w Łebie
Konkrety
lokalizacja
Łeba, ul. Abrahama 15 (wzdłuż Promenady Portowej)
region
kategoria
tagi
Lokalizacja
Unikalność
Port w Łebie nie wyróżnia się niczym spektakularnym na tle innych nadmorskich przystani, choć zdecydowanie jest większy i bardziej rozwinięty niż np. port w Rowach. Oferuje więcej miejsc cumowniczych, lepszą infrastrukturę i większą różnorodność jednostek pływających.
Galeria
Port w Łebie
Moim zdaniem
Port w Łebie to jedno z najciekawszych miejsc na spacer po tej miejscowości. Ma w sobie wszystko, czego oczekujemy od nadmorskiego klimatu – kutry rybackie, jachty, unoszący się zapach morza i krzyk mew. A spacer po falochronie? Zdecydowanie niezapomniany!
Ranking
ceny
Wejście do portu i spacer po jego terenie są bezpłatne.
ilość turystów
W sezonie letnim port tętni życiem – można spotkać tu naprawdę wielu turystów, zarówno na rejsach, jak i spacerujących nabrzeżem. Poza sezonem – znacznie spokojniej, choć wciąż klimatycznie.
przygotowanie
Port w Łebie ma bardzo dobrą infrastrukturę – są ścieżki spacerowe, ławki, sklepy i punkty gastronomiczne. Cały teren jest przyzwoicie oznakowany, a dojście do falochronów czy nabrzeży nie sprawia trudności, mimo braku jakichkolwiek drogowskazów.
Praktyczne info
parking
Najbliższe parkingi znajdują się tuż przy porcie, głównie od strony zachodniej Łeby (ulica Abrahama i okolice). W sezonie są to płatne parkingi miejskie i bywa na nich tłoczno.
potrzebny czas
Na swobodny spacer po porcie, obejrzenie jednostek, przejście falochronem i ewentualne zrobienie zdjęć warto zaplanować około 1–1,5 godziny.
sugerowany wiek
Port w Łebie to atrakcja dla każdego wieku – dzieci będą zafascynowane statkami, a dorośli docenią klimat i widoki. Jedynym zagrożeniem może być brak barierek wzdłuż kanałów portowych – warto zachować ostrożność z najmłodszymi.
dostępność
Teren portu jest dostępny codziennie i przez cały rok. Duża część nabrzeży i alejek jest dostosowana do wózków i osób o ograniczonej mobilności. Sam falochron może być trudniejszy do pokonania, szczególnie dla osób starszych lub z ograniczeniami ruchowymi.
Plusy i minusy
główne atuty
-
klimatyczne miejsce z typowo morskim charakterem
- przestrzeń do spacerów i odpoczynku
-
widoki na Bałtyk i wejście do portu
- kutry rybackie na wyciągnięcie ręki,
- możliwość skorzystania z rejsów po morzu (w sezonie)
- w obrębie portu znajduje się również nowoczesna marina
słabsze strony
-
duże natężenie turystów w sezonie
-
ograniczona liczba miejsc parkingowych przy samym porcie
-
należy zachować ostrożność, spacerując z dziećmi wzdłuż kanałów portowych i na falochronie
Podpowiedź kierunkowo.pl
Jeśli planujesz spacer po falochronie, zabierz ze sobą kurtkę wiatrówkę i nakrycie głowy – nawet przy bezwietrznej pogodzie w mieście, przy samym morzu może solidnie wiać.
Port w Łebie
Poznajcie miejsca w okolicy!
Łeba i okolice to wyjątkowy i wart odkrycia region, na którym możecie odwiedzić m. in.:
- Słowiński Park Narodowy. Ultrawyjątkowy skrawek wybrzeża!
- Wydma Czołpińska i latarnia morska w Czołpinie
- Latarnia morska w Czołpinie
- Latarnia morska Stilo. Jedna z najpiękniejszych!
- Nadmorskie Rowy: atrakcje, które warto zobaczyć!
- Muzeum Motyli w Łebie (opis i zdjęcia)
- illuzeum w Łebie (opis i zdjęcia)
- Latarnia morska Stilo. Jedna z najpiękniejszych!
- oficjalna strona internetowa Portu Jachtowego w Łebie, link, dostęp z dn. 15.04.2025,
- artykuł „Ujście rzeki Łeby i port, który łączy rybacką tradycję i turystykę [archiwalne ZDJĘCIA]” na stronie lebork24.info, link, dostęp z dn. 15.04.2025,
- wpis „Łeba port, nabrzeże, marina – dlczego warto odwiedzić to miejsce” w serwisie leba.info.pl, link, dostęp z dn. 15.04.2025,
- wpis „Port morski Łeba” w serwisie pl.wikipedia.org, link, dostęp z dn. 15.04.2025,
Marcin Krawczyk
mikropodróżnik | bloger | polonofil
Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Specjalizuje się w krótkich wyjazdach (mikropodróżach), dzięki którym udaje mi się łączyć pracę zawodową z życiem pełnym podróżniczych przygód! Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl, starając się tworzyć najbardziej rzetelny blog podróżniczy o Polsce. Więcej o mnie przeczytacie na stronie o mnie
Więcej podobnych wpisów znajdziecie w kategorii ciekawe miejsca w Polsce i na mapie atrakcji turystycznych!
Dodaj komentarz