Muzeum PRL-u w Poznaniu. Tak żyło się 50 lat temu!
Muzeum PRL-u w Poznaniu to nowa i nietuzinkowa atrakcja, która pozwala przenieść się w czasie do realiów codziennego życia sprzed kilku dekad. W zrekonstruowanym mieszkaniu z lat 70. i 80., pełnym oryginalnych mebli i sprzętów, poczujecie atmosferę Polski Ludowej. Ekspozycja mieści się w zabytkowej kamienicy w centrum miasta i została stworzona z pasji oraz ogromnego zbioru autentycznych przedmiotów, które dziś można dotykać, otwierać i przymierzać. Muzeum PRL-u w Poznaniu to doskonała propozycja dla rodzin z dziećmi, osób ciekawych historii oraz wszystkich tych, którzy chcą przeżyć sentymentalną podróż do czasów nie tak odległych, a jednak zupełnie innych.
Wpis ten został zweryfikowany przez opiekunów miejsca, dzięki czemu możesz mu w pełni zaufać!
Cześć, jestem Marcin!
Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl. Więcej o mnie przeczytacie tutaj
Podstawowe informacje o Muzeum PRL-u w Poznaniu
Muzeum PRL-u w Poznaniu jest nową atrakcją na mapie miasta. Jego idea zrodziła się z pasji i potrzeby ocalenia przedmiotów codziennego użytku z czasów PRL. Za stworzeniem placówki stoją dwie poznanianki, które przez lata gromadziły pamiątki po okresie Polski Ludowej. Zbiór okazał się na tyle bogaty i interesujący, że w 2025 roku postanowiły udostępnić go szerszej publiczności, tworząc miejsce, które jest jednocześnie muzeum, przestrzenią edukacyjną i wehikułem czasu.
- jak wyglądają wnętrza Muzeum PRL-u w Poznaniu,
- czy ekspozycja jest odpowiednia dla dzieci,
- ile kosztują bilety i gdzie je kupić,
- ile trwa zwiedzanie muzeum,
- gdzie najlepiej zaparkować w okolicy,
Muzeum PRL-u w Poznaniu – lokalizacja
Muzeum znajduje się przy ulicy Żydowskiej, w zabytkowej kamienicy w samym centrum miasta – zaledwie kilka minut pieszo od Starego Rynku i głównych atrakcji miasta.
Sprawdź moją mapę atrakcji i ponad 500 miejsc, które na niej oznaczyłem!
Odkryjcie Muzeum PRL-u w Poznaniu!
Towarzysze i towarzyszki! Obywatele! Muzeum PRL-u w Poznaniu to jedna z nowszych i zarazem bardziej oryginalnych atrakcji stolicy Wielkopolski. To miejsce, gdzie przeszłość nie jest jedynie zamknięta w gablotach – tu można ją poczuć, zobaczyć i dosłownie dotknąć. Poznańskie muzeum przenosi odwiedzających w czasy Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej, pokazując codzienne życie i obyczajowość sprzed kilku dekad w niezwykle przystępny i autentyczny sposób. Moim zdaniem to ciekawa przestrzeń, dobrze zaaranżowana i pełna przedmiotów, które przywołują wspomnienia – zwłaszcza dla tych, którzy pamiętają tamte czasy z własnego dzieciństwa lub opowieści rodziców. Jeśli interesuje was życie w czasach PRL-u lub po prostu szukacie nietypowej atrakcji w Poznaniu, warto tu zajrzeć.
Muzeum PRL-u w Poznaniu – wehikuł czasu
Muzeum PRL-u w Poznaniu to miejsce, które potrafi zaskoczyć zarówno dorosłych, jak i dzieci. Urządzone w dawnych wnętrzach rzemieślniczego cechu, pozwala dosłownie wejść do mieszkania z lat 70. i 80. XX wieku. Wielka meblościanka, gramofon, telefon z tarczą numeryczną, kasety magnetofonowe i setki innych autentycznych przedmiotów tworzą atmosferę, jakby czas się tu zatrzymał. To nie tylko ekspozycja – to dosłowna podróż w czasie.
Dotykaj, otwieraj, przymierzaj i zanurz się w klimacie PRL
To, co wyróżnia Muzeum PRL-u w Poznaniu, to jego otwarty, interaktywny charakter. Tutaj można niemal wszystkiego dotknąć – zajrzeć do szuflady w meblościance, usiąść w kuchni, pobawić się zabawkami sprzed dekad czy przymierzyć fartuch kuchenny rodem z tamtych lat. Wrażenia potęgują oryginalne wnętrza dawnego cechu – z salą posiedzeń i mównicą wyposażoną w mikrofon oraz gramofon.
Odkrywaj PRL przez zabawę, gry i warsztaty
Dla młodszych odwiedzających muzeum to doskonała okazja, by poznać codzienność swoich rodziców i dziadków. W ofercie placówki są warsztaty edukacyjne, gry planszowe, oglądanie dawnych bajek z epoki i możliwość zagrania w kultowe gry. Starsi odwiedzający mogą poczuć sentyment, przypominając sobie, jak wyglądał świat ich młodości. Dopełnieniem tej podróży w czasie jest… kasa biletowa w postaci kiosku RUCH-u. Na wystawie znajdziemy szereg zabaw interaktywnych przybliżających gości do czasów PRL-u. Zabawy są przeznaczone dla dzieci i dorosłych.
Ja tworzę rzetelne treści, którym możesz zaufać a Ty stawiasz kawkę:)
Dzięki drobnym wpłatom od Czytelników (10, 15, 25 zł), mogę utrzymywać i rozwijać bloga
Praktyczne informacje – Muzeum PRL-u w Poznaniu
Na koniec moich blogowych wpisów, standardowo garść praktycznych informacji i wskazówek, które pomogą Wam dotrzeć i zobaczyć to miejsce.
- Muzeum składa się z 4 sal tematycznych, wypełnionych przedmiotami z okresu PRL,
- muzeum znajduje się kilkadziesiąt kroków od Starego Rynku w Poznaniu, w samym sercu miasta,
- muzeum zwiedza się indywidualnie,
- zwiedzanie zajmuje ok. 50-60 minut,
- najlepiej dojechać do muzeum komunikacja miejską (unikniesz szukania miejsca parkingowego, wysokich opłat za parkowanie, stania w korkach itp.)
Komunikacja i dojazd
Dojazd do Muzeum PRL-u w Poznaniu:
- Pociągiem: główna stacja kolejowa miasta: „Poznań Główny” (oddalona o ok. 1600 m), najbliższa stacja kolejowa: „Poznań Garbary” (oddalona o ok. 780 m). Do głównej stacji dojeżdżają pociągi: Kolei Wielkopolskich, POLREGIO oraz PKP Intercity, mniej opcji połączeń dla bliższej stacji.
- Autobusem regionalnym lub dalekobieżnym: dworzec autobusowy zlokalizowany w budynku stacji kolejowej „Poznań Główny”. Dojeżdżają autobusy m. in. PKS Poznań, FlixBus.
- Komunikacją miejską: najbliższe przystanki tramwajowe: „Małe Garbary” (ok. 230 m) i „Wrocławska” (ok. 460 m); najbliższe przystanki autobusowe: „Wielka” (ok. 230 m) i „Małe Garbary” (ok. 250 m). Rozkład jazdy na stronie ZTM Poznań.
- Samochodem: Dojazd do miasta autostradą, drogami ekspresowymi, krajowymi i wojewódzkimi, które prowadzą ze wszystkich kierunków. W mieście należy liczyć się z korkami.
- Rowerem: w pobliżu wiele tras i ścieżek rowerowych oraz ulic przyjaznych rowerzystom.
Parking – Muzeum w Dobrzycy
W bezpośrednim sąsiedztwie muzeum można zaparkować na staromiejskich ulicach (obowiązuje Strefa Płatnego Parkowania). Lepszym rozwiązaniem są pobliskie parkingi podziemne (płatne): na ulicy Za Bramką (ok. 440 m od muzeum, 52°24’30.1″N 16°55’40.5″E) i pod Placem Wolności (ok. 550 m, 52°24’21.0″N 16°56’13.0″E).
Bilety, zwiedzanie i godziny otwarcia Muzeum PRL-u w Poznaniu
Muzeum zaprasza zwiedzających, oferując różnorodne formy zwiedzania. Poniżej przedstawiam najważniejsze informacje:
- Godziny otwarcia: czynne przez cały rok, od wtorku do niedzieli w godzinach 10.00 – 18.00
- Bilety: do kupienia na miejscu w kasie muzeum; ceny biletów nie są niskie (średnio ok. 30 zł/os.)
- Zwiedzanie: indywidualne (bez audioprzewodnika, w muzeum przygotowano tablice i pulpity informacyjne); średnio trwa 50-60 minut; dla grup zorganizowanych możliwość wynajęcia przewodnika (zalecana wcześniejsza rezerwacja). Muzeum przygotowało dla dzieci (grup szkolnych) specjalny scenariusz zwiedzania połączony z warsztatami oraz zabawami interaktywnymi.
- Dostępność: muzeum nie jest przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych; znajduje się na 1 i 2 piętrze kamienicy, wejście po schodach. Brak informacji o możliwości zwiedzania z psem.
- Aktualne informacje – strona internetowa Muzeum PRL-u w Poznaniu.
Ciekawe miejsca i atrakcje w pobliżu Muzeum PRL-u w Poznaniu
Poznańskie Stare Miasto to turystyczne serce miasta, pełne ciekawych miejsc. Muzeum PRL-u w Poznaniu dzieli zaledwie kilkadziesiąt kroków od zabytkowego Starego Rynku i poznańskich koziołków, dlatego warto przy okazji zwiedzić tę wizytówkę miasta. Niedaleko czekają również inne zakątki Starego Miasta, takie jak Plac Kolegiacki, dawne kolegium jezuickie, poznańska fara, relikty dawnych murów miejskich czy intrygująca Fontanna Wolności.
Jeśli lubicie podobne muzea, zachęcam do odwiedzenia Muzeum Sztuk Użytkowych, mieszczącego się w Zamku Królewskim. Z innych interesujących muzeów poznańskiego Starego Miasta wspomnę jeszcze o jedynym w swoim rodzaju Rogalowym Muzeum Poznania, Muzeum Narodowym – wielkopolskiej świątyni sztuki – oraz o ekspozycji w poznańskim ratuszu, czyli wystawie Ratusz – Muzeum Poznania.
Po więcej inspiracji zapraszam Was do moich wpisów w kategorii zwiedzam Polskę oraz wpisów oznaczonych tagiem #województwo wielkopolskie.
- oficjalna strona internetowa Muzeum PRL-u w Poznaniu, link, dostęp z dn. 22.04.2025,
- artykuł „Poczuj się jak PRL-u! Nowe muzeum w Poznaniu” w serwisie radiopoznan.fm, link, dostęp z dn. 22.04.2025,
- artykuł „W Poznaniu otwarto muzeum PRL. „Czuć tu ten klimat”” w serwisie rmf24.fm, link, dostęp z dn. 22.04.2025,
- wpis „Muzeum PRL-u w Poznaniu” w serwisie regionwielkopolska.pl, link, dostęp z dn. 22.04.2025
Marcin Krawczyk
Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Specjalizuje się w krótkich wyjazdach (mikropodróżach), dzięki którym udaje mi się łączyć pracę zawodową z życiem pełnym podróżniczych przygód! Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl, starając się tworzyć najbardziej rzetelny blog podróżniczy o Polsce. Więcej o mnie przeczytacie tutaj
Dodaj komentarz