stare miasto w poznaniu świętosławska fara w poznaniu poznań nieznany w jeden dzień

Fara w Poznaniu. Perła baroku!

Bazylika kolegiacka Matki Bożej Nieustającej Pomocy, św. Marii Magdaleny i św. Stanisława Biskupa czyli mówiąc krócej, po prostu fara w Poznaniu to jeden z najważniejszych kościołów w mieście, stojący w jednym szeregu z poznańską katedrą! Znajduje się na poznańskim Starym Mieście, przy ulicy Gołębiej sąsiadując z dawnym kolegium jezuickim, obecnie będącym Urzędem Miasta. Uznawany jest za jeden z najpiękniejszych barokowych kościołów w Polsce!

Budowę kościoła rozpoczęto w połowie XVII wieku a odpowiedzialni za nią byli ściągnięci do miasta kilkadziesiąt lat wcześniej jezuici. Budowa przeciągała się w czasie, chociażby z racji potopu szwedzkiego i ostatecznie została konsekrowana w 1705 roku, kiedy jeszcze nie była do końca ukończona. Nad jej budową pieczę mieli wybitni architekci epoki baroku, często pochodzący z dalekiej zagranicy jak np. Giovanni Catenazzi, Tomasz Poncino czy Pompeo Ferrari, który odpowiada również za wygląd opactwa w Lądzie. Po zniszczeniu pobliskiej kolegiaty, stojącej dawniej na obecnym Placu Kolegiackim, dzisiejsza fara w Poznaniu została włączona do parafii farnej. Na początku XX wieku kościół przeszedł gruntowną renowację, której prace zachowały się zaledwie do czasów II wojny światowej, kiedy farę ograbiono. Odbudowa rozpoczęła się krótko po wojnie i skończyła po około dwóch latach, natomiast prace renowacyjne trwają aż do dzisiaj.

Nie bez powodu fara w Poznaniu uznawana jest za perłę polskiego baroku. Imponująca jest już jest fasada kościoła a po wejściu do środka, barokowy przepych dosłownie uderza i przygniata. Na szczególną uwagę zasługuje sklepienie z niesamowitą polichromią oraz ilość oraz jakość wykonania dekoracji sztukatorskich. Dookoła głównej nawy zlokalizowano liczne kaplice a nad wejściem znajdują się XIX-wieczne organy, wykonane przez organowego mistrza z Saksonii Friedricha Ladegasta, który budował je przez 4 lata.

Dokładną lokalizację miejsca: Fara w Poznaniu. Perła baroku!, znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!
4 / 5

Fara w Poznaniu to świątynia niepowtarzalna, która bogactwem swojego wnętrza zachwyca! Dodatkowo niesamowicie urokliwie wygląda jej fasada, szczególnie widziana od ulicy Świętosławskiej.

Fara w Poznaniu. Perła baroku!

stare miasto w poznaniu świętosławska fara w poznaniu poznań nieznany w jeden dzień
fara w poznaniu poznańska fara
poznań fara poznańska fara w poznaniu
poznań fara poznańska fara w poznaniu
poznań nieznany w jeden dzień poznań atrakcje
kolegium jezuickie w Poznaniu
4 / 5

Będąc w Poznaniu nie wypada ominąć tutejszej fary, która widoczna jest nawet ze Strego Rynku. Kilka kroków dalej czeka Was uczta do oczu – barok w pełnej krasie!

Fara w Poznaniu. Perła baroku!
3.7 / 5

5 / 5

Bez opłat.

3 / 5

W farze zawsze ktoś jest! To bardzo lubiana świątynia przez mieszkańców miasta, którzy chętnie wchodzą do niej na chwilę modlitwy. Turystów również łatwo tu spotkać, jednak tłumu nie musicie się obawiać.

3 / 5

Na fasadzie świątyni znajduje się tablica informacyjna, jednak brakuje podobnych tablic we wnętrzu, dzięki którym można by było lepiej poznać ten barokowy kościół.

3.5 / 5

Najbliższy parking znajduje się na ulicy Za Bramką i jest to płatny, podziemny i wygodny parking. Na pobliskich staromiejskich ulicach nie ma możliwości parkowania. Alternatywne parkingi znajdują się pod Placem Wolności (podziemny) i na Chwaliszewie (ZDM – Chwaliszewo). Oba parkingi są płatni i oddalone od fary o około 400 metrów w linii prostej.

Warto wejść do świątyni i poświecić jej około 15 minut.

Dla każdego.

Dostępny dla każdego.

  • niezwykła barokowa architektura świątyni oraz jej wnętrza,
  • duża ilość wydarzeń we wnętrzach fary,
  • położenie blisko innych ciekawych miejsc i atrakcji,
  • nieco uboga informacja turystyczna na miejscu,

Najbardziej znaną stroną świątyni jest fasada frontowa (od ulicy Gołębiej i Świętosławskiej), jednak warto również zobaczyć farę od drugiej strony, czyli z Parku Fryderyka Chopina, gdzie możecie również chwilę odpocząć.

Fara w Poznaniu. Perła baroku!

Z Waszym wsparciem mogę więcej!

Jeżeli spodobał Wam się mój blog, znaleźliście na nim inspirację lub odpowiedź na swoje pytania, dodajcie mi wiatru w żagle abym mógł tworzyć jeszcze więcej i lepiej! Z góry dziękuje!

JESZCZE WIĘCEJ MIEJSC W KATEGORII

ZWIEDZAM POLSKĘ

ZNASZ FAJNE MIEJSCE?!

Znasz miejsce warte polecenia innym? Podpowiedź je nam a My skontaktujemy się z Gospodarzami i spróbujemy zaprosić ich do umieszczenia swojego miejsca na kierunkowo.pl. Pamiętajcie, trzeba promować to, co piękne i dobre!

ciekawe miejsca w Polsce kierunkowo.pl