Muzeum Wolińskiego Parku Narodowego
Muzeum Wolińskiego Parku Narodowego w Międzyzdrojach to niewielka placówka edukacyjna, która ma za zadanie przybliżyć odwiedzającym przyrodę wyspy Wolin i różnorodność ekosystemów znajdujących się na terenie parku narodowego. Mieści się na tzw. Wzgórzu Filaretów, tuż przy głównej drodze przebiegającej przez miasto, niemalże w samym jego centrum.
Na zwiedzających czeka tu pięć sal wystawienniczych o łącznej powierzchni 900 m², w których prezentowane są m.in. modele i dioramy przedstawiające charakterystyczne siedliska roślinne i zwierzęce Wolińskiego Parku Narodowego. Jedna z ekspozycji pozwala porównać z bliska skalę największego ssaka Europy – żubra, inne pokazują życie leśne, morskie i ptasie typowe dla tego fragmentu wybrzeża Bałtyku. Ciekawostką jest też sekcja geologiczna z wyróżnioną prezentacją bursztynu bałtyckiego. Dla osób szukających spokojnej i rzeczowej dawki wiedzy o przyrodzie – będzie to wartościowy przystanek.
Co jeszcze we wpisie?
To znajdziesz w moim blogowym opisie tego miejsca.
Autor wpisu
Cześć, jestem Marcin!
Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl. Więcej o mnie przeczytacie tutaj
Lokalizacja – Muzeum Wolińskiego Parku Narodowego
Lokalizacja miejsca „Muzeum Wolińskiego Parku Narodowego”: Niepodległości 3, Międzyzdroje. Dokładną lokalizację znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!
Sprawdź moją mapę atrakcji i ponad 500 miejsc, które na niej oznaczyłem!
Konkrety
Muzeum Wolińskiego Parku Narodowego w wielkim skrócie! Poznajcie unikalność tego miejsca i moją opinię o nim!
Muzeum Wolińskiego Parku Narodowego nie wyróżnia się niczym szczególnym na tle podobnych placówek w Polsce. Klasyczna forma ekspozycji, przewidywalna tematyka, prezentacja i rozwiązania…
2/5
Zawsze warto odwiedzać muzea i miejsca edukacji oraz poznawać przyrodę, ale tutaj naprawdę przydałaby się odrobina świeżego spojrzenia, np. na miarę Centrum Edukacji Przyrodniczej KPN. Na chwilę obecną jest jednak bez rewelacji, choć z pewnym potencjałem bo przyroda Wolińskiego Parku Narodowego jest niezwykła!
Galeria zdjęć
Muzeum Wolińskiego Parku Narodowego
Rating miejsca
Ocena praktycznych informacji o miejscu: cen, ilości odwiedzających i ogólnego przygotowania miejsca do bycia atrakcją turystyczną. Im wyższa ocena tym lepiej!
Średnia ocena – 3.7/5 – składowe oceny:
Ceny – 4/5
Bilety są niedrogie, a muzeum dostępne także w ramach zniżek dla rodzin i dzieci.
Ilość odwiedzających – 4/5
Miejsce rzadko jest zatłoczone, można spokojnie oglądać ekspozycje bez pośpiechu czy tłoku.
Przygotowanie – 3/5
Merytorycznie muzeum prezentuje wysoki poziom, ale forma nieco odstaje od współczesnych standardów. Brakuje interaktywności, nowoczesnych rozwiązań i większej dynamiki w przekazie. Dominują statyczne makiety, dioramy i dermoplasty. Na plus trzeba zaliczyć oznakowanie zarówno dojścia jak i ścieżki zwiedzania.
Ja tworzę rzetelne treści, którym możesz zaufać a Ty stawiasz kawkę:)
Dzięki drobnym wpłatom od Czytelników (10, 15, 25 zł), mogę utrzymywać i rozwijać bloga
Praktyczne informacje – Muzeum Wolińskiego Parku Narodowego
Parking – 5/5
Pod Muzeum Wolińskiego Parku Narodowego przygotowano całkiem spory parking, dedykowany tylko odwiedzającym muzeum (wzdłuż ulicy Niepodległości, 53°55’37.5″N 14°26’57.9″E). Należy pobrać kartę postoju w kasie Muzeum; parkowanie jest bezpłatne.
Potrzebny czas
Na spokojne przejście przez wszystkie sale wystawiennicze wystarczy ok. 30 minut.
Sugerowany wiek
Atrakcja odpowiednia dla osób w każdym wieku, choć dzieci mogą szybko się znudzić z uwagi na statyczną formę wystawy oraz mieć mieszane odczucia w związku ze zwierzęcymi eksponatami. Muzeum Wolińskiego Parku Narodowego to propozycja raczej dla osób zainteresowanych przyrodą i edukacją.
Dostępność
Muzeum Wolińskiego Parku Narodowego czynne jest cały rok (poza poniedziałkami). Budynek jest przystosowany dla osób z niepełnosprawnościami oraz rodzin z wózkami dziecięcymi.
Jeśli wybieracie się spacerem z centrum Międzyzdrojów do zagrody żubrów, muzeum Wolińskiego Parku Narodowego będzie idealnym przystankiem po drodze. Nawet jeśli nie zachwyci, uzupełni Waszą wycieczkę solidną porcją wiedzy przyrodniczej.
Plusy i minusy
główne atuty
-
spokojna i edukacyjna przestrzeń,
-
merytoryczne przedstawienie przyrody WPN,
-
dobra lokalizacja w centrum miasta,
-
niewysoka cena biletu,
słabsze strony
-
przestarzała forma ekspozycji,
-
umiarkowanie atrakcyjne dla dzieci,
-
niewielka interaktywność,
Poznajcie inne miejsca w okolicy
Międzyzdroje to jeden z najbardziej znanych polskich kurortów nad Bałtykiem. Swoją renomę i sławę zawdzięcza nie tylko malowniczemu położeniu pośród zjawiskowej przyrody Wolińskiego Parku Narodowego ale także trudnej do zliczenia liczbie atrakcji, o których możecie przeczytać w moich wpisie – Atrakcje w Międzyzdrojach, które warto zobaczyć!
Wśród nich m. in. takie miejsca jak:
- Park linowy Bluszcz Międzyzdroje
- Bałtycki Park Miniatur w Międzyzdrojach
- Oceanarium w Międzyzdrojach
- Schody na Kawczą Górę w Międzyzdrojach
- Aleja Gwiazd w Międzyzdrojach
A dodatkowo, można wybrać się na wycieczkę bo równie ciekawej okolicy – sprawdźcie kilka moich propozycji: Pomysły na wycieczki z Międzyzdrojów po okolicy
- oficjalna strona internetowa Wolińskiego Parku Narodowego, link, dostęp z dn. 17.06.2025,
- wpis „Muzeum Przyrodnicze Wolińskiego Parku Narodowego w Międzyzdrojach” na stronie discoverpomerania.pl, link, dostęp z dn. 17.06.2025,
- wpis „Muzeum Przyrodnicze Wolińskiego Parku Narodowego” na stronie miedzyzdroje.pl, link, dostęp z dn. 17.06.2025,
Marcin Krawczyk
mikropodróżnik | bloger | polonofil
Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Specjalizuje się w krótkich wyjazdach (mikropodróżach), dzięki którym udaje mi się łączyć pracę zawodową z życiem pełnym podróżniczych przygód! Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl, starając się tworzyć najbardziej rzetelny blog podróżniczy o Polsce. Więcej o mnie przeczytacie na stronie o mnie
Dodaj komentarz