jezioro góreckie wielkopolski park narodowy co warto zobaczyć

Jezioro Góreckie w Wielkopolskim Parku Narodowym

Jezioro Góreckie to niemal serce Wielkopolskiego Parku Narodowego. Znajduje się niemal w samym środku parku i choć nie jest największe to na pewno jest najcenniejsze przyrodniczo. Docenione jest przez przyrodników jak i turystów, ponieważ to ono i jego najbliższa okolica jest najchętniej odwiedzana. Na taki stan rzeczy składa się kilka spraw.

Ze względów turystycznych jest to pięknie położone jezioro, wśród potężnych i dzikich lasów, z wysokimi i stromymi brzegami oraz punktami, przygotowanymi dla turystów. Znajdziemy tutaj nieczynną już plażę, podest widokowy z widokiem na Wyspę Zamkową oraz szlak turystyczny biegnący przez długi czas wzdłuż brzegu. Dzięki temu wszystkiemu możemy podziwiać przyrodę, która w tym miejscu jest niewątpliwie unikatowa, co zresztą stało się podstawą do utworzenia parku narodowego.

Jezioro Góreckie to jezioro rynnowe bez stałych dopływów. Zasilane jest wodami opadowymi i przede wszystkim wodami podziemnymi. Tylko okresowo z jeziora wypływa strumień łączący je z niedalekim Jeziorem Dymaczewskim, również leżącym na terenie WPN. Oczywiście Jezioro Góreckie to również unikatowa przyroda, która wiąże się głównie z cenną roślinnością ale również ogromem ptactwa, które w okresach przelotów (głównie jesiennych) gromadzi tysiące osobników.

Na jeziorze znajdują się dwie wyspy: Kopczysko i Wyspa Zamkowa, na której znajdują się ruiny Zamku Klaudyny Potockiej.

autor bloga
kierunkowo.pl autor Marcin Krawczyk złote kierunki 2023 2022 2024 2025
Cześć, jestem Marcin!
Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl, starając się tworzyć najbardziej rzetelny blog podróżniczy o Polsce. Więcej o mnie przeczytacie tutaj
opis miejsca

Jezioro Góreckie w Wielkopolskim Parku Narodowym

Konkrety

lokalizacja

na terenie Wielkopolskiego Parku Narodowego

region

kategoria

tagi

Lokalizacja

Dokładną lokalizację miejsca: Jezioro Góreckie w Wielkopolskim Parku Narodowym, znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!
MAPA ATRAKCJI Kilkaset miejsc i inspiracji podróżniczych w jednym miejscu

Unikalność

3 / 5

Dla zwykłego szaraczka takich jezior w Polsce są setki. Unikalność jeziora docenią przyrodnicy i wielcy miłośnicy natury. Zmienić ten stan rzeczy może jedynie edukacja i promocja tego miejsca.

Galeria

Jezioro Góreckie w Wielkopolskim Parku Narodowym

jezioro góreckie wielkopolski park narodowy co warto zobaczyć
jezioro góreckie wielkopolski park narodowy
jezioro góreckie wielkopolski park narodowy
jezioro góreckie wielkopolski park narodowy wielkopolski pn i rogalin
jezioro góreckie wielkopolski park narodowy
jezioro góreckie wielkopolski park narodowy

Moim zdaniem

2 / 5

Wędrówka szlakiem wzdłuż brzegów jeziora jest bardzo przyjemna i umila czas. Jednak trzeba przyznać, że są w naszym kraju miejsca i szlaki o wiele bardziej urokliwe, choć to jest również piękne. Jezioro Góreckie to atrakcja dla biegaczy i nizinnych wędrowców, innym może zabraknąć atrakcji.

Ranking

Jezioro Góreckie w Wielkopolskim Parku Narodowym
4.1 / 5

ceny

5 / 5

Wejście na teren Wielkopolskiego Parku Narodowego jest bezpłatne.

ilość turystów

3.5 / 5

My trafiliśmy na niemal pustki ale w weekendy przyjeżdża tutaj wiele osób z pobliskiego Poznania i okolicznych miejscowości, przez co może być miejscami trochę tłoczno.

przygotowanie

4 / 5

Dobrze oznaczone szlaki, tablice informacyjne w najważniejszych miejscach oraz kilka miejsc do odpoczynku dla turystów to kawał dobrej roboty. Uważam jednak, że można tutaj wprowadzić jeszcze kilka ciekawym form informacji, dlatego nie daję najwyższej oceny.

Praktyczne info

parking

4 / 5

Duży parking w Jeziorach, dedykowany właśnie turystom zmierzającym do Wielkopolskiego Parku Narodowego powinien pomieścić wszystkich chętnych. Niestety nie jest bezpłatny, opłata jest akceptowalna.

potrzebny czas

Warto zarezerwować sobie minimum 2 godziny, by przejść czerwonym szlakiem wzdłuż brzegu jeziora.

sugerowany wiek

Od dwóch lat wzwyż. Głównie z racji na kleszcze i długość trasy.

dostępność

Osoby poruszające się na wózku inwalidzkim mogą mieć miejscowe problemy z racji nieutwardzonych, leśnych szlaków oraz krótkich podejść lub zejść.

Plusy i minusy

główne atuty

  • szlak turystyczny biegnący blisko brzegu jeziora,
  • pomosty i punkty obserwacyjne a także kilka miejsc do odpoczynku,
  • widoki,
  • parking,
  • dostępność,

słabsze strony

  • kleszcze!!! i komary,
  • mało tablic informacyjnych przybliżających miejsce,
wspieraj bloga Ja tworzę rzetelne treści, którym możesz zaufać a Ty stawiasz kawkę:) Dzięki drobnym wpłatom od Czytelników (5, 10, 15 zł), mogę utrzymywać i rozwijać bloga

Podpowiedź kierunkowo.pl

Koniecznie zabierz ze sobą środki odstraszające komary i kleszcze. Szczególnie tych drugich jest tutaj bardzo dużo.

Jezioro Góreckie w Wielkopolskim Parku Narodowym

POZNAJMY SIĘ
kierunkowo.pl autor marcin krawczyk prelekcja targi tour salon prezentacja 2023
Marcin Krawczyk

mikropodróżnik | bloger | polonofil

Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Specjalizuje się w krótkich wyjazdach (mikropodróżach), dzięki którym udaje mi się łączyć pracę zawodową z życiem pełnym podróżniczych przygód! Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl, starając się tworzyć najbardziej rzetelny blog podróżniczy o Polsce. Więcej o mnie przeczytacie na stronie o mnie