jezioro góreckie wielkopolski park narodowy co warto zobaczyć

Jezioro Góreckie w Wielkopolskim Parku Narodowym

Jezioro Góreckie to niemal serce Wielkopolskiego Parku Narodowego. Znajduje się niemal w samym środku parku i choć nie jest największe to na pewno jest najcenniejsze przyrodniczo. Docenione jest przez przyrodników jak i turystów, ponieważ to ono i jego najbliższa okolica jest najchętniej odwiedzana. Na taki stan rzeczy składa się kilka spraw.

Ze względów turystycznych jest to pięknie położone jezioro, wśród potężnych i dzikich lasów, z wysokimi i stromymi brzegami oraz punktami, przygotowanymi dla turystów. Znajdziemy tutaj nieczynną już plażę, podest widokowy z widokiem na Wyspę Zamkową oraz szlak turystyczny biegnący przez długi czas wzdłuż brzegu. Dzięki temu wszystkiemu możemy podziwiać przyrodę, która w tym miejscu jest niewątpliwie unikatowa, co zresztą stało się podstawą do utworzenia parku narodowego.

Jezioro Góreckie to jezioro rynnowe bez stałych dopływów. Zasilane jest wodami opadowymi i przede wszystkim wodami podziemnymi. Tylko okresowo z jeziora wypływa strumień łączący je z niedalekim Jeziorem Dymaczewskim, również leżącym na terenie WPN. Oczywiście Jezioro Góreckie to również unikatowa przyroda, która wiąże się głównie z cenną roślinnością ale również ogromem ptactwa, które w okresach przelotów (głównie jesiennych) gromadzi tysiące osobników.

Na jeziorze znajdują się dwie wyspy: Kopczysko i Wyspa Zamkowa, na której znajdują się ruiny Zamku Klaudyny Potockiej.

Jezioro Góreckie w Wielkopolskim Parku Narodowym

na terenie Wielkopolskiego Parku Narodowego

Dokładną lokalizację miejsca: Jezioro Góreckie w Wielkopolskim Parku Narodowym, znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!
3 / 5

Dla zwykłego szaraczka takich jezior w Polsce są setki. Unikalność jeziora docenią przyrodnicy i wielcy miłośnicy natury. Zmienić ten stan rzeczy może jedynie edukacja i promocja tego miejsca.

Jezioro Góreckie w Wielkopolskim Parku Narodowym

jezioro góreckie wielkopolski park narodowy co warto zobaczyć
jezioro góreckie wielkopolski park narodowy
jezioro góreckie wielkopolski park narodowy
jezioro góreckie wielkopolski park narodowy wielkopolski pn i rogalin
jezioro góreckie wielkopolski park narodowy
jezioro góreckie wielkopolski park narodowy
2 / 5

Wędrówka szlakiem wzdłuż brzegów jeziora jest bardzo przyjemna i umila czas. Jednak trzeba przyznać, że są w naszym kraju miejsca i szlaki o wiele bardziej urokliwe, choć to jest również piękne. Jezioro Góreckie to atrakcja dla biegaczy i nizinnych wędrowców, innym może zabraknąć atrakcji.

Jezioro Góreckie w Wielkopolskim Parku Narodowym
4.1 / 5

5 / 5

Wejście na teren Wielkopolskiego Parku Narodowego jest bezpłatne.

3.5 / 5

My trafiliśmy na niemal pustki ale w weekendy przyjeżdża tutaj wiele osób z pobliskiego Poznania i okolicznych miejscowości, przez co może być miejscami trochę tłoczno.

4 / 5

Dobrze oznaczone szlaki, tablice informacyjne w najważniejszych miejscach oraz kilka miejsc do odpoczynku dla turystów to kawał dobrej roboty. Uważam jednak, że można tutaj wprowadzić jeszcze kilka ciekawym form informacji, dlatego nie daję najwyższej oceny.

4 / 5

Duży parking w Jeziorach, dedykowany właśnie turystom zmierzającym do Wielkopolskiego Parku Narodowego powinien pomieścić wszystkich chętnych. Niestety nie jest bezpłatny, opłata jest akceptowalna.

Warto zarezerwować sobie minimum 2 godziny, by przejść czerwonym szlakiem wzdłuż brzegu jeziora.

Od dwóch lat wzwyż. Głównie z racji na kleszcze i długość trasy.

Osoby poruszające się na wózku inwalidzkim mogą mieć miejscowe problemy z racji nieutwardzonych, leśnych szlaków oraz krótkich podejść lub zejść.

  • szlak turystyczny biegnący blisko brzegu jeziora,
  • pomosty i punkty obserwacyjne a także kilka miejsc do odpoczynku,
  • widoki,
  • parking,
  • dostępność,
  • kleszcze!!! i komary,
  • mało tablic informacyjnych przybliżających miejsce,

Koniecznie zabierz ze sobą środki odstraszające komary i kleszcze. Szczególnie tych drugich jest tutaj bardzo dużo.

Jezioro Góreckie w Wielkopolskim Parku Narodowym

Z Waszym wsparciem mogę więcej!

Jeżeli spodobał Wam się mój blog, znaleźliście na nim inspirację lub odpowiedź na swoje pytania, dodajcie mi wiatru w żagle abym mógł tworzyć jeszcze więcej i lepiej! Z góry dziękuje!

JESZCZE WIĘCEJ MIEJSC W KATEGORII

ZWIEDZAM POLSKĘ

ZNASZ FAJNE MIEJSCE?!

Znasz miejsce warte polecenia innym? Podpowiedź je nam a My skontaktujemy się z Gospodarzami i spróbujemy zaprosić ich do umieszczenia swojego miejsca na kierunkowo.pl. Pamiętajcie, trzeba promować to, co piękne i dobre!

ciekawe miejsca w Polsce kierunkowo.pl