kładka w owińskach pieszo rowerowa widok na warte taras widokowy platforma widokowa

Kładka w Owińskach. Pieszo i rowerem nad Wartą!

Na styku Poznania, Gminy Suchy Las i Gminy Czerwonak w przepięknych i niepowtarzalnych Owińskach otwarto w 2023 roku kładkę pieszo-rowerową, łączącą dwa brzegi Warty. Powstała ona w miejscu dawnej historycznej przeprawy promowej, łączącej Radojewo z Owińskami od XIII wieku aż do lat 40. XX-wieku, praktycznie po sąsiedzku z przystanią rzeczną w Owińskach i ogromnym dębem – pomnikiem przyrody, zwanym “Bartkiem”.

Kładka w Owińskach ma około 200 metrów długości, z czego blisko 134 metrów długości liczą sobie jej betonowe przęsła, podwieszone linami na mierzącym ok. 45 metrów potężnym pylonie. Szerokość przeprawy to blisko 4 metry, dzięki czemu mogą wygodnie korzystać z niej jednocześnie zarówno piesi jak i rowerzyści. Spacerując lub przejeżdżając po niej znajdujemy się ok. 10 metrów ponad poziomem lustra rzeki.

Kładka w Owińskach to nie tylko nadrzeczna przeprawa ale również punkt widokowy. Na jej wieży stworzono dwie platformy widokowe (niższa na wysokości 12 metrów i wyższa – ponad 20 metrów nad kładką). Dzięki temu możemy podziwiać otoczenie kładki w tym Wartę i pobliskie Owińska z poziomu koron drzew a nawet nieco wyżej. Doskonale widać z tego miejsca najbardziej charakterystyczną budowle okolicy – zabudowania klasztorne z kościołem, który wieńczy kopuła.

Dzięki powstaniu, kładka w Owińskach stała się nie tylko łącznikiem dwóch brzegów Warty na północ od Poznania ale również przedłużeniem kilku szlaków turystycznych czy rowerowych, m. in. Nadwarciańskiego Szlaku Rowerowego, Cysterskiego Szlaku Rowerowego i Szlaku Kościołów Drewnianych a dodatkowo dla przybywających od strony poznania i Suchego Lasu, stała się również bramą do Puszczy Zielonki i parku krajobrazowego, który funkcjonuje na jej terenie.

Kładka w Owińskach. Pieszo i rowerem nad Wartą!

nad rz. Wartą, na zachód od m. Owińska

Dokładną lokalizację miejsca: Kładka w Owińskach. Pieszo i rowerem nad Wartą!, znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!
4 / 5

Nie znajdziecie drugiej takiej kładki rowerowej w okolicach Poznania, która nie tylko pozwala pokonać pieszo lub rowerem Wartę ale też za sprawą tarasu widokowego spojrzeć z góry na jedną z najpiękniejszych i nieoczywistych miejscowości w centralnej Wielkopolsce.

Kładka w Owińskach. Pieszo i rowerem nad Wartą!

kładka w owińskach pośród drzew nad wartą
kładka nad wartą w owińskach wejście brzeg
ścieżka rowerowa przez wartę kładka pieszo-rowerowa trasa rowerowa
kładka w owińskach widok na wieś i wartę
kładka nad wartą w wielkopolska
kładka w owińskach widok z pomostu przystani
4 / 5

Będąc w Owińskach, po prostu należy odwiedzić też kładkę, chociażby dla samego widoku i wszechogarniającej dookoła przyrody.

Kładka w Owińskach. Pieszo i rowerem nad Wartą!
3.5 / 5

5 / 5

Wstęp na kładkę w Owińskach jest bezpłatny.

3 / 5

W ciepłe (wiosna-lato-jesień) weekendy przyciąga sporo spacerowiczów i rowerzystów. Nie ma ich jednak na tyle dużo, aby było zbyt tłumnie. W pozostałe dni możecie natrafić tutaj maksymalnie na pojedyncze osoby.

2.5 / 5

Jedyne elementy informacji turystycznej znajdziecie po drodze; ułatwiają one dotarcie do samej kładki. Na samej kładce nie zauważyłem żadnych elementów, które dały by możliwość poznać bliżej to, co widzimy. Trochę nie wykorzystano potencjału i popularności tego miejsca aby przybliżyć najciekawsze obiekty i miejsca Owińsk, samą Wartę czy najciekawsze miejsca w okolicy, np. Łysy Młyn, Dziewicza Góra i Puszcza Zielonka, Kokoryczowe Wzgórze itp.

Na plus najbliższe otoczenie, gdzie przygotowano miejsca na piknik czy postój rowerowy.

4 / 5

W pobliżu kładki w Owińskach wyznaczono niewielki, nieutwardzony parking, który jest bezpłatny. W przypadku kiedy jest wypełniony, można zaparkować na poboczu prowadzącej do kładki drogi. Można zaparkować również nieco dalej, np. na Placu Przemysława (ok. 350 m od kładki) czy pod kościołem św. Mikołaja (ok. 240 m od kładki).

Pokonanie spokojnym spacerem całej kładki, wejście na platformy widokowe a także zrobienie pamiątkowych zdjęć zajmie Wam ok. 20 minut. Warto jednak skorzystać z okazji i wyruszyć albo w okoliczne las na przechadzkę leśną ścieżką czy do pobliskich ciekawych miejsc w Owińskach.

Dla każdego.

Kładka dostępna jest dla każdego, natomiast z racji, że na platformy widokowe prowadzą schody ich dostępność jest ograniczona, szczególnie dla osób mających problemy z poruszaniem.

  • komfortowy łącznik obu brzegów i wygodna przeprawa pieszo-rowerowa nad Wartą,
  • wieża widokowa wbudowana w kładkę,
  • przyjazne otoczenie (miejsce piknikowe, parking),
  • położenie w okolicy innych ciekawych miejsc i atrakcji,
  • średni przygotowany dojazd od strony poznańskiego Radojewa,
  • niewykorzystany potencjał informacyjny i promocyjny (brak rozbudowanej informacji turystycznej, elementów dydaktycznych czy przybliżających okolice),

Dojazd do kładki w Owińskach od strony Poznania jest już sam w sobie atrakcją. Póki co (2024) do kładki nie prowadzą, żadne utwardzone ścieżki rowerowe i większości jedzie się po gruntowych, po opadach często błotnistych ścieżkach leśnych, sprawdzając jednocześnie swoją orientację. Dojazd dla wielu był na tyle problematyczny, że Miasto Poznań przygotowało specjalną interaktywną mapę, ułatwiającą dojazd do kładki – znajdziecie ją tutaj.

Kładka w Owińskach. Pieszo i rowerem nad Wartą!

Więcej o Owińskach przeczytacie w moim obszernym wpisie – Owińska Was zaskoczą! Poznajcie najciekawsze miejsca!

W pobliżu warto odwiedzić również miejsca, opisane przeze mnie w innych wpisach, m. in.:

Wpis opublikowano: 19 kwietnia 2024, ostatnia modyfikacja treści: 19 kwietnia 2024

Z Waszym wsparciem mogę więcej!

Jeżeli spodobał Wam się mój blog, znaleźliście na nim inspirację lub odpowiedź na swoje pytania, dodajcie mi wiatru w żagle abym mógł tworzyć jeszcze więcej i lepiej! Z góry dziękuje!

JESZCZE WIĘCEJ MIEJSC W KATEGORII

ZWIEDZAM POLSKĘ

ZNASZ FAJNE MIEJSCE?!

Znasz miejsce warte polecenia innym? Podpowiedź je nam a My skontaktujemy się z Gospodarzami i spróbujemy zaprosić ich do umieszczenia swojego miejsca na kierunkowo.pl. Pamiętajcie, trzeba promować to, co piękne i dobre!

ciekawe miejsca w Polsce kierunkowo.pl