Dawny klasztor cysterek i kościół w Owińskach

Dawny klasztor cysterek i kościół w Owińskach

Dawny klasztor cysterek i kościół w Owińskach to jeden z diamentów barokowej architektury w Wielkopolsce, który jest dziełem wybitnych architektów m. in.: Giovanniego Catenazzi (architekta m. in. poznańskiej fary i kolegium jezuickiego) czy Pompeo Ferrari (architekta m. in. fragmentu opactwa w Lądzie czy przebudowy zamku w Rydzynie). Klasztor oraz kościół w Owińskach cechuje okazała architektura barokowa oraz bogate barokowe i rokokowe wyposażenie wnętrza, głównie świątyni.

Historia cysterek w Owińskach sięga XIII wieku, kiedy to zostały one sprowadzone do Owińsk przez Przemysła I i jego brata, księcia Bolesława Pobożnego. Zespół klasztorny który możemy dzisiaj podziwiać wzniesiono dopiero w XVIII wieku, na miejscu wcześniejszych zabudowań klasztornych strawionych pożarem. Cysterki były gospodyniami tego pięknego klasztoru przez trochę ponad 100 lat, ponieważ w 1835 roku nastąpiła kasata zakonu. W czasie funkcjonowania tutaj klasztoru, odwiedził go sam Napoleon Bonaparte a podczas tej wizyty próbowano dokonać zamachu na jego życie!

Po opuszczeniu klasztoru przez cysterki został on przekształcony w szpital psychiatryczny (później rozbudowany o dodatkowy budynki, położono kilkaset metrów na wschód od klasztoru). Szpital funkcjonował do czasów II wojny światowej, podczas której (w 1939 roku) w ramach akcji T4, Niemcy zamordowali kilkuset pacjentów szpitala, następnie spalili szpitalną bibliotekę, zniszczyli lub wywieźli szpitalną dokumentację a sam szpital zlikwidowani. Kościół podczas wojny został zamieniony w magazyn a w klasztorze urządzono koszary i szkołę dla funkcjonariuszy SS.

Po okresie II wojny światowej klasztor został zaadoptowany został na potrzeby Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych. W 2012 roku przy zabudowaniach ośrodka pierwszy w Polsce i Europie Park Orientacji Przestrzennej.

Dawny klasztor cysterek i kościół w Owińskach

plac Przemysława 9, 62-005 Owińska

Dokładną lokalizację miejsca: Dawny klasztor cysterek i kościół w Owińskach, znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!
3 / 5

Zespół poklasztorny zgromadzenia Cysterek to miejsce o niewątpliwym pięknie architektury, niesamowitej i tajemniczej historii ale również miejsce gdzie do dzisiaj pomaga się osobom niewidomym. Miejsce bez wątpliwości wyjątkowe!

Dawny klasztor cysterek i kościół w Owińskach

Dawny klasztor cysterek i kościół w Owińskach
Dawny klasztor cysterek i kościół w Owińskach
Dawny klasztor cysterek i kościół w Owińskach
3 / 5

Krążąc po okolicach Poznania warto odwiedzić również dawny klasztor cysterek oraz kościół w Owińskach. Będziecie pod wielkim wrażeniem, jak cudowną perłę architektury skrywa w sobie ta niewielka miejscowość na północ od stolicy Wielkopolski.

Dawny klasztor cysterek i kościół w Owińskach
4.2 / 5

5 / 5

Bez opłat za wstęp na teren zespołu poklasztornego.

3.5 / 5

Z tym bywa różnie, ponieważ Owińska chętnie odwiedzane są w weekendy przez mieszkańców pobliskiego Poznania, za to w dni robocze mało kto odwiedza to miejsce.

4 / 5

Przed budynkiem znajduje się trójwymiarowa makieta, z zaznaczeniem wszystkich zabudowań zespołu klasztornego a na jednej ze ścian znajduje się również tablica z historią klasztoru i kościoła w Owińskach. Dodatkowo przy głównej trasie, również w większej odległości od miasteczka znajdują się znaki drogowe kierujące nas do tego niezwykłego zabytku.

5 / 5

Przed bramą dawnego opactwa, na pl. Przemysława znajduje się duży i wygodny, bezpłatny parking.

By zobaczyć dawny klasztor i kościół w Owińskach potrzebujecie ok. 5-10 minut. Pamiętajcie, że nie można zobaczyć wnętrz klasztoru, który obecnie jest siedzibą ośrodka dla osób niewidomych.

Dla każdego.

Dostępny dla każdego.

  • piękna, barokowa architektura,
  • ciekawa historia,
  • położenie tuż obok innych ciekawych miejsc,
  • wygodny parking pod zespołem klasztornym,
  • dostępność,
  • z oczywistych powodów niedostępne wnętrza klasztoru,

Wiele osób szukających dawnego szpitala psychiatrycznego w Owińskach odwiedza jedynie zlokalizowane przy ul. Poprzecznej, wzniesione pod koniec XIX wieku budynki, które były rozbudową szpitala. Warto pamiętać, że również mury dawnego klasztoru były miejscem, gdzie starano się pomagać i leczyć osoby zmagające się z chorobami psychicznymi.

Dawny klasztor cysterek i kościół w Owińskach

Więcej o Owińskach przeczytacie we wpisie: Owińska Was zaskoczą! Poznajcie najciekawsze miejsca!

Historia cysterek w Owińskach przypada na czas, gdy pobliski Poznań “przenoszono” na drugi brzeg Warty. Przeczytacie o tym i nieco poznacie historię stolicy Wielkopolski z moich wpisów:

Dodatkowo warto poznać historię Opactwa Cystersów w Lądzie, które również przewija się w historii cysterek z Owińsk. Więcej o nim przeczytacie we wpisie: Ląd nad Wartą. Niezwykła historia, pachnąca lawendą!

A dodatkowo zachęcam do przeczytania innych wpisów o ciekawych miejscach i atrakcjach w okolicach Poznania:

 

Wpis opublikowano: 4 kwietnia 2022, ostatnia modyfikacja treści: 6 stycznia 2023

Z Waszym wsparciem mogę więcej!

Jeżeli spodobał Wam się mój blog, znaleźliście na nim inspirację lub odpowiedź na swoje pytania, dodajcie mi wiatru w żagle abym mógł tworzyć jeszcze więcej i lepiej! Z góry dziękuje!

JESZCZE WIĘCEJ MIEJSC W KATEGORII

ZWIEDZAM POLSKĘ

ZNASZ FAJNE MIEJSCE?!

Znasz miejsce warte polecenia innym? Podpowiedź je nam a My skontaktujemy się z Gospodarzami i spróbujemy zaprosić ich do umieszczenia swojego miejsca na kierunkowo.pl. Pamiętajcie, trzeba promować to, co piękne i dobre!

ciekawe miejsca w Polsce kierunkowo.pl