Park Orientacji Przestrzennej w Owińskach

Park Orientacji Przestrzennej w Owińskach
 • Marcin
 • 21 lutego 2022
Park Orientacji Przestrzennej w Owińskach

Park Orientacji Przestrzennej w Owińskach to miejsce niezwykłe, wręcz unikatowe! Zwany również Ogrodem zmysłów park, to licząca niemal 2,5 hektara strefa zarówno zabawy i rozrywki dla najmłodszych ale również miejsce oswajania z przestrzenią miejską osób niepełnosprawnych, co zresztą jest jego podstawową funkcją i zadaniem.

Otwarty w 2012 roku park, przede wszystkim ma służyć osobom niewidomym ale również ma być miejscem integracji osób niepełnosprawnych z osobami widzącymi. Osoby niewidome uczą się tutaj pozornie błahych czynności, które dla nich mogą okazać się sporym wyzwaniem. To tutaj oswajają się z odgłosami miasta, uczą się pokonywać krawężniki czy poruszać po przeróżnych nawierzchniach. Dodatkowo na terenie parku, znajduje się również ogród sensorycznych doznań, który oddziałuje na wszystkie zmysły, również osób w pełni sprawnych.

Sam park położony jest w otoczeniu dawnego opactwa pocysterskiego (obecnie Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy Dla Osób Niewidomych), które jest dodatkową atrakcją tego miejsca. Park Orientacji Przestrzennej w Owińskach został udostępniony dla wszystkich zainteresowanych, dzięki czemu stał się jedną z najciekawszych i najbogatszych stref zabaw i rozrywki dla dzieci w okolicach Poznania, która dodatkowo wiele uczy o osobach niewidomych i niepełnosprawnych.

region
lokalizacja

Owińska, na terenie dawnego opactwa pocysterskiego

GALERIA

Park Orientacji Przestrzennej w Owińskach

Park Orientacji Przestrzennej w Owińskach
Park Orientacji Przestrzennej w Owińskach
Park Orientacji Przestrzennej w Owińskach
Park Orientacji Przestrzennej w Owińskach

W SKRÓCIE


 • UNIKALNOŚĆ

Połączenie funkcji placu zabaw i przestrzeni oswajającej osoby niewidome z utrudnieniami życia codziennego to bardzo nietypowe i warte doceniania połączenie!

 • MOIM ZDANIEM

Park Orientacji Przestrzennej w Owińskach służy nie tylko rozrywce i zabawie ale jest niezwykłym miejscem, gdzie osoby niewidome mogą nauczyć się choć trochę samodzielności a My możemy nauczyć się rozumienia ich potrzeb! Szczególne miejsce.

MAPA

Dokładną lokalizację miejsca: Park Orientacji Przestrzennej w Owińskach, znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!

OCENY

ŚREDNIA OCEN

4.1 / 5

Park Orientacji Przestrzennej w Owińskach


CENY

5 / 5

Bez opłat.

ILOŚĆ TURYSTÓW

4 / 5

Choć Park Orientacji Przestrzennej w Owińskach jest chętnie odwiedzany, to z racji jego wielkości nie ma problemu by każde dziecko mogło na nim się swobodnie pobawić.

UŁATWIENIA DLA ODWIEDZAJĄCYCH

3.5 / 5

Mogłoby być lepiej, bo po za znakami kierującymi nas do Parku Orientacji, tablicy z regulaminem oraz miejsc, by na chwilę usiąść i odpocząć nie znajdziemy nic więcej. Jest dobrze, ale miejsce jest na tyle ciekawe, że warto byłoby przybliżyć je bardziej, dzięki czemu też zwiększała by się świadomość o potrzebach osób niewidomych.

PRAKTYCZNE INFORMACJE

PARKING

5 / 5

Przed bramą dawnego opactwa, na pl. Przemysława znajduje się duży i wygodny, bezpłatny parking.

POTRZEBNY CZAS

By móc wejść w każdy ciekawy zakamarek Parku Orientacji, których nie brakuje warto zarezerwować sobie około 1,5 godziny czasu.

SUGEROWANY WIEK

Park Orientacji Przestrzennej w Owińskach to miejsce stworzone z myślą osobach niewidomych lub niepełnosprawnych ale również dzieciach, w każdym wieku. Z racji na charakter miejsca i położenie na terenie dawnego opactwa, również i dorośli powinni miło spędzić tutaj czas, bo jest to miejsce niezwykle ciekawe i „otwierające” oczy.

DOSTĘPNOŚĆ

Dostępny dla każdego a nawet stworzony dla osób o obniżonej sprawności.

 • PODPOWIEDŹ KIERUNKOWO.PL

Wybierając się do Parku Orientacji w Owińskach koniecznie sprawdźcie godziny otwarcia, ponieważ park udostępniany jest dla gości z zewnątrz w ściśle określonych godzinach z racji odbywających się na nich zajęć dla osób niewidomych. Aktualne godziny otwarcia możecie sprawdzić na stronach internetowych Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Osób Niewidomych w Owińskach, w zakładce Regulamin.

Park Orientacji Przestrzennej w Owińskach

MOCNE STRONY

 • niezwykłość i unikatowość miejsca, zarówno pod kątem ilości atrakcji jaki i przeznaczenia,
 • rozległy i pięknie utrzymany,
 • ilość przygotowanych miejsc, atrakcji i przyrządów dla najmłodszych,
 • położenie na terenie zabytkowego i pięknego kompleksu dawnych zabudowań pocysterskiego opactwa,
 • wygodny, dedykowany parking,
 • dostępność,
 • zwiększa świadomość potrzeb osób niewidomych wśród osób widzących,

SŁABE STRONY

 • ograniczone godziny otwarcia, z racji odbywania się w nim zajęć dla osób niewidomych, co jest całkowicie zrozumiałe,

Drogi Czytelniku, miło mi, że dotarłeś do końca mojego wpisu! Jeśli pomógł on znaleźć niezbędne informacje, inspirację do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie niewielkim napiwkiem stawiając wirtualną kawkę lub zostając Patronem bloga:)

Dowiedź się więcej o okolicy!

Owińska to niezwykła miejscowość w okolicach Poznania, która wielu z Was zaskoczy!

Jednak to nie jedyna atrakcja w okolicy stolicy Wielkopolski! Poznajcie wpisy, dzięki którym poznacie najciekawsze miejsca w okolicy Poznania, które warto odwiedzić z dzieckiem i nie tylko!

Równie ciekawe jest również w samym Poznaniu, który nieco poznacie w poniższych wpisach:

A więcej niezwykłych placów dla dzieci, w pobliskim Poznaniu poznacie we wpisie:

Więcej blogowych wpisów znajdziecie w kategorii zwiedzam Polskę! Serdecznie zapraszam:)

kierunkowo.pl w socialmediach

mapa atrakcji turystycznych w Polsce

Poznajcie interaktywną mapę ciekawych miejsc w Polsce na kierunkowo.pl!