Potężne dawne kolegium jezuickie w Poznaniu

kolegium jezuickie poznań dawne kolegium jezuickie w poznaniu urząd miasta
 • Marcin
 • 17 grudnia 2021
Potężne dawne kolegium jezuickie w Poznaniu

Niegdyś kolegium jezuickie w Poznaniu było centrum ówczesnego świata, bo mieszkał tutaj przez kilkanaście dni najpotężniejszy wtedy człowiek na kontynencie, czyli cesarz Francji – Napoleon Bonaparte, a to tylko jedna z historii, które skrywa w swoich murach obecny Urząd Miasta.

Budynek dawnego kolegium jezuickiego to potężny, barokowy gmach, który został wzniesiony na planie podkowy z wewnętrznym dziedzińcem, zamkniętym od północy jednopiętrowym skrzydłem z dominująca nad całością wieżą, będącą jednocześnie dzwonnicą sąsiedniej fary. Na szczególną uwagę zasługuje charakterystyczna elewacja w różowym kolorze, poprzecinanym białymi elementami architektonicznymi.

Budowa gmachu kolegium rozpoczęła się na początku XVIII wieku i trwała przez ponad 30 lat, choć jego rozbudowa trwała również w kolejnych latach. W murach kolegium mieściła się druga (po Akademii Lubrańskiego) szkoła średnia, która kontynuowała kształcenie młodzieży przez jezuitów, zapoczątkowane niedługo po ich sprowadzeniu do miasta, czyli od XVI wieku. Po kasacie zakonu jezuickiego gmach przejęła Komisja Edukacji Narodowej, która połączyła ją z Akademią Lubrańskiego i w wyniku kolejnej odmowy przekształcenia kolegium w uniwersytet, kształciła dalej w jako szkoła średnia, która przetrwała do dnia dzisiejszego jako liceum św. Marii Magdaleny, uznawane za najbardziej prestiżowe w mieście. Po rozbiorach budynek stał się siedzibą lokalnych władz, co niezmiennie trwa do dnia dzisiejszego.

Z racji swojej funkcji, budynek na przestrzeni lat gościł w swoich murach ważne osobistości m. in. wspomnianego już Napoleona Bonaparte, ale również car Aleksander I czy najwybitniejszy polski kompozytor Fryderyk Chopin.

 

region
lokalizacja

Poznań, Plac Kolegiacki 17

GALERIA

Potężne dawne kolegium jezuickie w Poznaniu

kolegium jezuickie poznań dawne kolegium jezuickie w poznaniu urząd miasta
kolegium jezuickie poznań urząd miasta
kolegium jezuickie poznań urząd miasta stare miasto w poznaniu kolegium jezuickie w Poznaniu
kolegium jezuickie w Poznaniu
kolegium jezuickie w Poznaniu

W SKRÓCIE


 • UNIKALNOŚĆ

Takich budynków, zarówno jako perły architektury jak i świadkowie historii, wielu w Polsce nie ma! Właśnie dlatego uznałem, że dawne kolegium jezuickie w Poznaniu to unikalny gmach, jakiego nie znajdziecie w żadnym innym miejscu w Polsce!

 • MOIM ZDANIEM

Choć bardzo zachęcam do tego by odwiedzić dawne kolegium jezuickie w Poznaniu, podczas wizyty w tym mieście to z racji, że jest to obecnie budynek urzędowy nie podpowiadam, by zobaczyć go koniecznie. Bez wątpienia jednak warto stanąć na jego dziedzińcu!

MAPA

Dokładną lokalizację miejsca: Potężne dawne kolegium jezuickie w Poznaniu, znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!

OCENY

ŚREDNIA OCEN

4 / 5

Potężne dawne kolegium jezuickie w Poznaniu


CENY

5 / 5

Bez opłat.

ILOŚĆ TURYSTÓW

3.5 / 5

Turystów może i jest niewielu ale z racji, że to obecny Urząd Miasta, tętni tutaj życie pełną piersią i nie macie co liczyć na delektowanie się tym gmachem w samotności:)

UŁATWIENIA DLA ODWIEDZAJĄCYCH

3.5 / 5

Podobnie jak w przypadku sąsiadującej z gmachem kolegium fary, również i tutaj znajdziemy tablice informacyjne, przybliżające nam nieco sam budynek i jego historię, jednak moim zdaniem zasługuje on na więcej.

PRAKTYCZNE INFORMACJE

PARKING

3.5 / 5

Najbliższy parking znajduje się na ulicy Za Bramką i jest to płatny, podziemny i wygodny parking. Na pobliskich staromiejskich ulicach nie ma możliwości parkowania. Alternatywne parkingi znajdują się pod Placem Wolności (podziemny) i na Chwaliszewie (ZDM – Chwaliszewo). Oba parkingi są płatni i oddalone od fary o około 400 metrów w linii prostej.

POTRZEBNY CZAS

W dawnym kolegium spędzicie od 5 do 20 minut, w zależności od tego jak wiele będziecie chcieli zobaczyć.

SUGEROWANY WIEK

Dla każdego.

DOSTĘPNOŚĆ

Dla każdego.

 • PODPOWIEDŹ KIERUNKOWO.PL

Dziedziniec dawnego kolegium kilka lat temu przeszedł metamorfozę i z parkingu dla urzędników stał się miejscem wystaw, wydarzeń i szeroko pojętego życia kulturalnego. Dlatego nie zdziwcie się, gdy będziecie mieli okazję do zobaczenia na nim ciekawej wystawy lub eventu.

Potężne dawne kolegium jezuickie w Poznaniu

MOCNE STRONY

 • perła architekty ery baroku,
 • niezwykła historia,
 • imponujący rozmiarami i estetyką gmach,
 • dziedziniec będący miejscem wydarzeń i wystaw,
 • bliskość innych ciekawym miejsc i atrakcji,

SŁABE STRONY

 • uboga informacja turystyczna,
 • budynek jest siedzibą Urzędu Miasta, co wiąże się z stałym ruchem osób do niego przybywających lub wydarzeniami związanymi z funkcjonowaniem Magistratu co może nieco utrudniać zwiedzanie,
 • brak choć małej ekspozycji we wnętrzach budynku, która pozwoliłaby poznać go od środka oraz lepiej poznać jego historię,

Drogi Czytelniku, miło mi, że dotarłeś do końca mojego wpisu! Jeśli pomógł on znaleźć niezbędne informacje, inspirację do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie niewielkim napiwkiem stawiając wirtualną kawkę lub zostając Patronem bloga:)

polecane miejsca

Więcej praktycznych opisów ciekawych miejsc w Polsce znajdziecie w kategorii tu byłem!

kierunkowo.pl w socialmediach

mapa atrakcji turystycznych w Polsce

Poznajcie interaktywną mapę ciekawych miejsc w Polsce na kierunkowo.pl!