Latarnia morska w Czołpinie
Przyzwyczailiśmy się, że latarnia morska jest zlokalizowana na głównym deptaku miasta, niedaleko miejscowego portu, jak na przykład jest w pobliskiej Ustce (Latarnia morska w Ustce). W przypadku tej latarni jest bardzo daleko od tej reguły. Latarnia morska w Czołpinie położona jest w dziko rosnącym lesie, na wysokiej wydmie, która znajduje się na terenie Słowińskiego Parku Narodowego.
By się do niej dostać musimy przejść około kilometra nadmorskim lasem. Niezależnie od której strony zmierzamy do latarni, czy od strony morza czy od parkingu trasa jest podobna. Ma około kilometra, wiedzie pod górę i prowadzi sosnowym lasem. Podejście od strony parkingu ma dla ułatwienia schody, ale nie betonowe tylko piaskowe, wzmocnione drewnem.
Sama latarnia postała w końcówce XiX wieku, a dokładniej – uruchomiona została w 1875 roku. Latarnia morska w Czołpinie ma 25,2 metrów wysokości a dzięki umiejscowieniu na wysokiej wydmie, jej światło znajduje się 75 m. n. p. m. To przekłada się na bardzo duży zasięg latarni, który sięga 21 mil morskich, co daje w przeliczeniu na kilometry zasięg około 40 km (7 km większy niż pobliska latarnia w Ustce). Sam budynek latarni to okrągła, ceglana wieża u szczytu zdobnie zakończona. Na górze wieży znajduje się przeszklona laterna, w której znajduje się oczywiście serce latarni, czyli lampa.
Latarnia morska w Czołpinie jest w sezonie letnim udostępniona dla turystów. Można wejść na jej szczyt i zobaczyć jak wygląda Słowiński Park Narodowy z wysokości.
Latarnia morska w Czołpinie
Konkrety
lokalizacja
Ogrodowa 12, 76-214 Smołdzino
region
kategoria
tagi
Lokalizacja
Unikalność
Latarnia morska w Czołpinie to wyjątkowy obiekt na tle pozostałych latarni. Wyróżnia ją przede wszystkim położenie. Z dala od cywilizacji, schowana w lesie, który dodatkowo jest naturą w najczystszej postaci, którą chronimy bo jest unikatowa i wyjątkowa.
Galeria
Latarnia morska w Czołpinie
Moim zdaniem
Latarnia morska w Czołpinie to bardzo interesujący cel na spokojny spacer, wśród lasów, który po minięciu latarni, może zakończyć się na magicznej, wręcz bezludnej plaży Słowińskiego Parku Narodowego.
Ranking
ceny
Symboliczna opłata za wstęp.
ilość turystów
Musisz mieć pecha by trafić na tłum.
przygotowanie
Sporo drogowskazów kierujących do latarni oraz tablice informacyjne w samej latarni. Jest dobrze.
Praktyczne info
parking
Duży i symbolicznie płatny parking leśny, z którego wiedzie szlak turystyczny przy którym znajduje się latarnia.
potrzebny czas
Podejście do latarni od strony parkingu (lub morza) to około 25-30 minut spaceru. Na miejscu warto zarezerwować sobie 15 minut, chyba że chcesz wejść na szczyt latarni to trochę dłużej.
sugerowany wiek
Dla każdego.
dostępność
Miejsce trudno dostępne dla osób niepełnosprawnych (miejscami podejście po piaszczystym szlaku). Małe dzieci lepiej mieć w nosidełku.
Plusy i minusy
główne atuty
- położenie z dala od „cywilizacji”,
- mało turystów,
- dogodny parking przy wejściu na szlak, prowadzący na latarnię,
- dobra informacja turystyczna,
- przystępne ceny,
słabsze strony
- obiekt nie jest stale udostępniony dla turystów,
- dla osób niepełnosprawnych lub z bardzo małym dzieckiem, podejście do latarni może być wymagające,
Podpowiedź kierunkowo.pl
- Dobrym pomysłem jest połączenie wizyty w latarni z zobaczeniem Wydmy Czołpińskiej. Przejście obu tych atrakcji zajmuje 2,5 godziny.
Latarnia morska w Czołpinie
Poznajcie miejsca w okolicy!
Interesuje Cię okolica? Wcale się nie dziwię! Poznaj ją lepiej dzięki poniższym wpisom:
Marcin Krawczyk
mikropodróżnik | bloger | polonofil
Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Specjalizuje się w krótkich wyjazdach (mikropodróżach), dzięki którym udaje mi się łączyć pracę zawodową z życiem pełnym podróżniczych przygód! Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl, starając się tworzyć najbardziej rzetelny blog podróżniczy o Polsce. Więcej o mnie przeczytacie na stronie o mnie
Więcej podobnych wpisów znajdziecie w kategorii ciekawe miejsca w Polsce i na mapie atrakcji turystycznych!