Latarnia morska w Gąskach
Latarnia morska w Gąskach to jedna z najwyższych latarni na polskim wybrzeżu ale też jedna z tych najbardziej cennych, jeżeli spojrzymy na nią jako zabytek. Znajduje się pomiędzy latarnią morską w Kołobrzegu a latarnią w Darłowie a wzniesiono ją w latach 1876-1878. Ta charakterystyczna budowla w wysokości 49,8 metrów, została wzniesiona z cegły, którą dostarczano do Gąsek drogą morską i wyładowywano na brzegu wykorzystując specjalnie wybudowany w tym celu pomost. U podstawy budowlę wzniesiono na rzucie ośmiokąta na którym następnie wzniesiono cylindryczną wieżę w której zamontowano kręcone, granitowe schody wiodące na szczyt budowli. Aby dostać się na taras widokowy, znajdujący się tuż pod laterną musimy najpierw pokonać ponad 200 stopni! Z tarasu widokowego można podziwiać rozległą panoramę tej części wybrzeża, przede wszystkim Gąsek ale bez problemu powinniście dostrzec również pobliskie Sarbinowo czy Ustronie Morskie.
Latarnia morska w Gąskach jak już wspomniałem, jest również cennym zabytkiem techniki. Cały kompleks zabudowań latarni, w skład którego poza latarnią wchodzą również: dom latarników, stodoła, budynek inwentarski, ogrodzenie oraz mur, stanowi rzadko już dzisiaj spotykany zespół obiektów o wysokich walorach historyczno-architektonicznych. Praktycznie od czasów powstania, wygląd i charakter kompleksu budynków latarni nie uległ żadnym zmianom czy przebudową a dodatkowo uniknął znaczących zniszczeń czy uszkodzeń w czasach wojen i zachował się on do naszych czasów w bardzo dobrym stanie, jeszcze bardziej podkreślając swoją wartość jako zabytek. Obecnie w zabudowaniach u podstawy latarni znajdują się punkty gastronomiczne oraz sklepiki z pamiątkami.
Sercem latarni jest jednak laterna ze źródłem światła, które pomaga w nawigacji i orientacji przepływającym w okolicy statkom. Pierwotnie w latarni zainstalowany został naftowy aparat Fresnela, który pełnił swoją służbę blisko 40 lat. W 1927 roku zastąpiono go optyką zasilaną energią elektryczną wraz z zegarowym urządzeniem przesłonowym, które pozwoliło utrzymać jednolity sygnał świetny. Obecnie na szczycie latarni zainstalowana jest soczewka pierścieniowo-bębnowa i żarówka o mocy 1500 W, która pozwala nadawać sygnał świetlny na odległość 43,5 km!
Latarnia morska w Gąskach
Konkrety
lokalizacja
Gąski, ul. Latarników 7 (ok. 80 metrów od brzegu Morza Bałtyckiego)
region
kategoria
tagi
Lokalizacja
Unikalność
Mimo, że latarnia morska w Gąskach to trzecia co do wysokości latarnia w Polsce (tuż za latarnią w Świnoujściu oraz Gdańsku), nadal to tylko jedna z 15 latarni na polskim wybrzeżu.
Galeria
Latarnia morska w Gąskach
Moim zdaniem
Każda latarnia morska, również latarnia morska w Gąskach skrywa w sobie wiele historii, ciekawostek i pięknych widoków. Właśnie dlatego, moim zdaniem podczas pobytu w okolicy nie wypada jej przegapić.
Ranking
ceny
Cena biletów wstępu do latarni morskiej, dzięki któremu wejdziecie na taras widokowy to koszt około kilkunastu złotych za bilet normalny dla jednej osoby.
ilość turystów
Latarnia morska w Gąskach cieszy się sporą popularnością i jest licznie odwiedzana przez wypoczywających nad Bałtykiem turystów. Mogą zdarzyć się momenty, kiedy robi się w niej tłumnie.
przygotowanie
Pod latarnią znajduje się tablica informacyjna, z ciekawie przygotowaną treścią. Poza nią nie znajdziecie nic więcej, co trochę rozczarowuje. Takie miejsce aż prosi się o tablice informacyjne na tarasie widokowym z opisem tego co widzimy a także nieco więcej ciekawostek, informacji o oznaczeń o otaczających latarnię zabudowaniach i dawnym jej funkcjonowaniu.
Praktyczne info
parking
Pod samą wieżą znajduje się płatny parking, gdzie możecie bezpiecznie zaparkować. Niestety nie jest on wystarczająco duży by pomieścić w szczycie sezonu wszystkie samochody, którymi turyści docierają do latarni w Gąskach. Alternatywnie można poszukać miejsc parkingowych wzdłuż ulicy Nadbrzeżnej, choć to również nie będzie łatwym zadaniem.
potrzebny czas
Wejście na latarnię zajmuje od 2 do 4 minut, w zależności od Waszej formy. Tak samo długo trwa zejście. Dodając czas na podziwiane widoków na jej szczycie oraz kupno pamiątek u jej podstawy, myślę że 30 minut to wystarczający czas by w całości skorzystać z uroków tego miejsca.
sugerowany wiek
Ze względu na ilość schodów do pokonania i ogólną wysokość latarni, uważam że latarnia morska w Gąskach poza osobami dorosłymi miejsce to jest odpowiednie dla dzieci powyżej 4 roku życia.
dostępność
Ze względu na charakterystyczną konstrukcję miejsce to nie jest dostępne dla wszystkich. Pokonanie ponad 200 schodów wymaga nieco wysiłku i na pewno będzie zbyt dużym wzywaniem dla większości osób niepełnosprawnych. Dodatkowo ze względu na wysokość budowli, osoby z lękiem wysokości również powinny podejść do latarni morskiej w Gąskach z rozwagą i rozsądkiem (taras widokowy znajduje się na wysokości około 45 metrów ponad terenem).
Plusy i minusy
główne atuty
- taras widokowy na szczycie latarni, udostępniony dla turystów,
- przepiękne widoki,
- stanowi cenny zabytek wraz z otaczającymi ją zabudowaniami,
słabsze strony
- rozczarowująca informacja turystyczna na miejscu,
- niewiele miejsc parkingowych w pobliżu, dodatkowo płatnych,
Podpowiedź kierunkowo.pl
Większość schodów do pokonania, to granitowe, kręte schody (jest ich około 190). Dojdziecie nimi do pomieszczenia tuż pod tarasem widokowym, z którego do góry prowadzą stalowe schody (mające kilkanaście stopni). Na stalowych schodach nie ma szans się minąć (są zbyt wąskie) ale na pozostałych, granitowych schodach bez problemu ruch odbywa się w dwie strony.
Latarnia morska w Gąskach
Poznajcie miejsca w okolicy!
Poznajcie najciekawsze miejsca w Sarbinowie i okolicy z moich poniższych wpisów:
- Atrakcje w Sarbinowie i okolicy, które warto odwiedzić!
- Atrakcje dla dzieci w Sarbinowie i okolicy
- Ogrody Hortulus. Najpiękniejsze ogrody Pomorza!
- Gigapark Sarbinowo. Dmuchana kraina zabaw!
- Nasz Zwierzogród. Mini ZOO pod Koszalinem
- Latarnia morska w Gąskach
- Papugarnia w Koszalinie
- więcej w kategorii zwiedzam Polskę oraz ciekawe miejsca – sprawdzajcie wpisy oznaczone #sarbinowo i okolice
Chcecie odkryć najciekawsze zakątki i niepowtarzalne atrakcje nad polskim morzem – sprawdźcie koniecznie wpisy oznaczone tagiem #polskie morze a także zajrzyjcie po więcej inspiracji na mapę atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!
- wpis Latarnia morska w Gąskach na stronie www.pomorzezachodnie.travel, link, dostęp z dn. 19.06.2023,
- wpis Latarnia Gąski na stronie www.latarniemorskie.pl, link, dostęp z dn. 19.06.2023,
- wpis Latarnia w Gąskach na stronie www.latarnie.pl, link, dostęp z dn. 19.06.2023,
- wpis Latarnia Morska Gąski w serwisie pl.wikipedia.org, link, dostęp z dn. 19.06.2023,
- wpis Lista latarń morskich w Polsce w serwisie pl.wikipedia.org, link, dostęp z dn. 19.06.2023,
Marcin Krawczyk
mikropodróżnik | bloger | polonofil
Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Specjalizuje się w krótkich wyjazdach (mikropodróżach), dzięki którym udaje mi się łączyć pracę zawodową z życiem pełnym podróżniczych przygód! Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl, starając się tworzyć najbardziej rzetelny blog podróżniczy o Polsce. Więcej o mnie przeczytacie na stronie o mnie
Więcej podobnych wpisów znajdziecie w kategorii ciekawe miejsca w Polsce i na mapie atrakcji turystycznych!