międzywodzie w bydgoszczy wyspa młyńska w bydgoszczy bydgoszcz w jeden dzień atrakcje w bydgoszczy

Międzywodzie w Bydgoszczy

Międzywodzie w Bydgoszczy to miejsce ciekawe, choć przez wielu mijane bez zastanowienia. Obecnie to niewielki kanał, łączący Brdę z Młynówką, który w pierwszym dziesięcioleciu XXI wieku został odtworzony w formie uroczej kaskady, wzdłuż której zlokalizowano tarasy idealne do spacerów oraz miejsca do odpoczynku.

Wcześniej, aż do lat 60. XX wieku, kanał dzielił obecną Wyspę Młyńską na dwie części: wschodnią – “menniczą”, na której zlokalizowano budynki dawnej mennicy oraz wyspę bardziej gospodarczą na której głównym budynkiem były Młyny Rothera. We wspomnianych latach 60. poprzedniego wieku dawny kanał napędzający dawnej urządzenia mennicze oraz inne manufaktury nad jego brzegiem, został zasypany. Wcześniej jak wspomniałem, pełnił on funkcję techniczną, mianowicie napędzania urządzeń w sąsiadujących z nim budynkach wytwórczych a od około połowy XIX wieku przekształcony został on w miejskie kąpielisko, które znane było z pienistych kąpieli, które powstały na skutek spieniania wody przez koła młyńskie. W XX wieku jego znaczenie zmalało. Kąpielisko się zamuliło i nie zostało odtworzone a manufaktury, napędzane siłą wody albo przestały wytwarzać swoje produktu albo zostały zasilone w elektryczność.

Dopiero w XXI wieku podjęto działania, które docelowo miały odtworzyć to miejsce w innej niż pierwotna formie lecz skutecznie upamiętniającej to miejsce w ubiegłych stuleciach. Kanał odtworzono w latach 2005-2007 i od tego czasu jest jedną z najoryginalniejszych atrakcji Bydgoszczy. Obecnie jest to ciekawa w swojej formie wodna kaskada, dzięki której przepływa woda między Młynówką a Brdą. Znaczącą różnicą w funkcjonowaniu kanału jest zastąpienie grawitacyjnego spływu wody (dzięki istniejącej różnicy poziomów), spływem wymuszonym, ponieważ w górnej części kaskady zlokalizowana była pompownia zasilająca kanał w wodę. Dzięki przyjętej formie architektonicznej kanał Międzywodzie w Bydgoszczy stał się bardzo miłym miejscem na spacer, znalezienie ochłody w letnie dni oraz miejsce do chwili odpoczynku. W budynkach znajdujących się tuż nad kanałem obecnie zlokalizowano: Europejskie Centrum Pieniądza, Muzeum Okręgowe oraz Galeria Sztuki Nowoczesnej w Czerwonym Spichlerzu.

 

autor bloga
kierunkowo.pl autor Marcin Krawczyk złote kierunki 2023 2022 2024 2025
Cześć, jestem Marcin!
Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl, starając się tworzyć najbardziej rzetelny blog podróżniczy o Polsce. Więcej o mnie przeczytacie tutaj
opis miejsca

Międzywodzie w Bydgoszczy

Konkrety

lokalizacja

na bydgoskiej Wyspie Młyńskiej

region

kategoria

tagi

Lokalizacja

Dokładną lokalizację miejsca: Międzywodzie w Bydgoszczy, znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!
MAPA ATRAKCJI Kilkaset miejsc i inspiracji podróżniczych w jednym miejscu

Unikalność

3 / 5

Bydgoskie Międzywodzie to miejsce wyjątkowe. Jednak dla nieinżynierskiego oka, bardzo mocno przypominające inne spokojne kanały miejsce, głównie w górskich i podgórskich miejscownikach, gdzie rzeki i strumyki są podobnie zaaranżowane. Na nizinach Międzywodzie w Bydgoszczy, trzeba przyznać, że jest wyjątkowe!

Galeria

Międzywodzie w Bydgoszczy

międzywodzie w bydgoszczy wyspa młyńska w bydgoszczy bydgoszcz w jeden dzień atrakcje w bydgoszczy
Młyny Rothera międzywodzie w bydgoszczy wyspa młyńska w bydgoszczy

Moim zdaniem

3 / 5

To miejsce warto zobaczyć z wielu powodów, jednym z nich jest jego urok, gdzie przy szumiącej wodzie można chwilę odetchnąć od zgiełku miasta a latem dodatkowo się schłodzić. Jego lokalizacja to dodatkowy atut, ponieważ chcąc dotrzeć na Wyspę Młyńską niemal na pewno go przetniemy.

Ranking

Międzywodzie w Bydgoszczy
4.3 / 5

ceny

5 / 5

Bez opłat.

ilość turystów

3.5 / 5

Bywa tłumnie.

przygotowanie

4.5 / 5

Kilka tablic informacyjnych z najważniejszymi informacjami o całej Wyspie Młyńskiej ale również poszczególnych jest atrakcjach, to dobre źródło wiedzy na temat miejsca w którym się znajdujemy.

Praktyczne info

parking

4.5 / 5

Nowoczesny (płatny) parking przy ul. Jana Kazimierza oraz darmowy, choć często przepełniony parking przy Urzędzie Miasta (ul. Grudziądzka) są wystarczającą bazą parkingową dla turystów odwiedzających Bydgoszcz.

potrzebny czas

Spacer brzegiem Międzywodzia to kwestia 5 minut. Jeżeli chcesz odpocząć na ławkach ciągnących się wzdłuż szumiącego kanału, dolicz tyle czasu ile tylko zapragniesz.

sugerowany wiek

Dla każdego.

dostępność

Dla każdego.

Plusy i minusy

główne atuty

  • lokalizacja w samym centrum miasta,
  • urokliwość i forma architektoniczna samego kanału oraz jego najbliższego otoczenia,
  • spokojny nurt i niewielka głębokość kanału,
  • sąsiedztwo ciekawych miejsc,
  • dobre miejsce na odpoczynek i krótką przerwę,

słabsze strony

  • niestety nie jest to naturalny kanał wodny, przez to możemy trafić na dzień w którym woda nie będzie płynąć kanałem. Niestety właśnie ja tak trafiłem… Miałem jednak szczęście, by wcześniej zobaczyć to miejsce w pełnej krasie z przyjemnie szumiącą wodą.
wspieraj bloga Ja tworzę rzetelne treści, którym możesz zaufać a Ty stawiasz kawkę:) Dzięki drobnym wpłatom od Czytelników (5, 10, 15 zł), mogę utrzymywać i rozwijać bloga

Podpowiedź kierunkowo.pl

Dzisiejszy kanał Międzywodzie w Bydgoszczy to sztuczna kaskada wodna, zasilana w wodę z pompowni zlokalizowanej na jej szczycie. Nie możliwe jest przepłynięcie kajakiem po jej trasie ale przez to że jest płytki i o spokojnym nurcie, można się w nim schłodzić w upalne dni.

Międzywodzie w Bydgoszczy

Poznajcie miejsca w okolicy!

Wpis opublikowano: 10 stycznia 2021, ostatnia modyfikacja treści: 26 lipca 2021
Wykaz źródeł
POZNAJMY SIĘ
kierunkowo.pl autor marcin krawczyk prelekcja targi tour salon prezentacja 2023
Marcin Krawczyk

mikropodróżnik | bloger | polonofil

Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Specjalizuje się w krótkich wyjazdach (mikropodróżach), dzięki którym udaje mi się łączyć pracę zawodową z życiem pełnym podróżniczych przygód! Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl, starając się tworzyć najbardziej rzetelny blog podróżniczy o Polsce. Więcej o mnie przeczytacie na stronie o mnie

POZNAJ INNE MOJE OPISY MIEJSC

Więcej podobnych wpisów znajdziecie w kategorii ciekawe miejsca w Polsce i na mapie atrakcji turystycznych!

OZNACZENIA WPISU
CO MYŚLISZ O TYM MIEJSCU I WPISIE?
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
ciekawe miejsca w Polsce kierunkowo.pl