Mini ZOO w Lesznie
Mini ZOO w Lesznie to niewielki ogród zoologiczny, znajdujący się w zielonym zakątku miasta – Parku Tysiąclecia, po sąsiedzku ze stadionem lekkoatletycznym i stadionem żużlowym. To jeden z kilku ogrodów zoologicznych na terenie Wielkopolski i jeden z nielicznych, które mają otwartą formę, która łączy się z funkcją miejskiego parku.
Pierwszy zwierzyniec w mieście powstał w 1903 roku przy ulicy Poniatowskiego i można było w nim oglądać m. in. egzotyczne ptactwo takie jak flamingi, gęsi egipskie czy czarne łabędzie. W 1934 roku zwierzyniec przeniesiono w rejon zajmowany obecnie przez Zespół Szkół Ekonomicznych, gdzie mieścił się do 1941 roku. Wtedy to niemieccy okupanci ze względów sanitarnych przenieśli na teren dzisiejszego Parku Tysiąclecia. Ogród zoologiczny nie przetrwał jednak wojennej zawieruchy i srogiej zimy w 1945 roku… Zwierzęta wtedy w większości wyginęły a ZOO rozwiązano. Początek dzisiejszemu mini ZOO w Lesznie dała wystawa zwierząt hodowlanych, zorganizowana w 1977 r. z okazji Dożynek Centralnych. Wtedy to reaktywowano ogród zoologiczny, którego najbardziej znanymi mieszkańcami były niedźwiedzie i żubry. Niestety z upływem lat coraz bardziej odczuwalny był brak należytej infrastruktury i dogodnych warunków bytowych dla zwierząt. W związku z tym w 2011 roku leszczyńskie ZOO opuściły ostatnie niedźwiedzie. Dwa lata później z ZOO wyprowadziła się żubrzyca, która trafiła do Ośrodka Kultury Leśnej w Gołuchowie.
Dzisiejsze mini ZOO w Lesznie to kontynuuje ponad 100-letnią tradycję leszczyńskich zwierzyńców. Obecnie w ogród zoologiczny w Lesznie zamieszkuje kilkadziesiąt gatunków zwierząt, wśród których są m. in. białe daniele, szopy pracze, emu, kuce szetlandzkie, owce, kozy, osły czy kilka gatunków ptactwa. Mini ZOO w Lesznie od niedawna prowadzi zielone lekcje i zajęcia edukacyjne, przyczyniając się do poszerzania wiedzy przyrodniczej mieszkańców miasta i gości.
Mini ZOO w Lesznie
Konkrety
lokalizacja
Park Tysiąclecia w Lesznie
region
kategoria
tagi
Lokalizacja
Unikalność
Mini ZOO w Lesznie to jeden z kilku wielkopolskich ogrodów zoologicznych, również tych do których wstęp jest bezpłatny (np. Stare ZOO w Poznaniu czy ZOO w Śremie).
Galeria
Mini ZOO w Lesznie
Moim zdaniem
Ogród zoologiczny w Lesznie to dzisiaj bardzo dobrze utrzymany zwierzyniec, zapewniający swoim mieszkańcom należyte warunki do życia. W niepamięć odeszły niechlubne czasy, kiedy wyglądało to inaczej! Dzisiaj Mini ZOO w Lesznie jest doskonałym miejscem do zapoznawania się ze światem zwierząt, głównie przez najmłodszych.
Ranking
ceny
Wstęp jest bezpłatny
ilość turystów
Mini ZOO w Lesznie nie jest bardzo obleganą atrakcją, dzięki czemu możemy przemierzać ogród zoologiczny w Lesznie w spokoju i bez towarzyszących nam tłumów.
przygotowanie
Ogród zoologiczny w Lesznie jest bardzo dobrze i czytelnie oznakowany a także przystosowany do potrzeb odwiedzających. Oprócz tabliczek przy wybiegach zwierząt znajdziecie w leszczyńskim ZOO również plansze i tablice edukacyjne, drogowskazy, ławki i należycie zabezpieczone wybiegi i woliery. Przy wejściu do Parku Tysiąclecia i mini ZOO w Lesznie od ulicy Okrężnej znajduje się również plan parku, a kawałek dalej toalety i plac zabaw.
Praktyczne info
parking
Pod samym ZOO znajdziecie duży, nieutwardzony ale darmowy parking od strony ul. Okrężnej. Poza tym, również na ulicy 17 stycznia znajdziecie bezpłatne miejsca parkingowe, znajdujące się blisko drugiego wejścia do Parku Tysiąclecia.
potrzebny czas
Przejście pomiędzy wszystkimi wybiegami i wolierami Mini ZOO w Lesznie oraz skorzystanie z placu zabaw na terenie Parku Tysiąclecia zajmuje średnio 75-90 minut.
sugerowany wiek
Dla każdego.
dostępność
Park Tysiąclecia jest ogólnodostępnym parkiem miejskim, a wszystkie jego alejki są wygodnymi chodnikami, które na pewno ułatwią poruszanie się osobom niepełnosprawnym oraz rodzicom z wózkami dziecięcymi. Jednie drewniana platforma nad wybiegiem bydła domowego, wymaga pokonania kilku drewnianych stopni.
Mini ZOO w Lesznie otwarte jest przez cały rok. Swoje bramy otwiera codziennie o godz. 7.00 a zamyka o różnych godzinach w zależności od pory roku (zimą o 17.00 a latem o 20.00). Dokładne godziny otwarcia najlepiej sprawdzić na oficjalnej stronie internetowej Miasta Leszno.
Plusy i minusy
główne atuty
- kilkadziesiąt gatunków zwierząt do zobaczenia,
- bezpłatny wstęp do ogrodu,
- doskonale przygotowana informacja i zaplecze dla odwiedzających,
- duże, przestronne i należycie się prezentujące wybiegi i woliery dla zwierząt,
- duży i bezpłatny parking przy jednym z głównych wejść do parku,
- plac zabaw dla dzieci,
słabsze strony
- plac zabaw „Statek” niestety nie zachwyca swoim stanem…
Podpowiedź kierunkowo.pl
Spacerując po Parku Tysiąclecia i leszczyńskim ogrodzie zoologicznym warto zajrzeć również na znajdujący się po sąsiedzku stadion lekkoatletyczny, gdzie przy odrobinie szczęścia możecie obejrzeć mecz, zawody czy trening, co dla najmłodszych będzie dodatkową atrakcją.
Mini ZOO w Lesznie
Poznajcie miejsca w okolicy!
Sprawdźcie najciekawsze atrakcje Leszna – już wkrótce
Poznajcie z moich wpisów inne ogrody zoologiczne w Wielkopolsce i nie tylko:
- Nowe ZOO w Poznaniu – Spacerem po ZOO w Poznaniu! (zdjęcia, dojazd, trasa)
- Stare ZOO w Poznaniu – Stare ZOO w Poznaniu. Zielony zwierzyniec w centrum miasta
- ZOO w Nowym Tomyślu – ZOO Nowy Tomyśl. Doskonałe na rodzinny wypad!
- najszczęśliwsze ZOO w jakim byliśmy, nagrodzone tytułem ZŁOTY KIERUNEK 2022 – Donkeyszot. Szczęśliwe ZOO dające frajdę całej rodzinie!
- wpis Mini ZOO w serwisie lesznoregion.pl, link, dostęp z dn. 27.08.2024,
- artykuł Zoo w Lesznie ma już stuletnią historię. Kiedyś w były tu niedźwiedzie, żubry, a wcześniej także flamingi i czarne łabędzie ZDJĘCIA w serwisie leszno.naszemiasto.pl, link, dostęp z dn. 27.08.2024,
- wpis Ogród zoologiczny w Lesznie w serwisie pl.wikipedia.org, link, dostęp z dn. 27.08.2024,
Marcin Krawczyk
mikropodróżnik | bloger | polonofil
Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Specjalizuje się w krótkich wyjazdach (mikropodróżach), dzięki którym udaje mi się łączyć pracę zawodową z życiem pełnym podróżniczych przygód! Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl, starając się tworzyć najbardziej rzetelny blog podróżniczy o Polsce. Więcej o mnie przeczytacie na stronie o mnie
Więcej podobnych wpisów znajdziecie w kategorii ciekawe miejsca w Polsce i na mapie atrakcji turystycznych!