Młyny Rothera wyspa młyńska w bydgoszczy

Młyny Rothera w Bydgoszczy

Młyn w mojej rodzinnej miejscowości, był jednym z największych budynków w miejscowości ale przy bydgoskich młynach i tak wypada jak ubogi krewny. Młyny Rothera w Bydgoszczy to ogromne budynki, które niegdyś pełniły rolę młynów a już wkrótce mogą zostać największą atrakcją miasta! Ale od początku! Młyny Rothera znajdują się na bydgoskiej Wyspie Młyńskiej, tuż nad brzegiem Kanału Zbożowego wzdłuż którego rozciąga się również bydgoska Wenecja a z drugiej strony sąsiadując z rzeką Brdą. Bydgoszcz, dzięki swojemu położeniu na szlakach wodnych, stała się ważnym ośrodkiem handlu, w tym głównie zbożem. Taka okoliczność spowodowała że już w XIX wieku, zdecydowano o budowie potężnych młynów, które następnie dodatkowo rozbudowano w latach 1849-1850, dzięki czemu przyjęły one dzisiejsze rozmiary. Położenie tuż nad kanałem, zostało wykorzystane do funkcjonowania młynów, które to mieliły zboże w kole napędzanym siłą wody. Młyny działały aż do lat 90. XX wieku, kiedy to zakończyły swoją działalność te imponujące budowle, niegdyś zwane nawet Królewskimi Młynami. Zastawiacie się pewnie był ten Rother? Nie był to miejscowy młynarz a niemiecki minister rolnictwa. Obecnie budynki dawnych młynów możliwe że dostają drugie życie! Po kilkunastu latach, kiedy obiekty przechodziły z rąk do rąk i nie piękniały, w 2013 roku przeszły ostatecznie na własność Miasta Bydgoszcz. Od tego momentu obiekt poddawany był pracom remontowym. Obecnie (2020 rok) trwają zaawansowane prace, które mają przywrócić blask budynkom i przygotować je pod planowane ekspozycje kulturalne. Więcej można dowiedzieć się poznając założenia Parku Kultury w Bydgoszczy, którego największą atrakcją mają być właśnie dawne młyny. Moja intuicja podpowiada, że po zakończeniu prac i przygotowaniu ekspozycji wewnątrz młynów, będzie to atrakcja pierwszej wody! Częściowo nieukończony budynek ma zostać udostępniany w 2021 roku, natomiast całkowite zakończenie prac planowane jest na 2022 rok.

Młyny Rothera w Bydgoszczy

Bydgoszcz, ul. Mennica 10, na Wyspie Młyńskiej

Dokładną lokalizację miejsca: Młyny Rothera w Bydgoszczy, znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!
4 / 5

Młyny Rothera to niemal unikat! Niemal, ponieważ swoją wielkością i pierwotną funkcją wzbudzają duże wrażenie, jednak nadal to miejsce do końca nieokreślone. Prace trwają, mogą zostać perłą Bydgoszczy lub jedynie ciekawostką architektury przemysłowej. Niewątpliwie wyjątkowe miejsce, choć z perspektywami na prawdziwy unikat.

Młyny Rothera w Bydgoszczy

Młyny Rothera wyspa młyńska w bydgoszczy
Młyny Rothera
Młyny Rothera międzywodzie w bydgoszczy wyspa młyńska w bydgoszczy
Młyny Rothera bydgoszcz w jeden dzień
Młyny Rothera
5 / 5

Położone w samym sercu Bydgoszczy Młyny Rothera będą już wkrótce jej prawdziwym sercem. Jeżeli plany na ich wykorzystanie i ekspozycje wypalą, będą miejsce które zobaczyć po prostu będzie trzeba obowiązkowo!

Młyny Rothera w Bydgoszczy
0 / 5

0 / 5

Na chwilę obecną (2020) budynek w trakcie remontu. Wstęp osób postronnych i turystów niemożliwy.

0 / 5

Na chwilę obecną (2020) budynek w trakcie remontu. Wstęp osób postronnych i turystów niemożliwy.

0 / 5

Na chwilę obecną (2020) budynek w trakcie remontu.

4.5 / 5

Nowoczesny (płatny) parking przy ul. Jana Kazimierza oraz darmowy, choć często przepełniony parking przy Urzędzie Miasta (ul. Grudziądzka) są wystarczającą bazą parkingową dla turystów odwiedzających Bydgoszcz.

Na chwilę obecną (2020) budynek w trakcie remontu.  Niemożliwe jest oszacowanie czasu planowanych, potrzebnego do zobaczenia planowanych ekspozycji.

Na chwilę obecną (2020) budynek w trakcie remontu. Brak możliwości oceny.

Na chwilę obecną (2020) budynek w trakcie remontu. Wstęp osób postronnych niemożliwy, w związku z czym brak możliwości oceny.

  • lokalizacja w samym sercu miasta, na Wyspie Młyńskiej, która jest sygnowana na kulturalne centrum
  • unikalna i zabytkowa budowla o imponujących rozmiarach,
  • zaawansowane prace remontowe i wykończeniowe mające przywrócić blask obiektom oraz ciekawe plany na ekspozycje wewnątrz budynków oraz zagospodarowanie dookoła
  • budynek młynów w pełni gotowy do przyjęcia turystów będzie w 2022 roku

Warto poczekać na zakończenie prac remontowych i aranżacyjnych (planowany koniec w 2022 roku), bo wtedy to miejsce może być prawdziwą turystyczną atrakcją na wysokim poziomie!

Młyny Rothera w Bydgoszczy

Wpis opublikowano: 9 stycznia 2021, ostatnia modyfikacja treści: 26 lipca 2021

Z Waszym wsparciem mogę więcej!

Jeżeli spodobał Wam się mój blog, znaleźliście na nim inspirację lub odpowiedź na swoje pytania, dodajcie mi wiatru w żagle abym mógł tworzyć jeszcze więcej i lepiej! Z góry dziękuje!

JESZCZE WIĘCEJ MIEJSC W KATEGORII

ZWIEDZAM POLSKĘ

ZNASZ FAJNE MIEJSCE?!

Znasz miejsce warte polecenia innym? Podpowiedź je nam a My skontaktujemy się z Gospodarzami i spróbujemy zaprosić ich do umieszczenia swojego miejsca na kierunkowo.pl. Pamiętajcie, trzeba promować to, co piękne i dobre!

ciekawe miejsca w Polsce kierunkowo.pl