muzeum bursztynu w łebie statek żaglowiec wykonany z bursztynu bałtyckiego

Muzeum Bursztynu w Łebie

Muzeum Bursztynu w Łebie to niewielkie, prywatne muzeum przybliżające nam historię oraz wyjątkowej urody bursztynowe skarby. Ekspozycja muzeum składa się z 4 sal tematycznych: Las bursztynowy, Epoka lodowcowa, Sala Inkluzji i Bursztynowa komnata, które po kolei odkrywają przed nami historie i piękno bursztynu bałtyckiego. Szczególnie ostatnia z sal robi ogromne wrażenie. Prezentowane są w niej bursztynowe dzieła sztuki, m. in. ozdoby, rękodzieło, biżuterię i rzeźby. Na wcześniejszych salach odkrywamy przede wszystkim historię bursztynu bałtyckiego, sięgająca 40 milionów (!) lat wstecz i co niebywałe, często zatrzymaną w czasie za sprawą inkluzji, której przykłady (głównie owady uwięzione na zawsze w bursztynie) prezentowane są w części edukacyjnej wystawy.

Muzeum otwarto w 2017 roku a jego ekspozycja liczy ok. 400 metrów kwadratowych. Na terenie muzeum działa również sklep z pamiątkami i biżuterią bursztynową, w mojej ocenie będący najlepiej zaopatrzonym w okolicy sklepem z bursztynem.

Muzeum Bursztynu w Łebie

Łeba, Nadmorska 3B

Dokładną lokalizację miejsca: Muzeum Bursztynu w Łebie, znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!
3 / 5

Prywatne i kameralne Muzeum Bursztynu w Łebie to przede wszystkim skarbiec bursztynowych dzieł sztuki i miejsce, gdzie przybliża się historię złota Bałtyku. Unikalności dodaje fakt, że stworzyła i prowadzi je prawdziwa bursztynowa artystka i rękodzielnik!

Muzeum Bursztynu w Łebie

muzeum bursztynu w łebie
obraz wykonany z bursztynu żuraw w gdańsku stare miasto bursztyn bałtycki
ozdoby z bursztynu bałtyckiego rzeźbiona muszla
muzeum bursztynu w łebie sala inkluzji edukacji
muzeum bursztynu w łebie inkluzja owady w bursztynie powiększenie
ekspozycja łeba muzeum epoka lodowcowa
3 / 5

Nim odwiedziłem Muzeum Bursztynu w Łebie, myślałem że wiem o nim całkiem sporo. Bardzo się zdziwiłem jak wiele sekretów, ciekawostek i historii skrywa bursztyn bałtycki oraz jego fantastyczne rzeczy można z niego wyczarować!

Muzeum Bursztynu w Łebie
3.3 / 5

2.5 / 5

Ceny nie należą do najniższych, kształtują się na poziomie 30 zł za bilet normalny (stan na 2024). W sprzedaży są również bardziej atrakcyjne cenowo bilety grupowe i ulgowe.

4 / 5

Muzeum Bursztynu w Łebie znajduje się przy zejściach na miejscową plażę, panuje w nim umiarkowany ruch pozwalający w spokoju zobaczyć i poznać jego ekspozycję.

3.5 / 5

Muzeum jest należycie oznakowane i wyposażone w starannie przygotowaną informację o prezentowanych zbiorach i eksponatach. Przy każdej gablocie czy stanowisku znajduje się zwięzła informacja, którą uzupełniają plansze informacyjne oraz przedstawiany materiał video. Grupy zorganizowane mogą również liczyć na oprowadzanie z przewodnikiem.

1.5 / 5

Muzeum nie posiada własnego parkingu. Kilkanaście miejsc parkingowych (płatnych tylko w sezonie letnim), znajduje się w ciągu ulicy Nadmorskiej, przy którym znajduje się wejście do muzeum. Zaparkowanie na nich (szczególnie w sezonie) graniczy niestety z cudem. Lepszą alternatywą jest otwarty latem duży parking płatny pomiędzy ulicami: Sportową i Matejki (ok. 170 m od muzeum).

Ekspozycja Muzeum Bursztynu w Łebie nie jest duża i jej pokonanie zajmie Wam około 25 minut.

Dla każdego.

Muzeum znajduje się na 1. piętrze budynku. Można się dostać na nie schodami oraz windą. Sama ekspozycja nie powinna sprawiać żadnych trudności w poruszaniu a jedyną trudnością, głównie dla małych dzieci mogą być nieco ciemne dwie pierwsze sale wystawy.

  • aranżacja ekspozycji, która wprowadza nas w świat bursztynu wstępem historycznym i kończy ukazując wyjątkowe dzieła z niego wykonane,
  • bardzo dużo zbiorów inkluzji w bursztynie,
  • lokalizacja w samym centrum Łeby,
  • przy muzeum znajduje się najlepiej zaopatrzony w bursztynowe skarby sklep w okolicy,
  • wysokie ceny w stosunku do wielkości ekspozycji i czasu zwiedzania,
  • trudności z zaparkowaniem w pobliżu,

Muzeum oraz działający przy nim sklep prowadzi małżeństwo, będące autorami wielu prezentowanych w muzeum eksponatów oraz sprzedawanej biżuterii. To ludzie pełni pasji i talentu!

Muzeum Bursztynu w Łebie

Przy Muzeum Bursztynu w Łebie działa również Kraina Smoków – niewielka ekspozycja smoczych postaci, rodem z baśni (obowiązuje osobna opłata lub bilet łączony z muzeum). Więcej atrakcji z Łeby i okolic już wkrótce, póki co możecie sprawdzić jeszcze:

Wpis opublikowano: 14 czerwca 2024, ostatnia modyfikacja treści: 14 czerwca 2024

Z Waszym wsparciem mogę więcej!

Jeżeli spodobał Wam się mój blog, znaleźliście na nim inspirację lub odpowiedź na swoje pytania, dodajcie mi wiatru w żagle abym mógł tworzyć jeszcze więcej i lepiej! Z góry dziękuje!

JESZCZE WIĘCEJ MIEJSC W KATEGORII

ZWIEDZAM POLSKĘ

ZNASZ FAJNE MIEJSCE?!

Znasz miejsce warte polecenia innym? Podpowiedź je nam a My skontaktujemy się z Gospodarzami i spróbujemy zaprosić ich do umieszczenia swojego miejsca na kierunkowo.pl. Pamiętajcie, trzeba promować to, co piękne i dobre!

ciekawe miejsca w Polsce kierunkowo.pl