Ogrody pałacowe w Rogalinie

Ogrody pałacowe w Rogalinie

Ogrody pałacowe w Rogalinie znajdują się po zachodniej stronie imponującego pałacu Raczyńskich. Tak naprawdę rogalińskie ogrody składają się z dwóch, znacznie różniących się od siebie części: ogrodu w stylu francuskim (w bezpośrednim sąsiedztwie pałacu) oraz parku w stylu angielskim, znajdującym się nieco dalej na zachód, który znajduje się na terenie wiekowego dębowego lasu, w którym znajdują się sławne rogalińskie dęby.

Ogród w stylu francuskim powstał w tym samym czasie co pałac, czyli w XVIII wieku. Okazały ogród z charakterystycznymi równo, niemal pod sznurek przyciętymi krzewami i drzewami, licznymi rzeźbami miał być w zamierzeniu przedłużeniem pałacowego salonu. Ograniczony został dwoma szpalerami grabów po bokach i kopcem widokowym, znajdującym się naprzeciwko pałacu. To bez wątpienia najbardziej okazały i ozdobny fragment pałacowych ogrodów, który niestety dzisiaj mimo ogromnych starań, nie jest utrzymany na tak imponującym poziomie jak za czasów świetności rezydencji. Mimo to, możemy sobie wyobrazić jakim był pięknym i okazałym miejscem do wypoczynku dla zamieszkujących pałac arystokratów.

Dopełnieniem pałacowego założenia ogrodowo-parkowego jest znajdujący się za ogrodem francuskim, park w stylu angielskim. Powstał on później, bo w początkowych latach XIX wieku i przekształcił rosnącą na tych terenach pierwotną dąbrowę w romantyczny park na wzór parków angielskich. Na terenie parku znajdują się jedne z najstarszych drzew w Polsce, czyli 3 okazałe dęby rogalińskie oraz kilka innych imponujących drzew, jak dąb “Edward” o obwodzie około 650 centymetrów, czy lipa “Grażyna”. Park angielski nie został ograniczony wyraźnymi ramami i dzięki temu płynnie przechodzi w nadwarciańskie łęgi, na terenie których utworzono Rogaliński Park Krajobrazowy.

Ogrody pałacowe w Rogalinie

Rogalin, Arciszewskiego 2 (na zachód od pałacu)

Dokładną lokalizację miejsca: Ogrody pałacowe w Rogalinie, znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!
4 / 5

Choć na pewno w Polsce znajdziemy wiele parków w stylu angielskim lub francuskim, niewiele z nich może pochwalić się tak posągowymi drzewami, wielkością parku i różnorodnością form. Niewątpliwie ogrody pałacowe w Rogalinie są okazałym salonem na świeżym powietrzu a dalszy park krajobrazowy doskonałym dopełnieniem rezydencjalnych ogrodów.

Ogrody pałacowe w Rogalinie

Ogrody pałacowe w Rogalinie
Ogrody pałacowe w Rogalinie rogalin
Ogrody pałacowe w Rogalinie
Ogrody pałacowe w Rogalinie
Ogrody pałacowe w Rogalinie
3 / 5

Mimo unikalności nie każdy doceni urok tego miejsca. Mimo ogromu starań, dzisiejsze ogrody pałacowe w Rogalinie bardziej służą pobudzeniu wyobraźni jak mogły one wyglądać w swoim najlepszym okresie niż wprawianiu w szczególny zachwyt, choć są naprawdę urzekające. Warto jednak je zobaczyć i spróbować docenić ich formę oraz piękno.

Ogrody pałacowe w Rogalinie
3.7 / 5

5 / 5

Wejście na teren ogrodu pałacowego i dalszego parku jest bezpłatne.

4 / 5

Nie jest źle, choć weekendami, szczególnie w ogrodzie francuskim może być trochę liczniej. Spodziewaj się również licznych sesji zdjęciowych, to bardzo popularne miejsce na tzw. plener.

2 / 5

Niestety na terenie parku znajdziemy bardzo dobrze oznaczone ścieżki i liczne drogowskazy. Dużo gorzej jest z informacją o ogrodach, które przybliżyły by turyście to miejsce i jego historię.

5 / 5

Przed pałacem dużo miejsc parkingowych, w dodatku bezpłatnych.

Przejście najważniejszych miejsc ogrodów i parku zajmuje około 30-40 minut.

Dla każdego

Dostępny dla każdego.

  • unikalność formy ogrodów pałacowych i parku krajobrazowego,
  • imponujące drzewa na terenie parku,
  • stopień utrzymania ogrodu w stylu francuskim, mimo że nie idealny to naprawdę widać starania i ogrom włożonej pracy,
  • dużo drogowskazów na terenie ogrodów i parku,
  • parking, dostępność i bezpłatny wstęp
  • mało informacji turystycznej, przybliżającej to miejsce i jego historię,

Warto spacerując po parku angielskim zejść w pobliże Warty i poczuć klimat rogalińskich łęgów. Serdecznie polecam Wam również Rogaliński Park Krajobrazowy, który urzeka majestatycznymi dębami.

Ogrody pałacowe w Rogalinie

Rogalin to miejsce unikatowe, które na prawdę warto dobrze poznać! Dowiedź się więcej dzięki wpisom:

A może zainteresuje Cię również pobliski Wielkopolski Park Narodowy? Zobacz co ciekawego w sobie kryje!

Wpis opublikowano: 13 listopada 2020, ostatnia modyfikacja treści: 14 września 2021

Z Waszym wsparciem mogę więcej!

Jeżeli spodobał Wam się mój blog, znaleźliście na nim inspirację lub odpowiedź na swoje pytania, dodajcie mi wiatru w żagle abym mógł tworzyć jeszcze więcej i lepiej! Z góry dziękuje!

JESZCZE WIĘCEJ MIEJSC W KATEGORII

ZWIEDZAM POLSKĘ

ZNASZ FAJNE MIEJSCE?!

Znasz miejsce warte polecenia innym? Podpowiedź je nam a My skontaktujemy się z Gospodarzami i spróbujemy zaprosić ich do umieszczenia swojego miejsca na kierunkowo.pl. Pamiętajcie, trzeba promować to, co piękne i dobre!

ciekawe miejsca w Polsce kierunkowo.pl