Ogrody pałacowe w Rogalinie

Ogrody pałacowe w Rogalinie

Ogrody pałacowe w Rogalinie znajdują się po zachodniej stronie imponującego pałacu Raczyńskich. Tak naprawdę rogalińskie ogrody składają się z dwóch, znacznie różniących się od siebie części: ogrodu w stylu francuskim (w bezpośrednim sąsiedztwie pałacu) oraz parku w stylu angielskim, znajdującym się nieco dalej na zachód, który znajduje się na terenie wiekowego dębowego lasu, w którym znajdują się sławne rogalińskie dęby.

Ogród w stylu francuskim powstał w tym samym czasie co pałac, czyli w XVIII wieku. Okazały ogród z charakterystycznymi równo, niemal pod sznurek przyciętymi krzewami i drzewami, licznymi rzeźbami miał być w zamierzeniu przedłużeniem pałacowego salonu. Ograniczony został dwoma szpalerami grabów po bokach i kopcem widokowym, znajdującym się naprzeciwko pałacu. To bez wątpienia najbardziej okazały i ozdobny fragment pałacowych ogrodów, który niestety dzisiaj mimo ogromnych starań, nie jest utrzymany na tak imponującym poziomie jak za czasów świetności rezydencji. Mimo to, możemy sobie wyobrazić jakim był pięknym i okazałym miejscem do wypoczynku dla zamieszkujących pałac arystokratów.

Dopełnieniem pałacowego założenia ogrodowo-parkowego jest znajdujący się za ogrodem francuskim, park w stylu angielskim. Powstał on później, bo w początkowych latach XIX wieku i przekształcił rosnącą na tych terenach pierwotną dąbrowę w romantyczny park na wzór parków angielskich. Na terenie parku znajdują się jedne z najstarszych drzew w Polsce, czyli 3 okazałe dęby rogalińskie oraz kilka innych imponujących drzew, jak dąb “Edward” o obwodzie około 650 centymetrów, czy lipa “Grażyna”. Park angielski nie został ograniczony wyraźnymi ramami i dzięki temu płynnie przechodzi w nadwarciańskie łęgi, na terenie których utworzono Rogaliński Park Krajobrazowy.

autor bloga
kierunkowo.pl autor Marcin Krawczyk złote kierunki 2023 2022 2024 2025
Cześć, jestem Marcin!
Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl, starając się tworzyć najbardziej rzetelny blog podróżniczy o Polsce. Więcej o mnie przeczytacie tutaj
opis miejsca

Ogrody pałacowe w Rogalinie

Konkrety

lokalizacja

Rogalin, Arciszewskiego 2 (na zachód od pałacu)

region

kategoria

tagi

Lokalizacja

Dokładną lokalizację miejsca: Ogrody pałacowe w Rogalinie, znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!
MAPA ATRAKCJI Kilkaset miejsc i inspiracji podróżniczych w jednym miejscu

Unikalność

4 / 5

Choć na pewno w Polsce znajdziemy wiele parków w stylu angielskim lub francuskim, niewiele z nich może pochwalić się tak posągowymi drzewami, wielkością parku i różnorodnością form. Niewątpliwie ogrody pałacowe w Rogalinie są okazałym salonem na świeżym powietrzu a dalszy park krajobrazowy doskonałym dopełnieniem rezydencjalnych ogrodów.

Galeria

Ogrody pałacowe w Rogalinie

Ogrody pałacowe w Rogalinie
Ogrody pałacowe w Rogalinie rogalin
Ogrody pałacowe w Rogalinie
Ogrody pałacowe w Rogalinie
Ogrody pałacowe w Rogalinie

Moim zdaniem

3 / 5

Mimo unikalności nie każdy doceni urok tego miejsca. Mimo ogromu starań, dzisiejsze ogrody pałacowe w Rogalinie bardziej służą pobudzeniu wyobraźni jak mogły one wyglądać w swoim najlepszym okresie niż wprawianiu w szczególny zachwyt, choć są naprawdę urzekające. Warto jednak je zobaczyć i spróbować docenić ich formę oraz piękno.

Ranking

Ogrody pałacowe w Rogalinie
3.7 / 5

ceny

5 / 5

Wejście na teren ogrodu pałacowego i dalszego parku jest bezpłatne.

ilość turystów

4 / 5

Nie jest źle, choć weekendami, szczególnie w ogrodzie francuskim może być trochę liczniej. Spodziewaj się również licznych sesji zdjęciowych, to bardzo popularne miejsce na tzw. plener.

przygotowanie

2 / 5

Niestety na terenie parku znajdziemy bardzo dobrze oznaczone ścieżki i liczne drogowskazy. Dużo gorzej jest z informacją o ogrodach, które przybliżyły by turyście to miejsce i jego historię.

Praktyczne info

parking

5 / 5

Przed pałacem dużo miejsc parkingowych, w dodatku bezpłatnych.

potrzebny czas

Przejście najważniejszych miejsc ogrodów i parku zajmuje około 30-40 minut.

sugerowany wiek

Dla każdego

dostępność

Dostępny dla każdego.

Plusy i minusy

główne atuty

  • unikalność formy ogrodów pałacowych i parku krajobrazowego,
  • imponujące drzewa na terenie parku,
  • stopień utrzymania ogrodu w stylu francuskim, mimo że nie idealny to naprawdę widać starania i ogrom włożonej pracy,
  • dużo drogowskazów na terenie ogrodów i parku,
  • parking, dostępność i bezpłatny wstęp

słabsze strony

  • mało informacji turystycznej, przybliżającej to miejsce i jego historię,
wspieraj bloga Ja tworzę rzetelne treści, którym możesz zaufać a Ty stawiasz kawkę:) Dzięki drobnym wpłatom od Czytelników (5, 10, 15 zł), mogę utrzymywać i rozwijać bloga

Podpowiedź kierunkowo.pl

Warto spacerując po parku angielskim zejść w pobliże Warty i poczuć klimat rogalińskich łęgów. Serdecznie polecam Wam również Rogaliński Park Krajobrazowy, który urzeka majestatycznymi dębami.

Ogrody pałacowe w Rogalinie

Poznajcie miejsca w okolicy!

Rogalin to miejsce unikatowe, które na prawdę warto dobrze poznać! Dowiedź się więcej dzięki wpisom:

A może zainteresuje Cię również pobliski Wielkopolski Park Narodowy? Zobacz co ciekawego w sobie kryje!

Wpis opublikowano: 13 listopada 2020, ostatnia modyfikacja treści: 14 września 2021
POZNAJMY SIĘ
kierunkowo.pl autor marcin krawczyk prelekcja targi tour salon prezentacja 2023
Marcin Krawczyk

mikropodróżnik | bloger | polonofil

Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Specjalizuje się w krótkich wyjazdach (mikropodróżach), dzięki którym udaje mi się łączyć pracę zawodową z życiem pełnym podróżniczych przygód! Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl, starając się tworzyć najbardziej rzetelny blog podróżniczy o Polsce. Więcej o mnie przeczytacie na stronie o mnie

OZNACZENIA WPISU