Podziemia katedry poznańskiej. Relikty najstarszej polskiej katedry
Poznańska katedra to najstarsza świątynia katedralna w Polsce, która dodatkowo stała się miejscem wiecznego spoczynku pierwszych polskich władców. Jej niezwykłą historię możemy odkryć zwiedzając podziemia poznańskiej katedry, gdzie wyeksponowane zostały relikty wcześniejszych świątyń, grobowce pierwszych władców Polski a także baptysterium, które być może było miejscem przyjęcia chrztu przez Mieszka I…
Po II wojnie światowej, w ramach prowadzonych prac przy odbudowie katedry ze zniszczeń wojennych, prowadzono równolegle prace i badania archeologiczne, w ramach których odsłonięto liczne fragmenty pierwotnej katedry poznańskiej (preromańskiej), pozostałości po późniejszej romańskiej świątyni katedralnej oraz relikty grobowców i domniemanej misy chrzcielnej. Pozwoliły one archeologom doprecyzować historię poznańskiej katedry ale też postawiły wiele kolejnych pytań i wątpliwości, które być może nigdy nie zostaną rozwiązane.
Odkrycia archeologiczne eksponowane są w podziemiach katedry poznańskiej, które tworzą trzy pomieszczenia. Pierwsze i największe, gdzie znajdują się relikty wcześniejszych świątyń, grobowców i baptysterium; drugiego (środkowego) gdzie znajduje się wystawa lapidaryjna reliktów różnych płyt i kamieni wydobytych podczas prac archeologicznych oraz trzeciego pomieszczenia, będącego kryptą wiecznego spoczynku arcybiskupów poznańskich. Wszystkie one znajdują się pod posadzką nawy głównej katedry i powstały w latach 1950-1955 (odrestaurowano je w 1997 roku). Wejście do krypt znajduje się w posadzce nawy południowej.
Najbardziej szczególnym reliktem, który znajduje się w podziemiach poznańskiej katedry jest wapienna misa, najprawdopodobniej chrzcielna (baptysterium), która daje powody aby przypuszczać, ze Chrzest Polski mógł mieć miejsce właśnie w Poznaniu. Baptysteria znajdują się również w innych miejscach Polski, m. in. na Ostrowie Lednickim, przez co miejsce chrztu Mieszka I zapewne nigdy nie zostanie potwierdzone. Tym bardziej, że część badaczy wysuwa tezę, iż domniemana misa chrzcielna w poznańskiej katedrze miałaby być misą do przygotowywania zaprawy w czasie budowy katedry… Również wyeksponowana przypuszczalna krypta grobowa Mieszka I, zdaniem innych badaczy mogła być miejscem spoczynku pierwszego biskupa poznańskiego – Jordana, a nie jak przyjęto księcia. Mimo to, podziemia katedry poznańskiej to miejsce, gdzie można zobaczyć ponad 1000 lat historii zarówno poznańskiej świątyni jak i naszego kraju, szczególnie jego początków.
Podziemia katedry poznańskiej. Relikty najstarszej polskiej katedry
Konkrety
lokalizacja
Poznań, Ostrów Tumski 17 (krypty pod pasadzką dzisiajszej katedry)
region
kategoria
tagi
Lokalizacja
Unikalność
Każda świątynia i każde relikty dawnych świątyń, skrywają inną historię. Obecnie dzięki pracy i wiedzy archeologów możemy z odkrytych reliktów odczytać jak kościoły wyglądały dawniej i jakich wydarzeń mogły być świadkami. Takim miejscem są podziemia katedry poznańskiej, w których wyeksponowane zostały pozostałości najstarszej katedry w Polsce, miejsca monarszych grobowców i być może nawet Chrztu Polski…
Galeria
Podziemia katedry poznańskiej. Relikty najstarszej polskiej katedry
Moim zdaniem
Za każdym razem jak wchodzę do tego typu miejsc, czuję ekscytację oraz pewnego rodzaju powagę. Wszak zaglądam blisko 1000 lat w przeszłość, oglądam relikty historycznych miejsc i wydarzeń o których uczyłem się w szkole oraz oddaje należny szacunek wszystkim, którzy zostali pochowani w podziemnych kryptach. Choć dla każdego świadomego turysty takie miejsce będzie ekscytujące, wielu z odwiedzających to miejsce może mieć problem z docenieniem jego wyjątkowości i znaczenia. Ta niepozorna zbieranina kamieni jest otwartą księgą historii, trzeba tylko chcieć ją przeczytać!
Ranking
ceny
Podziemia katedry poznańskiej można zwiedzać po uprzednim zakupie biletów, które są do nabycia w punkcie obsługi turystycznej w katedrze. Bilety nie są drogie, kosztują kilka złotych ale płatność możliwa jest tylko gotówką.
ilość turystów
Tak jak do katedry poznańskiej przybywa wielu turystów i pielgrzymów, niewielu z nich schodzi do podziemi. Dzięki temu, w tym wyjątkowym miejscu nie musicie obawiać się tłumów, tym bardziej, ze niektóre przejścia są wąskie i przy dużej ilości osób byłyby problematyczne.
przygotowanie
W podziemiach katedry poznańskiej, szczególnie w części gdzie prezentowane są relikty wcześniejszych świątyń, przygotowano wiele elementów informacyjnych doskonale przybliżających to co zostało wyeksponowane w tym miejscu. Nieco gorzej wygląda to w kaplicy gdzie pochowano poznańskich arcybiskupów (przydałaby się chociażby krótka informacja o każdym z nich) oraz na dojściu do krypt, które praktycznie wcale nie jest oznakowane…
Praktyczne info
parking
Około 100 metrów od katedry (przy ul. Dziekańskiej) znajduje się duży i wygodny parking (płatny), dedykowany odwiedzającym katedrę. Dodatkowo można zaparkować na ulicach Ostrowa Tumskiego, nawet pod sama katedrą. Należy jednak pamiętać że obowiązuje tutaj Strefa Płatnego Parkowania.
potrzebny czas
Przejście podziemnych krypt w katedrze poznańskiej zajmuje ok. 15 minut, choć oczywiście osoby bardziej zainteresowane tematem mogą spędzić tutaj więcej czasu.
sugerowany wiek
Moim zdaniem podziemia katedry poznańskiej to miejsce minimum dla dzieci w wieku szkolnym, nastolatków i osób dorosłych. Małe dzieci mogą różnie reagować na ciasne i ciemne pomieszczenia, pełne niezrozumiałych dla nich reliktów i przede wszystkich trumien i sarkofagów biskupich.
dostępność
Podziemia katedry poznańskiej otwarte są od poniedziałku do soboty w sezonie ciepłym (marzec – listopad). W okresie zimowym podziemia są zamknięte. Dokładne daty i godziny otwarcia znajdziecie na stronie internetowej Archidiecezji Poznańskiej.
Plusy i minusy
główne atuty
- pięknie wyeksponowane relikty dawnych świątyń katedralnych w Poznaniu,
- starannie przygotowana informacja turystyczna (w części z reliktami),
- niewygórowana cena biletów,
słabsze strony
- słabo oznakowane wejście i kasa biletowa,
- brak szerszej informacji o pochowanych w kryptach arcybiskupach poznańskich,
- krypty są zamknięte zimą oraz w każdą niedziele,
Podpowiedź kierunkowo.pl
Podobnie jak katedry, również jej podziemi nie można zwiedzać podczas mszy, nabożeństw, koncertów i uroczystości. Dlatego też, odradzam zwiedzanie katedry i jej podziemi w soboty, kiedy w świątyni odbywają się m. in. śluby, chrzty itp. i trudno przewidzieć godziny niedostępności katedry dla turystów.
Podziemia katedry poznańskiej. Relikty najstarszej polskiej katedry
Poznajcie miejsca w okolicy!
Podziemia katedry poznańskiej to tylko jedno z kilku miejsc na poznańskim Ostrowie Tumskim, które warto odwiedzić i zobaczyć przybywając w tą część Poznania. Więcej atrakcji i miejsc Ostrowa Tumskiego w Poznaniu możecie poznać z mojego innego wpisu – Ostrów Tumski w Poznaniu. Poznaj najciekawsze miejsca!
Oprócz tego, po sąsiedzku warto zwiedzić również urokliwą Śródkę (Śródka w Poznaniu. Odradzająca się perełka!) oraz wyjątkowe muzea i ekspozycje w tej części miasta:
- Brama Poznania. Tu się Polska zaczęła!
- Rezerwat Genius Loci. Zobaczcie 1000 lat historii!
- Akademia Lubrańskiego. Muzeum i galeria sztuki w dawnej uczelni
Więcej atrakcji stolicy Wielkopolski możecie odkryć na stronie: Poznań. Atrakcje i najciekawsze miejsca
- wpis Podziemia Katedry Poznańskiej na oficjalnej stronie internetowej Miasta poznania, link, dostęp z dn. 12.05.2024,
- wpis Historia Katedry Poznańskiej na stronie Parafii Archikatedralnej pw. Św. Apostołów Piotra i Pawła w Poznaniu, link, dostęp z dn. 12.05.2024,
- wpis Katedra w Poznaniu w serwisie wielkopolska.travel, link, dostęp z dn. 12.05.2024,
- wpis POZNAŃ – Bazylika Archikatedralna pw. Św. Piotra i Pawła w serwisie www.szlakpiastowski.pl, link, dostęp z dn. 12.05.2024,
Marcin Krawczyk
mikropodróżnik | bloger | polonofil
Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Specjalizuje się w krótkich wyjazdach (mikropodróżach), dzięki którym udaje mi się łączyć pracę zawodową z życiem pełnym podróżniczych przygód! Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl, starając się tworzyć najbardziej rzetelny blog podróżniczy o Polsce. Więcej o mnie przeczytacie na stronie o mnie
Więcej podobnych wpisów znajdziecie w kategorii ciekawe miejsca w Polsce i na mapie atrakcji turystycznych!