schronisko pttk na przełęczy okraj główny budynek bar bufet

Schronisko PTTK na Przełęczy Okraj

Schronisko PTTK na Przełęczy Okraj to górskie schronisko turystyczne w Sudetach. Znajduje się Przełęczy Okraj we wschodnich Karkonoszach, pomiędzy Kowarskim Grzbietem a Grzbietem Lasockim. Schronisko położone jest na wysokości 1046 m n.p.m., kilkadziesiąt metrów od granicy polsko-czeskiej i dawnego przejścia granicznego (prowadzi do niego droga wojewódzka nr 368, przebiegająca przy schronisku). Kilkadziesiąt metrów od budynku schroniska przebiega również wschodnia granica Karkonoskiego Parku Narodowego.

Na Przełęczy Okraj już od końca XVII w. stały drewniane zabudowania, pierwotnie służące drwalom i hodowcom bydła a później celnikom. Pierwsze prawdziwe schronisko – gospoda, powstało w tym miejscu na początku XIX w. z inicjatywy Karola Nalega – pruskiego kombatanta wojny napoleońskiej. Było to małe, drewniane schronisko, które za sprawą swojego założyciela zasłynęło za sprawą zjazdów rogatymi saniami (pierwsza trasa prowadziła do Kowar), które później stały się popularne w całych Karkonoszach. Pod koniec XIX wieku, wzniesiono na przełęczy nowe, większe schronisko a kilkadziesiąt lat później kolejne (w latach 1905-1907). W 1922 roku po niemieckiej stronie granicy wybudowano, nowy murowany budynek, który niestety rozebrano w latach 60. XX wieku, w związku z budową polsko-czeskiego przejścia granicznego. Po II wojnie światowej otwarto schronisko „Na rubieży” (później „Muflonik”), które mieściło się w dawnej gospodzie. Dopiero w 1975 roku w miejscu murowanego schroniska z końca XIX w., postawiono bacówkę PTTK. Dzisiejsze schronisko PTTK na Przełęczy Okraj tworzą właśnie te dwa budynki: bacówka PTTK (noclegi) oraz dawna gospoda „Muflonik” (bar i recepcja). Schronisko PTTK na Przełęczy Okraj oferuje całodzienne wyżywienie oraz noclegi w pokojach 2, 3, 4, 6 i 7 – osobowych w standardzie turystycznym (ogółem 40 miejsc noclegowych) ze wspólną łazienką (za wyjątkiem dwóch pokoi posiadających własne sanitariaty).

Przy schronisku PTTK na Przełęczy Okraj znajduje się duży węzeł szlaków turystycznych (polskich i czeskich), co sprawia że jest to doskonałe miejsce wypadowe na piesze wędrówki i rowerowe wypady w pobliskie góry. Po czeskiej stronie, kilkaset metrów od schroniska znajduje się również ośrodek narciarski Mala Upa.

autor bloga
kierunkowo.pl autor Marcin Krawczyk złote kierunki 2023 2022 2024 2025
Cześć, jestem Marcin!
Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl, starając się tworzyć najbardziej rzetelny blog podróżniczy o Polsce. Więcej o mnie przeczytacie tutaj
opis miejsca

Schronisko PTTK na Przełęczy Okraj

Konkrety

lokalizacja

Kowary, Przełęcz Okraj 1

region

kategoria

tagi

Lokalizacja

Dokładną lokalizację miejsca: Schronisko PTTK na Przełęczy Okraj, znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!
MAPA ATRAKCJI Kilkaset miejsc i inspiracji podróżniczych w jednym miejscu

Unikalność

2 / 5

Schronisko PTTK na Przełęczy Okraj to jedno z kilku karkonoskich schronisk górskich, w których można zatrzymać się na posiłek, nocleg lub z którego można wyruszyć na górską wędrówkę. Poza tym, że można do niego dojechać samochodem (przez Przełęcz Okraj prowadzi jedna z dróg do Czech), nie wyróżnia się niczym innym na tle pozostałych schronisk.

Galeria

Schronisko PTTK na Przełęczy Okraj

przełęcz okraj schornisko
schronisko pttk na przełęczy okraj sala wnętrze
taras altana pokój sala w schronisku okraj
szczyt budynku schroniska na przełęczy okraj
schronisko pttk na przełęczy okraj główny budynek bar bufet
dekoracje ozdoby z drewna okraj

Moim zdaniem

2 / 5

Przełęcz Okraj i znajdujące się na nim schronisko to dobra baza wypadowa do wyruszenia we wschodnie Karkonosze. Na pewno schronisko samo w sobie nie jest miejscem, które będzie waszym celem podróży czy wędrówki (no chyba, że zaplanujecie w nim przystanek czy nocleg).

Ranking

Schronisko PTTK na Przełęczy Okraj
3 / 5

ceny

3.5 / 5

Ceny akceptowalne na standardowym, schroniskowym poziomie. Koszt noclegu adekwatny do oferowanego standardu (ceny zaczynają się od 75 zł / noc, stan na 2024 r.).
Uwaga! Nie można płacić kartą.

ilość turystów

2.5 / 5

Schronisko PTTK na Przełęczy Okraj to popularne miejsce wypadowe w Karkonosze, zarówno dla Polaków jak i Czechów. Z tego powodu bywa tutaj tłumnie, szczególnie w godzinach schodzenia wędrowców z górskich szlaków (po godz. 13). Dodatkowo sprawy nie ułatwia samo schronisko, które nie należy do dużych i tym samym ma problem pomieścić wszystkich chętnych w swoim bufecie.

W sprawie noclegu zawsze lepiej zadzwonić wcześniej i dowiedzieć się, czy są wolne miejsca.

przygotowanie

3 / 5

Do schroniska prowadzą znakowane szlaki turystyczne oraz dodatkowe drogowskazy i tablice. Sam budynek schroniska jest dobrze oznakowany, analogicznie jak inne tego typu miejsca. Niestety wewnątrz trzeba być uważnym aby dojść bezbłędnie do bufetu, w środku panuje mała gmatwanina. Brakuje też jakiejś dodatkowej tablicy przybliżającej schronisko, jego historię a także obecną ofertę (są jedynie trochę chaotyczne i nieujednolicone tabliczki).

Praktyczne info

parking

3 / 5

Przy schronisku znajduje się średniej wielkości parking (bezpłatny dla gości noclegowych, płatny dla pozostałych). Opłata za parkowanie, niezależnie od czasu postoju – 40 zł / dobę (stan na 2024 r.). Niestety z racji że parking nie jest duży, maksymalnie pomieści kilkadziesiąt samochodów, w sezonie szybko się zapełnia…

potrzebny czas

Od kilku do kilkudziesięciu minut, jeżeli postanowicie usiąść i coś zjeść.

sugerowany wiek

Dla każdego.

dostępność

Budynek nie jest przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych, wejście do niego prowadzi przez kilka niewysokich stopni i progów. Trzeba również być ostrożnym, by wyjście z budynku prowadzi niemal praktycznie na szosę.

Plusy i minusy

główne atuty

  • położenie przy skrzyżowaniu wielu szlaków turystycznych,
  • dobre miejsce wypadowe w Karkonosze i Sudety,
  • położenie przy samej trasie (droga wojewódzka), przez co bardziej znacznie dostępne niż inne, pobliskie schroniska położone,
  • niemalże w sąsiedztwie ośrodek narciarski Mala Upa,

słabsze strony

  • niewielki budynek bufetu / restauracji,
  • niewielki parking dla gości schroniska,
  • bywa w nim tłumnie,
wspieraj bloga Ja tworzę rzetelne treści, którym możesz zaufać a Ty stawiasz kawkę:) Dzięki drobnym wpłatom od Czytelników (5, 10, 15 zł), mogę utrzymywać i rozwijać bloga

Podpowiedź kierunkowo.pl

Kilkanaście metrów za granicą państwową, po czeskiej stronie znajduje się duży parking – najlepsza opcja parkingowa na Przełęczy Okraj. Parking jest płatny, ale można płacić kartą debetową (sprawdźcie tylko czy wasz bank dopuszcza dla Waszego konta transakcje międzynarodowe).

Schronisko PTTK na Przełęczy Okraj

Poznajcie miejsca w okolicy!

Karkonosze to najwyższe pasmo górskie Dolnego Śląska, które zachwycają zjawiskową przyrodą ale również okolicznymi miastami, kurortami i atrakcjami. Jeżeli chcielibyście zobaczyć, co ciekawego czeka na Was w tych okolicach, zapraszam do innych moich wpisów z tych stron!

Zacznijmy od tych najbliższych – poznajcie:

A nieco dalej, czekają na Was kolejne ciekawe miejsca i atrakcje, m. in.:

Wpis opublikowano: 20 grudnia 2024, ostatnia modyfikacja treści: 20 grudnia 2024
Wykaz źródeł
  • oficjalna strona internetowa Schroniska PTTK na Przełęczy Okraj, link, dostęp z dn. 19.12.2024,
  • wpis Schronisko PTTK “Na Przełęczy Okraj” na stronie pttk.pl, link, dostęp z dn. 19.12.2024,
  • wpis Schronisko Na Przełęczy Okraj – jak dojechać, busem do schroniska, bar – restauracja w schronisku, baza wypadowa i szlaki, galeria zdjęć, stoki narciarskie na stronie www.karkonosze.pl, link, dostęp z dn. 19.12.2024,
  • wpis Schronisko PTTK „Na Przełęczy Okraj” w serwisie pl.wikipedia.org, link, dostęp z dn. 19.12.2024,
  • wpis Okraj” w serwisie pl.wikipedia.org, link, dostęp z dn. 19.12.2024,
POZNAJMY SIĘ
kierunkowo.pl autor marcin krawczyk prelekcja targi tour salon prezentacja 2023
Marcin Krawczyk

mikropodróżnik | bloger | polonofil

Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Specjalizuje się w krótkich wyjazdach (mikropodróżach), dzięki którym udaje mi się łączyć pracę zawodową z życiem pełnym podróżniczych przygód! Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl, starając się tworzyć najbardziej rzetelny blog podróżniczy o Polsce. Więcej o mnie przeczytacie na stronie o mnie

POZNAJ INNE MOJE OPISY MIEJSC

Więcej podobnych wpisów znajdziecie w kategorii ciekawe miejsca w Polsce i na mapie atrakcji turystycznych!

OZNACZENIA WPISU
CO MYŚLISZ O TYM MIEJSCU I WPISIE?
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
ciekawe miejsca w Polsce kierunkowo.pl