Schronisko PTTK na Stogu Izerskim

Schronisko PTTK na Stogu Izerskim

Schronisko PTTK na Stogu Izerskim znajduje się 10 minut od szczytu Stogu Izerskiego, najwyższego szczytu Gór Izerskich. Położone jest na wysokości 1060 m.n.p.m. i swoją historią sięga 1924 roku, kiedy to zostało otwarte dla turystów.

Lokalizacja schroniska pozwala na oglądanie z jego tarasu, imponującej panoramy Świeradowa-Zdroju oraz Czerniawy-Zdroju. Znajduje się również w bliskiej odległości górnej stacji kolejki gondolowej na Stóg Izerski. Latem jest częstym celem turystycznym dla kuracjuszy z pobliskiego Świeradowa- Zdroju a zimą miejscem na odpoczynek dla fanów białego szaleństwa.

Sam budynek został zaprojektowany jako częściowo murowany a częściowo drewniany. Swoją budową reprezentuje styl śląsko-łużycki w architekturze. Na największą uwagę zasługuje mocno przeszklony taras, na którym można zjeść np. przepyszne naleśniki z jagodami (do dziś twierdzę, że właśnie tam jadłem najlepsze!) a do tego nacieszyć oczy wspaniałym widokiem. Niestety Schronisko PTTK na Stogu Izerskim, nie do końca wykorzystuje swój potencjał. Widać na nim upływ czasu i brak rozwiązań na miarę obecnych czasów i wymagań. Mały remont i modernizacja na pewno ucieszyła by nas wszystkich.

Dokładną lokalizację miejsca: Schronisko PTTK na Stogu Izerskim, znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!
2 / 5

Schronisko PTTK na Stogu Izerskim to typowe górskie schronisko. Jedyna rzecz, która wyróżnia je na tle innych tego typu obiektów to położenie, dzięki któremu możemy cieszyć oczy przepięknym i rozległym widokiem.

Schronisko PTTK na Stogu Izerskim

Schronisko PTTK na Stogu Izerskim
Schronisko PTTK na Stogu Izerskim
2 / 5

Niestety muszę przyznać, że owszem naleśniki mają fantastyczne, jednak sam obiekt nie zachęca do dłuższego pobytu. Można wejść, odpocząć i zjeść jednak na inne doznania nie ma co liczyć.

Schronisko PTTK na Stogu Izerskim
3 / 5

3.5 / 5

Ceny schroniskowe, choć wydają się odrobinę wyższe niż w podobnych tego typu obiektach.

4 / 5

Bez tłumów w okresie letnim, zimą może być ich trochę więcej.

3.5 / 5

Przyzwoicie, choć można by to lepiej rozwiązać.

2 / 5

Duży parking przy dolnej stacji kolejki gondolowej. Trochę gorzej przy wejściu na czerwony szlak w Świeradowie-Zdroju. Parking tam jest mały i płatny. Można też zaparkować w samym centrum Świeradowa-Zdroju, jednak wtedy naddajemy sporo drogi.

Pobyt w schronisku jest kwestią indywidualną każdego z nas. Obiad zjesz w 40-60 minut.

Dla każdego.

Miejsce trudno dostępne dla osób niepełnosprawnych (podejście po typowym górskim szlaku, miejscami stromym). Małe dzieci lepiej mieć w nosidełku, wózek powinien podjechać ale będzie to kosztowało trochę wysiłku, czasu i pewnie pomocy drugiej osoby.

  • cisza,
  • położenie na zboczu góry, w niedalekiej odległości od szczytu Stogu Izerskiego, daje nam przepiękne widoki z jego tarasu i otoczenia,
  • położenie niedaleko tras narciarskich,
  • nieoblegane
  • obiekt wymaga odnowienia, standard mimo że nie najwyższy to wystarczający i porównywalny do wielu innych schronisk,
  • Podejście czerwonym szlakiem od Świeradowa-Zdroju przez długi czas jest nudne. Miejscami wiedzie nawet asfaltową drogą. Dopiero po 2/3 drogi zaczyna się typowy górski szlak, czyli kamienie, jagody, las. My spotkaliśmy nawet węża, choć nie wiemy dokładnie jakiego.

Schronisko PTTK na Stogu Izerskim

Z Waszym wsparciem mogę więcej!

Jeżeli spodobał Wam się mój blog, znaleźliście na nim inspirację lub odpowiedź na swoje pytania, dodajcie mi wiatru w żagle abym mógł tworzyć jeszcze więcej i lepiej! Z góry dziękuje!

JESZCZE WIĘCEJ MIEJSC W KATEGORII

ZWIEDZAM POLSKĘ

ZNASZ FAJNE MIEJSCE?!

Znasz miejsce warte polecenia innym? Podpowiedź je nam a My skontaktujemy się z Gospodarzami i spróbujemy zaprosić ich do umieszczenia swojego miejsca na kierunkowo.pl. Pamiętajcie, trzeba promować to, co piękne i dobre!

ciekawe miejsca w Polsce kierunkowo.pl