ślężańskie trasy rowerowe

Ślężańskie trasy rowerowe

Ślężańskie trasy rowerowe to magnes przyciągający wielbicieli dwóch kółek w okolice Ślęży. W okolicach Ślęży wytyczono dziesiątki tras rowerowych o różnych stopniach trudności, prowadzących po różnym terenie dzięki czemu każdy amator roweru, czy to szosowego, MTB czy najzwyklejszego rekreacyjnego powinien znaleźć coś dla siebie. Ja skupię się tutaj na dwóch najbardziej ciekawych (oczywiście dla mnie), trasach rowerowych. Dla mnie, jako wielkiego pasjonata kolarstwa szosowego Sobótka kojarzy się przede wszystkim z corocznym wyścigiem kolarskim – Ślężański Mnich, który otwiera sezon kolarski w Polsce a jego trasa wiedzie właśnie w tych okolicach. Runda Ślężańskiego Mnicha liczy sobie 18 kilometrów i przebiega na wschód od Masywu Ślęży. Na tej właśnie rundzie ścigali się w przeszłości najwięksi z największych polskich kolarzy a historia wyścigu sięga lat 70. XX wieku. Trasa ta była również areną Mistrzostw Polski w kolarstwie szosowym w 2015 roku. Druga z ciekawych dla mnie tras rowerowych, to trasa na której rozegrano w latach 2013-2014 Mistrzostwa Polski. Wiedzie ona dookoła Ślęży, prowadząc przez Przełęcz Tąpadła. To właśnie na tej trasie swój pierwszy krajowy czempionat zdobył Michał Kwiatkowski, późniejszy mistrz świata, zwycięzca Tour do Pologne czy wielu innych cennych światowych skalpów, które długo by można wymieniać. Obie wymienione przeze mnie ślężańskie trasy rowerowe są doskonale oznaczone, pomarańczowymi tabliczkami, które informują ze szczegółami o przebiegu trasy. Dodatkowo dla rozróżnienia pierwsza z nich, czyli Ślężański Mnich dodatkowo oznaczona jest kolorem zielonym a runda mistrzowska kolorem czerwonym. Dodatkowo warto zaznaczyć, że te dwie najbardziej znane trasy wiodą po asfaltowych drogach, które są w naprawdę dobrym stanie!

Ślężańskie trasy rowerowe

trasy rowerowe biegnące u poznóża Masywy Ślęży

Dokładną lokalizację miejsca: Ślężańskie trasy rowerowe, znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!
3 / 5

Ślężańskie trasy rowerowe poza ich trasą, zróżnicowaną trudnością wyróżnia historia, która bezpośrednio łączy się z najwybitniejszymi postaciami polskiego kolarstwa. Mimo ogromu tras rowerowych w naszym kraju, te są niewątpliwie wyjątkowe!

Ślężańskie trasy rowerowe

ślężańskie trasy rowerowe
ślężańskie trasy rowerowe
ślężańskie trasy rowerowe mikropodróż po dolnym śląsku
przełęcz tąpadła
3 / 5

Przejechać się po trasach rowerowych, choćby rekreacyjnie, na których ścigali się najwięksi z największych polskich kolarzy to nie lada gratka! Niech dowodem, że warto, będą liczni rowerzyści i kolarze, których niemal codziennie można spotkać na tutejszych drogach.

Ślężańskie trasy rowerowe
5 / 5

5 / 5

Bez opłat.

5 / 5

Poza zawodami trasy są na tyle rozległe, że tłumów na drodze nie musimy się obawiać.

5 / 5

Doskonale oznakowane i opisane dwie najważniejsze trasy rowerowe w tych stronach. Pozostałe trasy również dobrze oznakowane.

4 / 5

Duże parkingi zarówno w Sobótce jak i na Przełęczy Tąpadła. Niestety mogą być płatne.

Przejechanie trasy zielonej (18 km) czy czerwonej (22 km) to kwestia tempa jazdy każdego z nas. Rekreacyjnie pokonasz je w czasie 1-2 godzin, szosowi wytrenowani amatorzy powinni pokonać je w czasie poniżej godziny. Zawodowcy na pewno wiedzą ile potrzebują czasu:)

Ze względu, że trasy wiodą publicznymi drogami, na których trwa nieprzerwanie ruch samochodowy na trasy warto zabrać dzieci dobrze jeżdżące na rowerach (w mojej ocenie minimum w wieku szkolnym). Oczywiście małe dzieci można mieć w fotelikach lub przyczepkach.

Dostępne dla każdego, kto może uprawiać sport.

  • ilość tras rowerowych o różnym stopniu trudności oraz terenie,
  • doskonale oznakowane dwie najbardziej kultowe trasy,
  • historia,
  • ilość rowerzystów i kolarzy w tych rejonach, dodatkowo motywuje i zachęca ale na pewno nie powoduje tłoku,
  • dobre drogi,
  • dogodne parkingi przy trasie,
  • nie zauważyłem

Start i meta tras znajduje się przy Galerii Kolarskich Sław w Sobótce, na skrzyżowaniu ul. św. Anny oraz Armii Krajowej. To w tym miejscu znajduje się również tablica informacyjna, którą widać na moich zdjęciach a dodatkowo w ciągu ul. Armii Krajowej zlokalizowano duży i komfortowy parking.

Ślężańskie trasy rowerowe

Poznaj lepiej Ślężę i jej najciekawsze zakątki, które opisałem we wpisie:

Dowiedź się więcej o najbliższej okolicy! Przeczytaj również:

Wpis opublikowano: 19 grudnia 2020, ostatnia modyfikacja treści: 14 września 2021

Z Waszym wsparciem mogę więcej!

Jeżeli spodobał Wam się mój blog, znaleźliście na nim inspirację lub odpowiedź na swoje pytania, dodajcie mi wiatru w żagle abym mógł tworzyć jeszcze więcej i lepiej! Z góry dziękuje!

JESZCZE WIĘCEJ MIEJSC W KATEGORII

ZWIEDZAM POLSKĘ

ZNASZ FAJNE MIEJSCE?!

Znasz miejsce warte polecenia innym? Podpowiedź je nam a My skontaktujemy się z Gospodarzami i spróbujemy zaprosić ich do umieszczenia swojego miejsca na kierunkowo.pl. Pamiętajcie, trzeba promować to, co piękne i dobre!

ciekawe miejsca w Polsce kierunkowo.pl