stary rynek w bydgoszczy bydgoszcz w jeden dzień

Stary Rynek w Bydgoszczy

Stary Rynek w Bydgoszczy to kawał placu! Prostokątny i główny plac miasta usytuowany (a jakby inaczej) w ścisłym centrum miasta to dla wielu najważniejszy punkt miasta. Od wieków jest administracyjno-handlowym centrum miasta, które dodatkowo od kilkudziesięciu lat również miejscem wydarzeń kulturalnych i rozrywkowych. Obecnie, dzięki wyłączeniu z ruchu drogowego w całości udostępniony do spacerowania i podziwiania jego atrakcji.

Stary Rynek w Bydgoszczy otoczony jest stylowymi kamienicami, które tworzą jego trzy pierzeje. Ostatnią, zachodnią stronę kończy bydgoski Urząd Miasta. Obecnie to duży, prostokątny plac, który w znacznej większości pokryty jest kostką granitową, która tworzy rozległą powierzchnię, ograniczona jedynie zabudowaniami. Jego historia jest mocno odmienna od dzisiejszej funkcji i wyglądu rynku. Wytyczony w XIV wieku, został wybrukowany dopiero w XVII wieku. Niegdyś na środku placu stał gotycki ratusz, na którego pozostałości natrafiono podczas prac archeologicznych w 2010 roku. Ciekawostką jest fakt, że już w XVI wieku przez bydgoski rynek przebiegały sieci wodociągowe! Mówiąc prościej 500 lat temu, Bydgoszcz miała już wodociąg. Co prawda krótki i drewniany, ale jednak i w dodatku przebiegał właśnie przez rynek. Stary Rynek poza tym przez wieki był głównie placem targowym. Funkcja targowa rynku została zakończona po II wojnie światowej, kiedy to podjęto decyzję o przeznaczeniu przestrzeni placu na miejsce wydarzeń kulturalnych oraz… manifestacji. Już w XXI wieku Stary Rynek w Bydgoszczy postanowiono poddać renowacji i urządzić trochę od nowa. Efektem tego było zakończenie prac w 2019 roku i udostępnienie przestrzeni dla mieszkańców i turystów.

Dodatkowym smaczkiem jest przebieganie przez obszar Strego Rynku 18 południka długości geograficznej wschodniej. Podczas prac renowacyjnych, fakt ten został symbolicznie odnotowany, poprzez wbudowanie w płytę Rynku instalacji świetlnej, obudowanej w stylową formę artystyczną widoczną również za dnia. Stary Rynek w Bydgoszczy jest również zlokalizowany blisko ciekawej Wyspy Młyńskiej oraz urokliwej ulicy Długiej o bydgoskich spichrzach nie wspominając. Do wszystkich tych miejsc dojdziemy ruszając ze Starego Rynku w dosłownie minutę!

Stary Rynek w Bydgoszczy

centralny punkt Starego Miasta w Bydgoszczy

Dokładną lokalizację miejsca: Stary Rynek w Bydgoszczy, znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!
2 / 5

Oczywiście Stary Rynek w Bydgoszczy wyróżnia się historią, jednak oceniając dzisiejszą unikalność tego najważniejszego miejskiego placu jest on podobny do wielu innych rynków w Polsce. Zarówno architektoniczne, urbanistycznie oraz funkcyjnie wpisuje się w dzisiejsze trendy, jakie dotyczą wykorzystania i zagospodarowania najważniejszych placów miast.

Stary Rynek w Bydgoszczy

stary rynek w bydgoszczy bydgoszcz w jeden dzień
stary rynek w bydgoszczy
3 / 5

Rynek zawsze jest miejscem ciekawym, dlatego nie wypada napisać, że nie warto go zobaczyć. Urocze kamieniczki, wiele kawiarni i restauracji, ciekawy ratusz miejski oraz stanięcie na południku to atrakcje warte odwiedzenia.

Stary Rynek w Bydgoszczy
4.2 / 5

5 / 5

Bez opłat.

2.5 / 5

Stary Rynek w Bydgoszczy jest wystarczająco duży, by nawet spory tłum się rozrzedził. Nie zakładajmy jednak, że będzimy go oglądać w samotności.

5 / 5

Na narożniku Starego Rynku i ul. Batorego mieści się Bydgoskie Centrum Informacji, gdzie dowiemy się wszystkiego, co dotyczy turystyki i zwiedzania miasta.

4.5 / 5

Nowoczesny (płatny) parking przy ul. Jana Kazimierza oraz darmowy, choć często przepełniony parking przy Urzędzie Miasta (ul. Grudziądzka) są wystarczającą bazą parkingową dla turystów odwiedzających Bydgoszcz.

Przespacerowanie się płytą Starego Rynku to kwestia kilkunastu minut.

Dla każdego.

Dla każdego.

  • historia miejsca,
  • liczne kawiarnie i restauracje,
  • doskonała lokalizacja,
  • dogodny parking,
  • punkt informacji turystycznej na miejscu,
  • zawsze spotkasz turystów oraz mieszkańców miasta,

Obecnie funkcję kulturalną przejęła od Starego Rynku, znajdująca się nieopodal Wyspa Młyńska. Tam również odbywa się większość wydarzeń plenerowych, dlatego trzeba przyznać że bijące serce miasta przesuwa się z centralnego placu, jakim jest Stary Rynek na Wyspę Młyńską, mającą ogromy potencjał oraz zasoby by stać się ważnym punktem na turystycznej mapie nie tylko Bydgoszczy ale i Polski!

Stary Rynek w Bydgoszczy

Wpis opublikowano: 31 stycznia 2021, ostatnia modyfikacja treści: 26 lipca 2021

Z Waszym wsparciem mogę więcej!

Jeżeli spodobał Wam się mój blog, znaleźliście na nim inspirację lub odpowiedź na swoje pytania, dodajcie mi wiatru w żagle abym mógł tworzyć jeszcze więcej i lepiej! Z góry dziękuje!

JESZCZE WIĘCEJ MIEJSC W KATEGORII

ZWIEDZAM POLSKĘ

ZNASZ FAJNE MIEJSCE?!

Znasz miejsce warte polecenia innym? Podpowiedź je nam a My skontaktujemy się z Gospodarzami i spróbujemy zaprosić ich do umieszczenia swojego miejsca na kierunkowo.pl. Pamiętajcie, trzeba promować to, co piękne i dobre!

ciekawe miejsca w Polsce kierunkowo.pl