Stary Rynek w Bydgoszczy
Stary Rynek w Bydgoszczy to kawał placu! Prostokątny i główny plac miasta usytuowany (a jakby inaczej) w ścisłym centrum miasta to dla wielu najważniejszy punkt miasta. Od wieków jest administracyjno-handlowym centrum miasta, które dodatkowo od kilkudziesięciu lat również miejscem wydarzeń kulturalnych i rozrywkowych. Obecnie, dzięki wyłączeniu z ruchu drogowego w całości udostępniony do spacerowania i podziwiania jego atrakcji.
Stary Rynek w Bydgoszczy otoczony jest stylowymi kamienicami, które tworzą jego trzy pierzeje. Ostatnią, zachodnią stronę kończy bydgoski Urząd Miasta. Obecnie to duży, prostokątny plac, który w znacznej większości pokryty jest kostką granitową, która tworzy rozległą powierzchnię, ograniczona jedynie zabudowaniami. Jego historia jest mocno odmienna od dzisiejszej funkcji i wyglądu rynku. Wytyczony w XIV wieku, został wybrukowany dopiero w XVII wieku. Niegdyś na środku placu stał gotycki ratusz, na którego pozostałości natrafiono podczas prac archeologicznych w 2010 roku. Ciekawostką jest fakt, że już w XVI wieku przez bydgoski rynek przebiegały sieci wodociągowe! Mówiąc prościej 500 lat temu, Bydgoszcz miała już wodociąg. Co prawda krótki i drewniany, ale jednak i w dodatku przebiegał właśnie przez rynek. Stary Rynek poza tym przez wieki był głównie placem targowym. Funkcja targowa rynku została zakończona po II wojnie światowej, kiedy to podjęto decyzję o przeznaczeniu przestrzeni placu na miejsce wydarzeń kulturalnych oraz… manifestacji. Już w XXI wieku Stary Rynek w Bydgoszczy postanowiono poddać renowacji i urządzić trochę od nowa. Efektem tego było zakończenie prac w 2019 roku i udostępnienie przestrzeni dla mieszkańców i turystów.
Dodatkowym smaczkiem jest przebieganie przez obszar Strego Rynku 18 południka długości geograficznej wschodniej. Podczas prac renowacyjnych, fakt ten został symbolicznie odnotowany, poprzez wbudowanie w płytę Rynku instalacji świetlnej, obudowanej w stylową formę artystyczną widoczną również za dnia. Stary Rynek w Bydgoszczy jest również zlokalizowany blisko ciekawej Wyspy Młyńskiej oraz urokliwej ulicy Długiej o bydgoskich spichrzach nie wspominając. Do wszystkich tych miejsc dojdziemy ruszając ze Starego Rynku w dosłownie minutę!
Cześć, jestem Marcin!
Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl. Więcej o mnie przeczytacie tutaj
Podstawowe informacje – Stary Rynek w Bydgoszczy
Stary Rynek w Bydgoszczy w wielkim skrócie! Poznajcie unikalność tego miejsca i moją opinię o nim!
Unikalność miejsca – 2/5
Oczywiście Stary Rynek w Bydgoszczy wyróżnia się historią, jednak oceniając dzisiejszą unikalność tego najważniejszego miejskiego placu jest on podobny do wielu innych rynków w Polsce. Zarówno architektoniczne, urbanistycznie oraz funkcyjnie wpisuje się w dzisiejsze trendy, jakie dotyczą wykorzystania i zagospodarowania najważniejszych placów miast.
Moim zdaniem – 3/5
Rynek zawsze jest miejscem ciekawym, dlatego nie wypada napisać, że nie warto go zobaczyć. Urocze kamieniczki, wiele kawiarni i restauracji, ciekawy ratusz miejski oraz stanięcie na południku to atrakcje warte odwiedzenia.
Lokalizacja – Stary Rynek w Bydgoszczy
Lokalizacja miejsca „Stary Rynek w Bydgoszczy”: centralny punkt Starego Miasta w Bydgoszczy. Dokładną lokalizację znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!
Sprawdź moją mapę atrakcji i ponad 500 miejsc, które na niej oznaczyłem!
Stary Rynek w Bydgoszczy bez tajemnic!
Dowiedz się wszystkiego co ważne o miejscu: Stary Rynek w Bydgoszczy, z mojego wpisu! Oprócz praktycznych informacji, przydatnych dla każdego, kto chciałby odwiedzić to miejsce, znajdziecie w nim również zdjęcia, garść ciekawostek i możliwie obiektywnych ocen.
Ocena miejsca
Praktyczne informacje muszą być również przekazane w praktyczny i przejrzysty sposób! Właśnie dlatego dla ułatwienia wprowadziłem punktową ocenę najważniejszych, moim zdaniem kwestii: kosztów wstępu i cen na miejscu, ilości odwiedzających i ogólnego przygotowania do bycia pełnoprawna atrakcja turystyczną. To miejsce uzyskało u mnie ocenę – 4.2 / 5, z czego:
Ceny – 5/5
Bez opłat.
Ilość odwiedzających – 2.5/5
Stary Rynek w Bydgoszczy jest wystarczająco duży, by nawet spory tłum się rozrzedził. Nie zakładajmy jednak, że będzimy go oglądać w samotności.
Przygotowanie – 5/5
Na narożniku Starego Rynku i ul. Batorego mieści się Bydgoskie Centrum Informacji, gdzie dowiemy się wszystkiego, co dotyczy turystyki i zwiedzania miasta.
Ja tworzę rzetelne treści, którym możesz zaufać a Ty stawiasz kawkę:)
Dzięki drobnym wpłatom od Czytelników (10, 15, 25 zł), mogę utrzymywać i rozwijać bloga
Praktyczne informacje
Co jeszcze warto wiedzieć o tym miejscu? Gdzie zaparkować, ile potrzebujecie czasu, dla kogo to miejsce będzie odpowiednie i dostępne. Wszystko to wraz z dodatkową, extra podpowiedzią zebrałem dla Was poniżej!
Parking – 4.5/5
Nowoczesny (płatny) parking przy ul. Jana Kazimierza oraz darmowy, choć często przepełniony parking przy Urzędzie Miasta (ul. Grudziądzka) są wystarczającą bazą parkingową dla turystów odwiedzających Bydgoszcz.
Potrzebny czas
Przespacerowanie się płytą Starego Rynku to kwestia kilkunastu minut.
Sugerowany wiek
Dla każdego.
Dostępność
Dla każdego.
Extra podpowiedź!
Obecnie funkcję kulturalną przejęła od Starego Rynku, znajdująca się nieopodal Wyspa Młyńska. Tam również odbywa się większość wydarzeń plenerowych, dlatego trzeba przyznać że bijące serce miasta przesuwa się z centralnego placu, jakim jest Stary Rynek na Wyspę Młyńską, mającą ogromy potencjał oraz zasoby by stać się ważnym punktem na turystycznej mapie nie tylko Bydgoszczy ale i Polski!
Co na plus, co na minus?
Stary Rynek w Bydgoszczy – podsumujmy, to co wiemy! Sprawdź jakie są mocne i słabe strony tego miejsca.
Główne atuty
- historia miejsca,
- liczne kawiarnie i restauracje,
- doskonała lokalizacja,
- dogodny parking,
- punkt informacji turystycznej na miejscu,
Słabsze strony
- zawsze spotkasz turystów oraz mieszkańców miasta,
Ciekawe miejsca w okolicy
Szukasz ciekawych miejsc w Bydgoszczy? Sprawdź moje wpisy o tym mieście:
Marcin Krawczyk
mikropodróżnik | bloger | polonofil
Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Specjalizuje się w krótkich wyjazdach (mikropodróżach), dzięki którym udaje mi się łączyć pracę zawodową z życiem pełnym podróżniczych przygód! Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl, starając się tworzyć najbardziej rzetelny blog podróżniczy o Polsce. Więcej o mnie przeczytacie na stronie o mnie
Dodaj komentarz