Szwajcaria Żerkowska. Punkt widokowy nad Brzóstkowem
Rozległy obszar rozciągający się pomiędzy Miłosławem, Czeszewem i Żerkowem w południowej części centralnej Wielkopolski, to jeden z najbardziej cennych i zróżnicowanych przyrodniczo obszarów Wielkopolski. Przyrodnicza wyjątkowość oraz wartość historyczna i kulturowa tego obszaru były podstawą do ustanowienia na tym terenie w 1994 roku Żerkowsko-Czeszewskiego Parku Krajobrazowego. W ten sposób chroniona jest wyjątkowo urozmaicona rzeźba terenu, bogate i ciekawe zbiorowiska roślinne, liczne gatunki i roślin i zwierząt, a także wartości kulturowe i historyczne, związane z bogatą przeszłością tego regionu. Jego najbardziej malowniczą częścią jest położoną w okolicach Żerkowa, Śmiełowa i Brzóstkowa – Szwajcaria Żerkowska. Oprócz tego, że jest ona częścią parku krajobrazowego, jest ona również Obszarem Chronionego Krajobrazu Szwajcaria Żerkowska. Tereny te zawdzięczają swoją sławę nie tylko pagórkowatemu krajobrazowi ale również wodolecznictwu, kąpielom wodnym u gorących źródeł Czeszewa (szczególnie popularne na przełomie XIX-XX wieku, obecnie już niepraktykowane) czy wizytom na tych ziemiach wybitnych osobistości swoich czasów, m. in. artystów, polityków czy wojskowych, którzy chętnie przyjeżdżali do tutejszych majątków i pałaców.
To właśnie w sercu Szwajcarii Żerkowskiej wznosi się pagór morenowy tzw. Wał Żerkowski z najwyższymi wzniesieniami w okolicy – Łysą Górą (161 m n.p.m.) i Górą Żerkowską (155 m n.p.m.), będący najbardziej charakterystycznym elementem tutejszego krajobrazu. Jednym z najdogodniejszych punktów widokowych na obszarze Szwajcarii Żerkowskiej jest punkt i platforma widokowa nad Brzóstkowem, zlokalizowany na północnych zboczach Łysej Góry. Możemy podziwiać z niego najbardziej zachwycające widoki na odległe lasy, wsie, pola, mokradła czy zabytki w tym wyróżniający się na horyzoncie neoklasycystyczny kościół w Brzóstkowie czy jeden z najpiękniejszych pałaców Wielkopolski – pałac w Śmiełowie. Wprawne oko przy dobrej pogodzie wypatrzy również oddalone o ponad 25 km opactwo w Lądzie czy położone nieco bliżej (ok. 13 km) przepiękne Pyzdry! Pod urokiem tych okolic był sam Mickiewicz, który przez 3 tygodnie mieszkał w Śmiełowie. Być może później, wspominając w myślach malowniczą Szwajcarię Żerkowską, spisywał słowa inwokacji do Pana Tadeusza „Do tych pagórków leśnych, do tych łąk zielonych (…) Do tych pól malowanych zbożem rozmaitem, Wyzłacanych pszenicą, posrebrzanych żytem…„
Szwajcaria Żerkowska. Punkt widokowy nad Brzóstkowem
Konkrety
lokalizacja
przy drodze Żerków-Śmiełów, północe zbocze Łysej Góry za skrają lasu
region
kategoria
tagi
Lokalizacja
Unikalność
Szwajcaria Żerkowska to jedna z kilku wielkopolskich „Szwajcarii”, obok np. Szwajcarii Chodzieskiej czy Czarnkowskiej, które swoim ukształtowaniem wyróżniają się na tle z reguły płaskiej jak stół Wielkopolski. Wyróżnikiem tego miejsca na tle innych pofałdowanych regionów w Wielkopolsce jest ciekawa przyroda oraz wyjątkowa historia!
Galeria
Szwajcaria Żerkowska. Punkt widokowy nad Brzóstkowem
Moim zdaniem
Szwajcaria Żerkowska to miejsce, którego nie można ominąć poznając te okolice Wielkopolski. To nie tylko malownicze krajobrazy, piękne widoki, sielska atmosfera, leniwie płynący czas ale również wiele dróg rowerowych, wyjątkowa przyroda i unikalna historia! Gwarantuje Wam, że nie będziecie się tutaj nudzić!
Ranking
ceny
Wejście na platformę widokową nad Brzóstkowem, z której będziecie mogli zobaczyć jeden z najpiękniejszych krajobrazów Szwajcarii Żerkowskiej jest bezpłatny.
ilość turystów
Nieliczni turyści na pewno nie popsują Wam delektowania się tym miejscem w ciszy i spokoju.
przygotowanie
Na miejscu jest zadaszona altana, tablica informacyjna ze wskazaniem najważniejszych miejsc na widnokręgu, ławki i pomost widokowy, pozwalający nam podziwiać widok z poziomu kilku metrów ponad terenem. Mały minus za brak lepszego oznaczenia miejsca przy drodze oraz niedociągnięcia w utrzymaniu obiektów (brak bieżących napraw uszkodzeń) co niestety jest normą w tego typu miejscach…
Praktyczne info
parking
Na poboczu drogi, przebiegającej tuż przy punkcie widokowym znajduje się utwardzony i bezpłatny parking na kilka samochodów a nawet autobus (asfaltowa zatoczka).
potrzebny czas
Odwiedzając punkt widokowy nad Brzóstkowem, warto zatrzymać się tutaj na minimum ok. 10-15 minut. Na pewno w takim miejscu kawa czy herbata w zestawie z podróżną przekąską będą smakowały wyjątkowo.
sugerowany wiek
Dla każdego.
dostępność
Z parkingu na polanę widokową prowadzi kilka betonowych schodów, które mogą sprawić odrobinę trudności osobom poruszającym się na wózku inwalidzkim czy rodzicom z wózkiem dziecięcym. Podobnie sprawa ma się z wejściem na drewnianą platformę widokową, która również ma kilka drewnianych schodów, prowadzących na drewniany balkon widokowy.
Plusy i minusy
główne atuty
- piękny i rozległy widok,
- wyjątkowe okoliczności przyrody,
- spokojna i cicha okolica, bez tłumów turystów
- położenie blisko innych ciekawych miejsc i atrakcji,
- parking, altana, pomost widokowy
słabsze strony
- niewielki bałagan, głównie pod altaną, który niestety jest zasługą odwiedzających to miejsce…
Podpowiedź kierunkowo.pl
Warto zabrać w to miejsce lornetkę, jeżeli macie ochotę przyjrzeć się wszystkim zabytkom widocznym z tego punktu widokowego.
Szwajcaria Żerkowska. Punkt widokowy nad Brzóstkowem
Poznajcie miejsca w okolicy!
Kalisz i okolice to wyjątkowo ciekawy kierunek na mikropodróż pełną wrażeń! To również moje rodzinne strony, dlatego chętnie opowiadam o nich w moich wpisach, w których znajdziecie wiele ciekawych i inspirujących informacji! Poznajcie kilka z nich:
- Wieża Ratuszowa w Kaliszu. Atrakcja, która zaskakuje i zachwyca!
- Gołuchów jest jak z bajki! Poznajcie jego atrakcje!
- Atrakcje w Kaliszu oraz najciekawsze miejsca w mieście
- więcej wpisów już wkrótce
Wszystkie wpisy z miejsc w południowej Wielkopolsce znajdziecie w kategorii zwiedzam Polskę, oznaczone tagiem #kalisz i okolice. Praktyczne opisy najciekawszych miejsc z tego regionu dodatkowo znajdziecie wśród ciekawych miejsc w Polsce, gdzie również oznaczone są tagiem #kalisz i okolice. Dodatkowo zapraszam Was również na mapę atrakcji turystycznych w Polsce, gdzie wszystkie opisane przeze mnie miejsca i atrakcje znajdziecie na interaktywnej i intuicyjnej mapie!
- artykuł Wielkopolska Szwajcaria w serwisie www.kulturaupodstaw.pl, link, dostęp z dn. 31.08.2023,
- wpis SZWAJCARIA ŻERKOWSKA na stronie internetowej Gminy Żerków, link, dostęp z dn. 31.08.2023,
- wpis ŻERKOWSKO-CZESZEWSKI PARK KRAJOBRAZOWY na stronie internetowej Gminy Żerków, link, dostęp z dn. 31.08.2023,
- artykuł Szwajcaria Żerkowska na stronie www.wielkopolskanieznana.wordpress.com, link, dostęp z dn. 31.08.2023,
- artykuł Żerkowsko-Czeszewski Park Krajobrazowy – lasy, starorzecza i Mickiewicz w serwisie www.gloswielkopolski.pl, link,
- wpis Żerkowsko-Czeszewski Park Krajobrazowy w serwisie pl.wikipedia.org, link, dostęp z dn. 31.08.2023,
- wpis Żerków w serwisie pl.wikipedia.org, link, dostęp z dn. 31.08.2023,
Marcin Krawczyk
mikropodróżnik | bloger | polonofil
Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Specjalizuje się w krótkich wyjazdach (mikropodróżach), dzięki którym udaje mi się łączyć pracę zawodową z życiem pełnym podróżniczych przygód! Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl, starając się tworzyć najbardziej rzetelny blog podróżniczy o Polsce. Więcej o mnie przeczytacie na stronie o mnie
Więcej podobnych wpisów znajdziecie w kategorii ciekawe miejsca w Polsce i na mapie atrakcji turystycznych!