wielkopolski park narodowy

Wielkopolski Park Narodowy

Wielkopolski Park Narodowy to miejsce, które odbiega swoim charakterem od innych, znanych nam parków narodowych w Polsce, np. Słowińskiego Parku Narodowego czy górskich parków. Jak w każdym parku, najważniejsza jest przyroda, jednak w Wielkopolskim PN nie widać jej tak od razu, jak np. będąc w górach, które imponują nam swoimi rozmiarami i różnorodnością. Najbardziej cenne formy przyrodnicze w Wielkopolskim Parku Narodowym nie są tak oczywiste, ponieważ przede wszystkim jest to unikatowy polodowcowy krajobraz, czyli głównie jeziora rynnowe, łagodne wzgórza (moreny), liczne głazy narzutowe i niewielkie jeziorka – kociołki. Wszystko to dodatkowo w dużej mierze porośnięte wiekowymi lasami mieszanym oraz z bogatą fauną.

Wielkopolski Park Narodowy formalnie został utworzony w 1957 roku, choć tereny te starano się chronić już od lat 20. XX wieku. Inicjatorem działań, które miały chronić tutejszą przyrodę był poznański profesor Adam Wodziczko, którego zresztą na terenie parku uhonorowano m.in. nazywając jego imieniem jeden z głazów narzutowych oraz obszar ochrony ścisłej “Grabina”. W 1996 roku park zwiększył swoją powierzchnię oraz dodatkowo zyskał otulinę, czy obszar który dodatkowo zabezpiecza chronioną przyrodę. Na terenie parku znajduje się 18 obszarów ochrony ścisłej o różnych charakterystykach, chroniące obszary różnego typu (od jezior, poprzez bory, mszary, bagna i tereny podtapiane).

Wielkopolski Park Narodowy jest chętnie odwiedzany przez mieszkańców pobliskiego Poznania (ok. 15 km odległości). Jego infrastruktura i przystosowanie do turystów pozwala korzystać z niego nie tylko amatorom dzikiej przyrody ale również rowerzystom, biegaczom czy fanom jazdy konnej. Rocznie odwiedza go ponad milion osób, co jest wynikiem imponującym biorąc pod uwagę walory i atrakcje przyrodnicze. Do największych atrakcji parku trzeba zaliczyć: Jezioro Góreckie, ruiny zamku Klaudyny Potockiej na Wyspie Zamkowej, Muzeum Wielkopolskiego Parku Narodowego, Jezioro Kociołek czy Studnia Napoleona.

autor bloga
kierunkowo.pl autor Marcin Krawczyk złote kierunki 2023 2022 2024 2025
Cześć, jestem Marcin!
Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl, starając się tworzyć najbardziej rzetelny blog podróżniczy o Polsce. Więcej o mnie przeczytacie tutaj
opis miejsca

Wielkopolski Park Narodowy

Konkrety

lokalizacja

centralna Wielkopolska, ok. 15 km na południe od Poznania

region

kategoria

tagi

Lokalizacja

Dokładną lokalizację miejsca: Wielkopolski Park Narodowy, znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!
MAPA ATRAKCJI Kilkaset miejsc i inspiracji podróżniczych w jednym miejscu

Unikalność

4 / 5

Dla przyrodnika Wielkopolski Park Narodowy będzie unikatem polodowcowego krajobrazu i ostoją dzikiej, pierwotnej przyrody tych terenów. Dla zwykłego turysty będzie to głównie las nad jeziorem z licznymi szlakami turystycznymi czy rowerowymi. Trzeba jednak przyznać, że miejsce to w ocenie znawców jest niepowtarzalne i bezsprzecznie trzeba je chronić.

Galeria

Wielkopolski Park Narodowy

grabina wielkopolski park narodowy
wielkopolski park narodowy
jezioro góreckie wielkopolski park narodowy co warto zobaczyć
wielkopolski park narodowy
wielkopolski park narodowy
wielkopolski park narodowy podsumowanie 2020

Moim zdaniem

3 / 5

Każdy kto lubi odpoczywać na łonie przyrody i czerpać z niej pełnymi garściami, powinien odwiedzić Wielkopolski Park Narodowy. Każdy kto nie jest przekonany do takiej formy aktywnego wypoczynku, może właśnie w Wielkopolskim Parku Narodowym, spacerując nad brzegiem jeziora w stuletnim, liściastym lesie złapie “bakcyla” i przekona się, że przyroda urzeka w każdej formie. Dlatego właśnie moim zdaniem warto odwiedzić to miejsce.

Ranking

Wielkopolski Park Narodowy
4.2 / 5

ceny

5 / 5

Bez opłat.

ilość turystów

3.5 / 5

Weekendami mogą być miejscami tłumy, w tygodniu spokojniej.

przygotowanie

4 / 5

Całkiem fajna informacja turystyczna, jednak jest nad czym jeszcze popracować patrząc na inne parki narodowe. Bardzo dobrze oznaczone szlaki.

Praktyczne info

parking

4 / 5

Liczne i odpowiednio duże parkingi przy wejściach na szlaki turystyczne, niestety płatne.

potrzebny czas

Wszystko zależy od twoich planów, jednak mniej niż 2 godziny to na pewno za mało.

sugerowany wiek

Dla wszystkich.

dostępność

Niektóre miejsca parku trudno dostępne dla osób niepełnosprawnych, poruszających się na wózkach inwalidzkich lub z wózkami dziecięcymi (podejścia, schody, wąskie przejścia, piaski).

Plusy i minusy

główne atuty

  • różnorodna przyroda,
  • dobra infrastruktura turystyczna oraz świetnie oznaczone szlaki turystyczne,
  • parkingi przy wejściach na szlaki,
  • przygotowane szlaki dla różnych aktywności,
  • widoki,

słabsze strony

  • tłumnie w letnie weekendy,
  • informacja turystyczna poprawna, mogłaby być liczniejsza i ciekawsza,
wspieraj bloga Ja tworzę rzetelne treści, którym możesz zaufać a Ty stawiasz kawkę:) Dzięki drobnym wpłatom od Czytelników (5, 10, 15 zł), mogę utrzymywać i rozwijać bloga

Podpowiedź kierunkowo.pl

Uważaj na kleszcze! Jest ich na terenie parku od groma!

Wielkopolski Park Narodowy

Poznajcie miejsca w okolicy!

Wpis opublikowano: 24 października 2020, ostatnia modyfikacja treści: 26 lipca 2021
POZNAJMY SIĘ
kierunkowo.pl autor marcin krawczyk prelekcja targi tour salon prezentacja 2023
Marcin Krawczyk

mikropodróżnik | bloger | polonofil

Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Specjalizuje się w krótkich wyjazdach (mikropodróżach), dzięki którym udaje mi się łączyć pracę zawodową z życiem pełnym podróżniczych przygód! Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl, starając się tworzyć najbardziej rzetelny blog podróżniczy o Polsce. Więcej o mnie przeczytacie na stronie o mnie