Wieża widokowa na Szachtach w Poznaniu

Wieża widokowa na Szachtach w Poznaniu

Wieża widokowa na Szachtach w Poznaniu to najważniejszy punkt poznańskiego parku na Świerczewie, powstałego na obszarze glinianek po dawnej Cegielni Świerczewo. Wieża została udostępniona dla mieszkańców i turystów w 2018 roku, kończąc kilkuletni proces tworzenia na obszarze glinianek terenów rekreacyjnych z licznymi ścieżkami spacerowymi i rowerowymi. Bo jej otwarciu, stała się główną atrakcją parku ale i symbolem dzielnicy.

Wieża widokowa na Szachtach ma 25 metrów wysokości a na taras widokowy prowadzi 120 stalowych stopni. Konstrukcja wieży została wykonana ze stali i okładziny drewnopodobnej. Swoją charakterystyczną formę zawdzięcza odważnemu projektowi, opartemu na planie trójkąta, który mimo nowoczesnej architektury przyjemnie wpisuje się w otoczenie. Co ciekawe, obiekt ten powstał dzięki Poznańskiemu Budżetowi Obywatelskiemu, w którym to zyskał najwięcej głosów mieszkańców i został skierowany do realizacji.

Z wieży można oglądać panoramę miasta, na której szczególnie dobrze widać najbliższe dzielnice (Świerczewo, Kotowo, Fabianowo, Rudnicze czy Junikowo) oraz położony na południe podpoznański Luboń. Wprawne oko wypatrzy również charakterystyczne budynki centrum Poznania, które choć oddalone o kilka kilometrów są całkiem dobrze widoczne przy korzystnej pogodzie.

Wieża widokowa na Szachtach w Poznaniu

na terenie Parku Szachty (przy głównej alei parku – Ku Cegielni)

Dokładną lokalizację miejsca: Wieża widokowa na Szachtach w Poznaniu, znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!
3 / 5

Wieża widokowa na Szachtach to jedyna wolnostojąca wieża widokowa w stolicy Wielkopolski, dzięki której możemy podziwiać panoramę miasta. Choć od centrum miasta dzieli ją kilka kilometrów, mając pod ręką dobrą lornetkę dostrzeżcie najbardziej charakterystyczne budynki miasta.

Wieża widokowa na Szachtach w Poznaniu

Wieża widokowa na Szachtach w Poznaniu
Wieża widokowa na Szachtach w Poznaniu
Wieża widokowa na Szachtach w Poznaniu park szachty w poznaniu
Wieża widokowa na Szachtach w Poznaniu park szachty w poznaniu
taras widokowy szachty
wejście na wieże szachty
3 / 5

Okazuje się, że Poznań to nie tylko zabytkowy Ostrów Tumski, otoczony kolorowymi kamienicami Stary Rynek, pełne atrakcji Jezioro Maltańskie czy ulubiony park mieszkańców miasta – Cytadela. Równie pięknie i dużo bardziej odprężająco jest na południowych obrzeżach miasta, które możemy podziwiać właśnie z wieży widokowej na poznańskich Szachtach, otoczonej przez rozległy park pośród stawów powyrobiskowych.

Wieża widokowa na Szachtach w Poznaniu
4.3 / 5

5 / 5

Bez opłat.

3.5 / 5

Weekendami wieża widokowa na Szachtach w Poznaniu cieszy się większą popularnością niż w pozostałe dni tygodnia, jednak wielkich tłumów nie musicie się obawiać. Taras widokowy na szczycie wieży pomieści około 20 osób.

4.5 / 5

Na miejscu znajdziecie wszystko co potrzeba, przede wszystkim panoramy z opisem widoków przed wami. W parku dodatkowo znajdziecie drogowskazy, które doprowadzą Was do wieży, którą zresztą widać z daleka. Niestety brakuje tablic informacyjnych czy drogowskazów przy głównych ulicach w pobliżu, które ułatwiły by dotarcie na parking.

4.5 / 5

Na ulicy Mieleszyńskiej znajduje się najbliżej położony parking, stworzony z myślą o odwiedzających park i wieżę widokową. Parking jest bezpłatny, nieutwardzony.

Na samą wieżę widokową warto mieć zarezerwowane od 5 do 10 minut.

Moim zdaniem nie ma ograniczeń wiekowych. Jedynie kratowe schody i podesty na pewno nie ułatwiają wejścia na wieżę najmłodszym, które mogą przez to nieco obawiać się wysokości.

Jak wspomniałem kratowe stopnie mogą budzić nieco strachu u najmłodszych, choć oczywiście są one w pełni bezpieczne. Na wieżę oczywiście nie ma możliwości wjechania jakimkolwiek wózkiem (dziecięcym czy inwalidzkim). Wejście na szczyt wymaga pokonania 120 stopni, co odpowiada wejściu na 6-7 piętro i nie powinno ono stanowić dla nikogo zdrowego większego problemu.

  • jedyna wolnostojąca wieża widokowa w Poznaniu,
  • położona wśród malowniczych glinianek, wypełnionych bujną roślinnością,
  • rozległa panorama miasta widoczna z wieży,
  • charakterystyczna architektura,
  • doskonale oznaczone dojście do wieży oraz dedykowany parking,
  • bezpłatna,
  • w weekendy chętnie odwiedzana, przez co chwilowo na tarasie widokowym może zrobić się “gęściej”,
  • niestety z racji odległości kilku kilometrów od centrum, najbardziej charakterystyczne budynki Poznania średnio widoczne (warto mieć lornetkę lub aparat z teleobiektywem),

Niech nie zdziwi Was widok dzików pod wieżą. Tereny Parku Szachty to miejsce gdzie występują szczególnie licznie, a poszukując pożywienia podchodzą np. do śmietników, których przy wieży nie brakuje.

Wieża widokowa na Szachtach w Poznaniu

Z Waszym wsparciem mogę więcej!

Jeżeli spodobał Wam się mój blog, znaleźliście na nim inspirację lub odpowiedź na swoje pytania, dodajcie mi wiatru w żagle abym mógł tworzyć jeszcze więcej i lepiej! Z góry dziękuje!

JESZCZE WIĘCEJ MIEJSC W KATEGORII

ZWIEDZAM POLSKĘ

ZNASZ FAJNE MIEJSCE?!

Znasz miejsce warte polecenia innym? Podpowiedź je nam a My skontaktujemy się z Gospodarzami i spróbujemy zaprosić ich do umieszczenia swojego miejsca na kierunkowo.pl. Pamiętajcie, trzeba promować to, co piękne i dobre!

ciekawe miejsca w Polsce kierunkowo.pl