zaniemyśl wyspa edwarda most pływający

Wyspa Edwarda w Zaniemyślu

Wyspa Edwarda w Zaniemyślu to jedna z największych atrakcji miejscowości oraz powiatu średzkiego. Jej nazwa pochodzi od hrabiego Edwarda Raczyńskiego, który w XIX w. był jej właścicielem i wzniósł na niej swoją rezydencję, w której progu… odebrał sobie życie. Wyspa Edwarda, licząca ok. 3 ha powierzchni zachowała do dzisiaj swój rezydencjonalny charakter z czasów hrabiego Raczyńskiego. Obecnie jest miejscem rekreacji i odpoczynku wśród cudownych okoliczności przyrody i zabudowań dawnej hrabiowskiej rezydencji!

Pierwsza wzmianka o wyspie pochodzi z 1331 roku, kiedy to w jej okolicach Polacy stoczyli zwycięską bitwę z Krzyżakami. Krąży wokół niej jednak legenda, że powstała nieco później (w XVI w.), na zlecenie Stanisława Górki (wojewody poznańskiego), który kazał ją usypać aby ukryć tutaj swoje skarby. Najbardziej w historii wyspy zapisał się jednak XIX wiek. W 1815 roku jej zarządcą został Edward Raczyński, któremu wyspę podarował ród Jaraczewskich. W latach 1817-1819 wybudował on na wyspie modrzewiowy, jednopiętrowy domek w stylu szwajcarskim. Stał się on głównym budynkiem hrabiowskiej rezydencji na wyspie, do której Raczyński chętnie wymykał się ze swojego pałacu w Rogalinie. To właśnie tutaj hrabia odebrał sobie życie w 1845 roku, strzelając sobie w głowę z armaty…

Wyspę zdobi również zabytkowy park, w którym rośnie ponad 300 wiekowych drzew, m.in. lipy, olchy, jesiony czy pomnikowe dęby (ogółem ok. 60 szt.), w tym 17 pomników przyrody. Najbardziej okazały jest rosnący przy domku szwajcarskim okaz dębu o trzech pniach, mający w obwodzie ok. 700 cm!

Obecnie Wyspa Edwarda w Zaniemyślu jest miejscem wypoczynku i rekreacji. Prowadzi na nią pływający, charakterystyczny most (dawniej wyspa połączona była z lądem drewnianą przeprawą), którego pokonanie dla wielu jest dużym przeżyciem. Na samej wyspie znajduje się restauracja, grill-bar, domki letniskowe na wynajem, plac zabaw dla dzieci oraz inne sezonowe atrakcje.

autor bloga
kierunkowo.pl autor Marcin Krawczyk złote kierunki 2023 2022 2024 2025
Cześć, jestem Marcin!
Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl, starając się tworzyć najbardziej rzetelny blog podróżniczy o Polsce. Więcej o mnie przeczytacie tutaj
opis miejsca

Wyspa Edwarda w Zaniemyślu

Konkrety

lokalizacja

na Jeziorze Raczyńskim, na południe od centrum Zaniemyśla

region

kategoria

tagi

Lokalizacja

Dokładną lokalizację miejsca: Wyspa Edwarda w Zaniemyślu, znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!
MAPA ATRAKCJI Kilkaset miejsc i inspiracji podróżniczych w jednym miejscu

Unikalność

4 / 5

Wyspa Edwarda na Jeziorze Raczyńskim to miejsce o wyjątkowej historii, pomnikowej przyrodzie i wyjątkowo atrakcyjnej przeprawie, która na niego prowadzi. Obecnie na wyspie znajduje się niewielki ośrodek wypoczynkowy z dużą strefą gastronomiczną i dodatkowymi atrakcjami.

Galeria

Wyspa Edwarda w Zaniemyślu

domek szwajcarski wyspa edwarda
strefa gastronomiczna ogródek piwny bad pod żubrem wyspa edwarda
armata na wyspie edwarda
wyspa edwarda zaniemyśl plac zabaw dla dzieci
bar pod żubrem w zaniemyślu
wejście na most pływający na wyspę edwarda

Moim zdaniem

3 / 5

Wyspa Edwarda to miejsce, które wyrasta na serce Zaniemyśla. Przyjeżdżając to tego niewielkiego miasta nad Jeziorem Raczyńskim nie wypada pominąć odwiedzenia malowniczej wyspy na jego środku.

Ranking

Wyspa Edwarda w Zaniemyślu
3.8 / 5

ceny

5 / 5

Wstęp na wyspę jest bezpłatny.

ilość turystów

3 / 5

Wyspa stale tętni życiem, przez co zawsze jest tutaj ktoś, kto korzysta z jej uroków. Miejsca jest jednak tutaj na tyle dużo, że nawet w niedziele czy dni wolne, nie powinno zabraknąć dla Was miejsca ale za to poczekacie dłużej w kolejce np. do baru. W pozostałe dni jest tutaj znacznie spokojniej i mniej tłumnie.

przygotowanie

3.5 / 5

Do wyspy prowadzą drogowskazy i tablice, które nieco ułatwiają odnalezienie dojścia do niej. Na samej wyspie przywita Was tablica informacyjna z planem wyspy, który ułatwi Wam orientacje. Jedyne czego mi osobiście brakowało to tablice czy pulpity przybliżające najważniejsze obiekty na wyspie oraz jej historię (np. przy armacie, domku szwajcarskim itd.).

Na duży plus – bezpłatna toaleta, duża strefa relaksu czy barze oraz atrakcje dla najmłodszych (plac zabaw i odpalane w wybrane dni dodatkowe atrakcje, np. dmuchańce).

Praktyczne info

parking

4 / 5

Najbliższe miejsca parkingowe znajdują się w samym Zaniemyślu, na ul. Edwarda Raczyńskiego. Można też skorzystać z parkingu przy plaży (ul. Plażowa). Parkowanie w tych miejscach jest bezpłatne.

potrzebny czas

Pokonanie pływającego mostu i tylko przejście Wyspy Edwarda zajmie Wam ok. 20 minut. Warto jednak zatrzymać się na dłużej, usiąść w strefie gastronomicznej, pozwolić dzieciom pobawić się na placu zabaw czy skorzystać z innych atrakcji. Wtedy jestem pewien, że 60 minut nadal Wam nie wystarczy.

sugerowany wiek

Dla każdego. Największą trudnością dla dzieci będzie pływający most, który obowiązkowo muszą pokonać pod opieką rodziców i na pewno z Waszym wsparciem przejdą.

dostępność

Jedynym ograniczeniem i trudnością jest pływający most. Mimo, że trochę na nim buja, pokonają go rodzice z wózkami dziecięcymi, osoby niepełnosprawne a nawet rowerzyści (trzeba prowadzić rower). Zauważyłem, że problemy z wejściem na most miały niektóre psiaki – warto mieć to na uwadze, wybierając się tutaj z czworonogiem.

Plusy i minusy

główne atuty

  • doskonałe miejsce odpoczynku i relaksu wśród zjawiskowej przyrody,
  • wyjątkowa historia i zabytkowe zabudowania,
  • restauracja, bar z ogródkiem oraz dużą strefą relaksu,
  • ciekawa przeprawa przez jezioro (most pływający),
  • plac zabaw dla dzieci i dodatkowe atrakcje w sezonie,
  • weekendowe wydarzenia w sezonie,
  • bliskość innych ciekawych miejsc i atrakcji (m.in. Średzka Kolej Powiatowa, plaża miejska),

słabsze strony

  • najbliższe miejsca parkingowe ok. 450 m w linii prostej od wejścia na wyspę,
wspieraj bloga Ja tworzę rzetelne treści, którym możesz zaufać a Ty stawiasz kawkę:) Dzięki drobnym wpłatom od Czytelników (5, 10, 15 zł), mogę utrzymywać i rozwijać bloga

Podpowiedź kierunkowo.pl

Hrabia Edward Raczyński, którego imię nosi wyspa, był jedną z najbardziej znanych osobistości ówczesnej Wielkopolski. Był nie tylko żołnierzem armii napoleońskiej, posłem na sejm, podróżnikiem, badaczem ale także mecenasem sztuki i kultury. Wspomagał finansowo Mickiewicza, współtworzył poznańskie wodociągi, utworzył dom opieki dla pozornie umarłych, ufundował bibliotekę (obecna Biblioteka Raczyńskich w Poznaniu) a także zaangażował się w powstanie Złotej Kaplicy w poznańskiej katedrze. To właśnie kontrowersje i zamieszanie wokół katedralnej kaplicy, doprowadziło go do tragicznej decyzji o samobójstwie…

Wyspa Edwarda w Zaniemyślu

Poznajcie miejsca w okolicy!

Południowo-wschodnie okolice Poznania, w tym także Zaniemyśl (poznajcie go z wpisu: Zaniemyśl. Co za odprężające miejsce! (atrakcje, dojazd, parking)) to niezwykle bogaty w atrakcje i wyjątkowe miejsca region. Poznajcie kilka z tych najciekawszych:

Warto poznać również sam Poznań! Jego największe atrakcje i najciekawsze miejsca zebrałem dla Was tutaj – Poznań. Atrakcje i najciekawsze miejsca

Wpis opublikowano: 16 lipca 2024, ostatnia modyfikacja treści: 2 sierpnia 2024
Wykaz źródeł
  • wpis Wyspa Edwarda na stronie internetowej OW Niezamyśl, link, dostęp z dn. 15.07.2024,
  • wpis Wyspa Edwarda – Zaniemyśl na stronie kornik.travel, link, dostęp z dn. 15.07.2024,
  • artykuł Wyspa Edwarda w Wielkopolsce, gdzie ekscentryczny hrabia zastrzelił się z armaty w serwisie podroze.onet.pl, link, dostęp z dn. 15.07.2024,
  • wpis Wyspa Edwarda w serwisie pl.wikipedia.org, link, dostęp z dn. 15.07.2024,
POZNAJMY SIĘ
kierunkowo.pl autor marcin krawczyk prelekcja targi tour salon prezentacja 2023
Marcin Krawczyk

mikropodróżnik | bloger | polonofil

Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Specjalizuje się w krótkich wyjazdach (mikropodróżach), dzięki którym udaje mi się łączyć pracę zawodową z życiem pełnym podróżniczych przygód! Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl, starając się tworzyć najbardziej rzetelny blog podróżniczy o Polsce. Więcej o mnie przeczytacie na stronie o mnie

POZNAJ INNE MOJE OPISY MIEJSC

Więcej podobnych wpisów znajdziecie w kategorii ciekawe miejsca w Polsce i na mapie atrakcji turystycznych!

CO MYŚLISZ O TYM MIEJSCU I WPISIE?
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
ciekawe miejsca w Polsce kierunkowo.pl