Rogalin to unikatowe miejsce na mapie Polski. Niewielu wie, że Rogalin to nie tylko okazały pałac wraz z imponującymi ogrodami ale również okazały majątek, który niegdyś należał do magnatów – Właścicieli rezydencji. Majątek ten dzisiaj nadal jest utrzymywany i wykorzystywany w taki sposób, by całość razem z rezydencją oddawało ducha złotych czasów Rogalina. O tym co kryje w sobie magiczny Rogalin, co warto zobaczyć oraz jak do niego dotrzeć dowiesz się czytając właśnie ten wpis, w którym postaram się szczegółowo opisać ten (pozytywnie) zatrzymany w czasie kawałek polskiej ziemi!
Rogalin. Co warto zobaczyć?
Podstawowe informacje
Położenie
Rogalin to niewielka miejscowość położona około 20 kilometrów na południe od Poznania. Na zachód od Rogalina znajduje się Wielkopolski Park Narodowy oraz Mosina, na wschód Kórnik z uroczym zamkiem z Białą Damą a na południe rozciąga się Rogaliński Park Krajobrazowy.
Historia
Pierwsze historyczne wzmianki o Rogalinie datowane są na XIII wiek a dokładniej okres panowania Przemysła II. W XVI wieku Rogalin został nabyty przez pierwszego Właściciela Eliasza Arciszewskiego. W 2 poł. XVIII wieku wieś przeszła w ręce Raczyńskich, który to rozpoczął tutaj budowę okazałego założenia pałacowego, które na zawsze odmieniło te tereny. W rękach Raczyńskich pałac pozostawał do 1990 roku, kiedy to z inicjatywy ostatniego Właściciela majątku Rogalin – Edwarda Raczyńskiego, powstała Fundacja, mająca za zadanie dbać i pielęgnować rogaliński majątek.
Unikalność
Obecnie Rogalin to unikatowa miejscowość na mapie naszego kraju. Poza licznymi zabytkami, które nie uległy zniszczeniu na przestrzeni wieków, znajdują się tutaj również kilkusetletnie, pomnikowe dęby oraz urokliwe zakola Warty w Rogalińskim Parku Krajobrazowym. Dodatkowo wieś zarządzana jest przez specjalną Fundację (powołaną przez ostatnich Właścicieli), która ma podtrzymywać ducha złotych czasów rezydencji oraz dbać o potrzymanie jego rolniczego i wiejskiego charakteru poprzez powstrzymanie na tutejszych terenach urbanizacji. W tym celu utworzono przedsiębiorstwo Majątek Rogalin, które zajmuje się gospodarką, uprawą oraz hodowlą zwierząt na terenach rogalińskiej posiadłości, jednocześnie dbając o jej najcenniejsze miejsca.
Unikatowy Rogalin. Co warto zobaczyć na miejscu?
Zespół pałacowo-parkowy w Rogalinie
Nie ma co udawać i zakłamywać rzeczywistość, to imponująca rezydencja magnacka jest magnesem i największą atrakcją Rogalina. W skład tego założenia pałacowego wchodzi wiele obiektów i atrakcji, które wymienione zostały poniżej. Poznajcie zatem zespół-pałacowo-parkowy w niewielkiej miejscowości Rogalin! Co warto zobaczyć w tej rozległej rezydencji oraz ile czasu sobie zarezerwować, wszystko opisuję niżej.
Jeżeli jesteś ciekaw jak wyglądał moja wizyta w Rogalinie oraz spacer po tutejszym pałacu, przeczytaj mój wpis: Rogalin. Magnacka rezydencja wśród pomnikowych dębów.
Pałac
To właśnie on, rogaliński pałac jest głównym magnesem, który przyciąga do tego miejsca!
XVIII wieczna, magnacka rezydencja w Rogalinie to duma i chluba nie tylko Rogalina ale całej Wielkopolski! Jej niewątpliwym atutem jest fakt, że przetrwała niemal bez zniszczeń i większych przebudów aż do dnia dzisiejszego.
Więcej o tym miejscu w kategorii tu byłem: Pałac w Rogalinie – imponująca rezydencja
Ogrody pałacowe
Okazałe i bardzo rozległe ogrody pałacowe w Rogalinie to oaza spokoju oraz esencja piękna przyrody. Ogrody pałacowe zaprojektowano w dwóch stylach. Bliżej pałacu pełen przepychu oraz drobiazgowości ogród w stylu francuskim a dalej znacznie rozleglejszy park w stylu angielskim.
Więcej o tym miejscu w kategorii tu byłem: Ogrody pałacowe w Rogalinie
Dęby Rogalińskie
Kto nie słyszał o dębach “Lech, Czechu i Rusie”? Właśnie w rogalińskim pałacowym parku, rosną one od setek lat. Największy z nich ma w obwodzie około 900 cm a ich wielkość niejednego zaskoczy!
Więcej o tym miejscu w kategorii tu byłem: Rogalińskie dęby. Arcypomniki przyrody
Kościół i mauzoleum Raczyńskich
Dobrze widzicie! Na powyższym zdjęciu jest rogaliński kościół, który trzeba przyznać, mocno odbiega swoim wyglądem od typowej katolickiej świątyni w naszym kraju. W jego podziemiach znajduje się mauzoleum rodu Raczyńskich, dlatego o jego wyjątkowości już nie trzeba więcej przekonywać.
Więcej o tym miejscu w kategorii tu byłem: Kościół w Rogalinie i mauzoleum Raczyńskich.
Galeria obrazów
W rogalińskim zespole pałacowo-parkowym, w bezpośrednim sąsiedztwie pałacu znajduje się wkomponowany w otoczenie, najnowszy budynek w rezydencji który mieści w sobie bogate zbiory malarstwa XIX i XX wieku. Galeria obrazów powstała na początku XX wieku z inicjatywy Edwarda Aleksandra Raczyńskiego i na swoje czasy uznawana była za najlepszy zbiór polskiego malarstwa współczesnego.
Pozostałe zabudowania zespołu pałacowego
Rogalin i magnacka rezydencja to nie tylko przepiękny pałac ale również wiele zabudowań w jego sąsiedztwie. Tylko pozornie te budynki nazywane są gospodarczymi, ponieważ są to m. in. przepiękna powozownia (na zdjęciu powyżej), stajnia czy drewutnia. Zlokalizowanie ich tak blisko pałacu, wcale nie obniżało jego rangi, wręcz przeciwnie ale o tym w osobnym wpisie na moim blogu – Rogalin. Magnacka rezydencja wśród pomnikowych dębów.
Makieta rezydencji
Tuż przez budynkiem kasy biletowej, jeszcze przed główną bramą do magnackiej rezydencji, na naszej drodze pojawi się makieta niemal całego założenia pałacowego w Rogalinie. Warto na chwilę przy niej stanąć i zobaczyć ile budynków poza samym pałacem wchodziło w skład niemal całego terenu pałacowego.
Kopiec widokowy
Kopiec widokowy w rogalińskich ogrodach pałacowych to miejsce niezwykłe, bo rzadko spotykane. Mało kto usypywał sobie “górkę” w ogrodzie, by podziwiać z niej widoki. Służył on pierwotnie do podziwiania łęgów, rozlewisk i doliny Warty, bez oddalania się od pałacu. Dzisiaj z rozległego widoku nic nie pozostało, ponieważ okoliczne drzewa skutecznie zasłoniły krajobraz swoim koronami. Ciekawostką są jednak czarne żołędzie, które można znaleźć na szczycie kopca gdy zawita wczesna jesień.
Tylko na kierunkowo.pl!
Wyjątkowy e-book “MIKROPODRÓŻE” już dostępny! Ponad 700 podróżniczych inspiracji z Wielkopolski, Pomorza i Dolnego Śląska, blisko 260 kolorowych zdjęć, 5 gotowych planów mikropodróży, setki praktycznych porad i wskazówek tworzących najobszerniejszy poradnik, poświęcony krótkim formom podróżowania, liczący aż 294 strony!Rogaliński Park Krajobrazowy
Rogalin nie kończy się na rezydencji z pięknym pałacem. Tuż za ogrodzeniem posiadłości rozciąga się imponujący i niesamowicie unikatowy Rogaliński Park Krajobrazowy. To właśnie w nim możemy podziwiać tysiące ogromnych i wiekowych dębów oraz cudownej urody rozlewiska Warty, która zatacza tutaj piękny zygzak na mapie!
Niestety Rogaliński Park Krajobrazowy mimo, że jest na rzut kamieniem od pałacu, rzadko jest odwiedzany przez gości Rogalina. Nie wiedzą co tracą, bo wystarczy godzina spokojnej wędrówki by dotrze do przepięknych miejsc na jego obszarze.
Więcej o tym miejscu w kategorii tu byłem: Rogaliński Park Krajobrazowy – kraina tysięcy dębów
oraz w osobnych wpisach na blogu Rogaliński Park Krajobrazowy. Kraina tysięcy dębów!
Majątek Rogalin
Jak już wspominałem cały majątek rogaliński w tym pałac i jego otoczenie ale również zabudowania rolnicze, gospodarskie oraz liczne pola zarządzane są przez Fundację, założoną przez ostatniego Właściciela z rodu Raczyńskich. Zabudowaniami dawnego folwarku zarządza obecnie przedsiębiorstwo Majątek Rogalin, utworzone właśnie przez wspomnianą Fundację.
Poza samymi pracami jak uprawa i hodowla zwierząt, Majątek Rogalin dostarcza wodę na terenie wsi, wytwarza pamiątki ale także organizuje zajęcia oraz wydarzenia dla osób indywidualnych, grup zorganizowanych oraz szkół. Całą swoją działalność prowadząc w taki sposób, by Rogalin zachował swój wiejski i rolniczy charakter oraz magnacką unikalność.
Rogalin. Co warto zobaczyć wirtualnie i jak zaplanować wyjazd?
Wirtualne zwiedzanie
Jeżeli chcesz zobaczyć i dowiedzieć się więcej przed przyjazdem do Rogalina koniecznie skorzystaj z opcji wirtualnego zwiedzania. To idealne rozwiązanie dla zaplanowania podróży lub zobaczenia tego miejsca, gdy podróż nie jest możliwa. Więcej w poniższych wpisach na moim blogu:
oraz pod linkami:
Dodatkowo poniżej odcinek “Szlakiem miejsc niezwykłych: pomniki historii”, który w całości został poświęcony właśnie Rogalinowi.
Przykładowe trasy dla odwiedzających
Zwiedzanie posiadłości w Rogalinie można zaplanować na dziesiątki sposobów a ich trasa zależeć będzie od tego, jak wiele miejsc i atrakcji chcecie zobaczyć. Ze swojej strony mogę polecić Wam trasę, którą sam pokonałem odwiedzając Rogalin. Na mojej trasie znalazł się również Rogaliński Park Krajobrazowy, który Wam serdecznie polecam!
Trasa po magnackiej rezydencji
Początek i koniec trasy na parkingu przed bramą główną.
Pierwsza część trasy (kolor ciemnozielony) to spacer w do pałacu a następnie pójście do pałacowych ogrodów, pod pomnikowe dęby rogalińskie. Od trzech dębów trasa wiedzie dalej do wyjścia do Rogalińskiego Parku Krajobrazowego, po drodze mijając jeszcze jeden arcydąb – Dąb Edwarda.
Druga część trasy – powrotna (kolor niebieski) prowadzi najpierw przez pałacowy park, by następnie skręcić w stronę barokowych ogrodów. Gdy już do nich dotrzemy trasa prowadzi na kopiec widokowy a po zejściu z niego, dalej przed pałac i pod budynek galerii malarstwa. Na sam koniec idziemy do rogalińskiego kościoła a następnie wracamy na parking.
O tym jak podążałem tą trasą przeczytasz we wpisie: Rogalin. Magnacka rezydencja wśród pomnikowych dębów
Trasa po Rogalińskim Parku Krajobrazowym
Początek i koniec trasy przy furtce w ogrodzeniu pałacowego parku.
Trasa na samym początku biegnie czerwonym szlakiem turystycznym na zachód. Idąc nim mijamy starorzecze Warty a następnie wchodzimy do lasu, gdzie naszym oczom ukazują się pierwsze imponujące dęby. Gry wyjdziemy z lasu, odbijamy ze szlaku w stronę Warty, by dojść do widocznych z daleka ogromnych dębów. Po ich minięciu skręcamy na wschód i kierujemy się w stronę koryta Warty i gdy będąc tuż przy nim, odbijamy w stronę czerwonego szlaku. Po dojściu do niego, jesteśmy ponownie o kilka kroków od miejsca naszego startu i jednocześnie końca trasy.
O tym jak wyglądała ta trasa przeczytasz we wpisie: Rogaliński Park Krajobrazowy. Kraina tysięcy dębów!
Dojazd
Samochód
Rogalin znajduje się w przy drodze wojewódzkiej nr 431, do której można dojechać drogą ekspresową S11 (od strony Kórnika) lub drogi wojewódzkiej nr 430 (od strony Mosiny). Bliskość Poznania pozwala na komfortowy dojazd z odleglejszych miejsc siecią dróg ekspresowych (S5 z południa od Wrocławia, lub S5 z północy od Bydgoszczy) lub autostradą A2 (wschód – zachód).
Kolej
Bezpośredni dojazd do Rogalina koleją nie jest możliwy. Najbliższe stacje kolejowe znajdują się w Mosinie (ok. 6 km) lub Puszczykówku (ok. 7 km). Ze stacji kolejowej Puszczykówko do Rogalina można dotrzeć czerwonym szlakiem turystycznym, biegnącymi przez Rogaliński Park Krajobrazowy. Czas dojścia to około 2 godziny.
Komunikacja podmiejska
Komunikacja zbiorowa, dojeżdżająca do Rogalina obsługiwana jest przez ZUK Mosina. Obecnie (I. 2021) do Rogalina dojeżdżają dwie linie 698 i 699, które swój bieg zaczynają przy dworcu PKP w Mosinie.
Podsumowanie – Rogalin. Co warto zobaczyć?
Zespół pałacowo-parkowy oraz Rogaliński Park Krajobrazowy to miejsce wyjątkowe i niepowtarzalne! Ilość atrakcji, które znajdziemy w tej niewielkiej wielkopolskiej miejscowości wypełni Wam cały dzień a dla bardziej zainteresowanych nawet i cały weekend!
Rogalin, to miejsce które łączy w sobie unikalną przyrodę oraz wystawną rezydencję magnacką. Dzięki doskonałemu zachowaniu w niemal niezmienionej formie, możemy poczuć tutaj klimat XVIII wiecznego dworu szlacheckiego oraz poznać ich codzienność oraz rozrywki.
Poniżej kilka zdjęć z tego niezwykłego zakątka Polski, którym jest Rogalin. Co warto zobaczyć odwiedzając to miejsce? Mam nadzieje, że dowiedzieliście się właśnie z tego wpisu! Jeżeli macie jakieś dodatkowe pytania, piszcie je w komentarzach.