Rogaliński Park Krajobrazowy

Rogaliński Park Krajobrazowy – kraina tysięcy dębów

Utworzony w 1997 roku Rogaliński Park Krajobrazowy powstał w dolinie Warty, chroniąc przede wszystkim największe w Europie(!) skupisko wielowiekowych dębów szypułkowych. To właśnie potężne i liczne dęby są jego największym skarbem. Zgodnie z wykonaną w 1992 roku inwentaryzacją naliczono około 2000 dębów na tym terenie z czego 1435 (!) jest pomnikiem przyrody, z racji obwodu przekraczającego 200 centymetrów (na wysokości 1,3 metra). Najbardziej znanymi dębami rogalińskimi są oczywiście, rosnące w pałacowym parku dęby “Lech”, “Czech” i “Rus”. Jednak te znajdujące się trochę dalej od magnackiej posiadłości i rosnące na terenie parku krajobrazowego są równie imponujące, majestatyczne i wiekowe.

Rogaliński Park Krajobrazowy zajmuje obecnie powierzchnię 127 kilometrów kwadratowych i rozciąga się wzdłuż rzeki Warty od Puszczykowa (gdzie kończy się Wielkopolski Park Narodowy) aż do okolic Śremu. Teren parku krajobrazowego to głównie podmokłe tereny zalewowe rzeki Warty z licznymi starorzeczami, porośnięte zielonymi łąkami na których wybijają się potężne dęby szypułkowe. Największe wrażenie robią obumarłe dęby, które wyglądają niczym scenografia filmów grozy. Jednak z racji swojej wartości przyrodniczej, również obumarłe dęby podlegają ochronie, ponieważ są doskonałym miejscem do życia wielu chronionych i rzadko spotykanych stworzeń. Oczywiście nazwa Rogalińskiego Parku Krajobrazowego wzięła swoją nazwę od Rogalina, w którym to znajduje się niezwykle okazały pałac wraz z ogrodami i parkiem pałacowym, na terenie którego rosną, wcześniej wspomniane dęby rogalińskie.

Niestety teren Rogalińskiego Parku Krajobrazowego nie zachował się w swoim pierwotnym, naturalnym stanie do dnia dzisiejszego. W XV-XVI wieku oraz później w XVII-XVIII wieku nastąpiło w wyniku osadnictwa, znaczne zmniejszenie powierzchni lasów. Również w XVIII wieku przeprowadzono tutaj intensywne prace melioracyjne, które odwodniły część terenów podmokłych. Dodatkowo w XIX przeprowadzono prace, które znacznie zmieniły bieg koryta Warty. Poprzez budowę przekopów, zlikwidowane zostały liczne zakola i meandry rzeki, przez co na pewno krajobraz już nie był tak malowniczy. Jednak mimo tych prac, nadal częste podtopienia skutecznie uniemożliwiły gospodarcze wykorzystanie gruntów, przez co część z nich zachowała swój naturalny charakter. Na terenie parku znajdują się dwa rezerwaty przyrody, objęte częściową ochroną (Krajkowo i Goździk Siny w Grzybnie).

Przez Rogaliński Park Krajobrazowy biegnie m. in. czerwony szlak turystyczny (Osowa Góra – Sulęcinek), którym możemy dotrzeć zarówno do Wielkopolskiego Parku Narodowego (fragment tego szlaku, opisałem we wpisie: Wielkopolski Park Narodowy. Spacer wśród jezior i lasów) jak i np. do Zamku w Kórniku czy Zaniemyśla. Dodatkowo są tutaj jeszcze 3 inne znakowane szlaki turystyczne, kilka szlaków rowerowych i dwa szlaki konne.

Rogaliński Park Krajobrazowy – kraina tysięcy dębów

obszar wzdłuż Warty pomiędzy Śremem a Puszczykowem

Dokładną lokalizację miejsca: Rogaliński Park Krajobrazowy – kraina tysięcy dębów, znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!
5 / 5

Ocena nie mogła być inna! Jest to największe skupisko tak wiekowych i imponujących dębów w Europie!

Rogaliński Park Krajobrazowy – kraina tysięcy dębów

Rogaliński Park Krajobrazowy
Rogaliński Park Krajobrazowy
Rogaliński Park Krajobrazowy
Rogaliński Park Krajobrazowy
Rogaliński Park Krajobrazowy
5 / 5

Nie każdego zachwyci niezliczona ilość imponujących dębów, zarówno tych nadal zdrowych i zielonych jak i tych obumarłych, otoczonych przez niemal bezkresne łąki. Dla mnie jednak to miejsce na tyle wyjątkowe, odludne i zachwycające widokami, że polecam je każdemu. Naprawdę niewiele podobnych znajdziecie!

Rogaliński Park Krajobrazowy – kraina tysięcy dębów
4.9 / 5

5 / 5

Bez opłat.

5 / 5

Pusto!

4 / 5

Jest to co potrzeba w miejscu o takich walorach krajobrazowych, czyli oznaczony szlak i tabliczki pomników przyrody. Niestety tylko w nielicznych miejscach znajdują się tablice informacyjne, choć i to zasługuje na docenienie.

4 / 5

Kilka parkingów, wszystkie bezpłatne m.in.: parking przy pałacu w Rogalinie, “dziki” parking przy DW431 w Rogalinie, utwardzony parking przy kościele w Rogalinku czy nieutwardzony “parking” w okolicach Czmońca (w pobliżu wieży widokowej).

Minimum 1 godzina. Pozwoli Wam ona na dojście do najpiękniejszych zakątków.

Dla każdego.

Dostępny dla każdego, pod warunkiem korzystania ze szlaków turystycznych lub ścieżek dydaktycznych. W przypadku chęci wejścia na tereny łąk, rozlewisk, które znajdują się poza szlakami trzeba się liczyć z trudniejszym terenem.

  • niesamowite okazy drzew oraz widoki na dolinę Warty,
  • oznaczone szlaki turystyczne,
  • kilka miejsc do zaparkowania samochodu,
  • raj dla fotografów,
  • wiele dzikich wjazdów, trudna orientacja jeżeli chcesz poruszać się poza szlakami i ścieżkami dydaktycznymi,

Najbardziej okazałą częścią parku jest odcinek między Rogalinem a Rogalinkiem. To tutaj znajdziemy najbardziej imponujące dęby, które możemy podziwiać na licznych fotografiach.

Rogaliński Park Krajobrazowy – kraina tysięcy dębów

Rogalin to miejsce unikatowe, które na prawdę warto dobrze poznać! Dowiedź się więcej dzięki wpisom:

A może zainteresuje Cię również pobliski Wielkopolski Park Narodowy? Zobacz co ciekawego w sobie kryje!

Wpis opublikowano: 18 listopada 2020, ostatnia modyfikacja treści: 14 września 2021

Z Waszym wsparciem mogę więcej!

Jeżeli spodobał Wam się mój blog, znaleźliście na nim inspirację lub odpowiedź na swoje pytania, dodajcie mi wiatru w żagle abym mógł tworzyć jeszcze więcej i lepiej! Z góry dziękuje!

JESZCZE WIĘCEJ MIEJSC W KATEGORII

ZWIEDZAM POLSKĘ

ZNASZ FAJNE MIEJSCE?!

Znasz miejsce warte polecenia innym? Podpowiedź je nam a My skontaktujemy się z Gospodarzami i spróbujemy zaprosić ich do umieszczenia swojego miejsca na kierunkowo.pl. Pamiętajcie, trzeba promować to, co piękne i dobre!

ciekawe miejsca w Polsce kierunkowo.pl