rogalińskie dęby rogalin rogalin co warto zobaczyć

Rogalińskie dęby. Arcypomniki przyrody

Ogromne, majestatyczne, niepojęte i piękne, choć nadszarpnięte czasem – oto rogalińskie dęby w kilku słowach. Te najbardziej znane dęby w Rogalinie to “Rus”, “Czech” i “Lech”. Rosną one na terenie pałacowego parku, zaledwie kilka minut spacerem od pałacu Raczyńskich. Wiek dębów w Rogalinie szacuje się na 480-600 lat, co sprawia że można zaliczyć je do jednych z najstarszych drzew w Polsce. Jeżeli chodzi o ich imponujące rozmiary to kolejno “Lech” ma 633 cm w obwodzie, “Czech” 735 cm i najbardziej okazały “Rus” 915 centymetrów. Jeżeli te liczby nadal nie robią na Tobie wrażenia, to mówiąc bardziej obrazowo, by objąć Rusa potrzeba 5 dorosłych osób trzymających się za ręce!

Lech, Czech i Rus to niewątpliwie trzy najbardziej znane dęby rogalińskie. Warto wspomnieć również, że niedaleko rośnie również imponujący Dąb Edwarda, który w obwodzie ma 618 cm. Zresztą dębów w Rogalinie nie brakuje, zgodnie z informacją z oficjalnej strony internetowej zespołu pałacowego w Rogalinie, w najbliższym otoczeniu pałacu oraz trochę dalej od niego w 1992 roku rosło 1435 (!) dębów o obwodzie pnia na wysokości 1,3 metra, przekraczającej 200 centymetrów. W sumie szacuje się, że na terenie dawnych łęgów do dzisiaj rośnie około 2000 dębów, podziwiać je można wędrując po Rogalińskim Parku Krajobrazowym.

Oczywiście dęby rogalińskie o obwodzie powyżej 2 metrów są pod ochroną. Mimo ochrony prawnej i pracy wielu ludzi, wiekowe drzewa niestety umierają lub ulegają uszkodzeniom. Spowodowane jest to głównie siłami natury, która łamie gałęzie, wyrywa drzewa lub wysyła do roboty małe robaczki. Właśnie m. in. z tych powodów w 1992 roku obumarł “Czech”, “Lech” kilka lat temu częściowo się złamał (jego duży fragment leży koło niego) lecz dzięki olbrzymiej pracy specjalistów nadal żyje i z roku na rok ma się coraz lepiej. Niestety dęby są również osłabiane przez “robaczki”, głównie największego polskiego chrząszcza – kazioroga dębosza. To gatunek prawnie chroniony, przez co musimy dbać zarówno o niego, jak i o dęby co jest nie lada sztuką.

Jednak specjaliści są zgodni, że okazałym drzewom w Rogalinie szkodzimy najbardziej my – ludzie. To nasze działania, przyczyniają się do zmian klimatycznych, czego efektem jest stepowienie Wielkopolski, mniejsze opady i wyższe temperatury. Dodatkowo pierwotne łęgi porastały tereny okresowo zalewane przez rzekę Wartę, dzisiaj to się już nie zdarza w związku z regulacją koryta rzeki oraz zbiornikami retencyjnymi, gromadzącymi nadmiar wód. To wszystko powoduje, że dęby rogalińskie wymagają ogromnej wiedzy i pielęgnacji, by cieszyły oczy wielu pokoleń przez kolejne lata.

Rogalińskie dęby. Arcypomniki przyrody

Park w stylu angielskim w zachodniej części zespołu pałacowo-parkowego w Rogalinie.

Dokładną lokalizację miejsca: Rogalińskie dęby. Arcypomniki przyrody, znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!
5 / 5

Rogalińskie dęby to unikalne miejsce na mapie Polski. Skupisk tak potężnych i wiekowych dębów w naszym kraju nie mamy wiele, a to w Rogalinie jest jednym z bardziej imponujących.

Rogalińskie dęby. Arcypomniki przyrody

rogalińskie dęby rogalin rogalin co warto zobaczyć
rogalińskie dęby zespół pałacowo-parkowy w rogalinie
rogalińskie dęby
rogalińskie dęby
rogalińskie dęby
rogalińskie dęby wielkopolska ciekawostki
4 / 5

Rogalińskie dęby to setki historii Polski zaklęte w drzewie. Ich historia niejednego zadziwi a ich wielkość, majestatyczność i pomnikowość powinna zrobić wrażenie na każdym. Jest to niewątpliwie miejsce, którego nie powinieneś pominąć podczas swoich podróży.

Rogalińskie dęby. Arcypomniki przyrody
4 / 5

5 / 5

Wejście na teren parku jest bezpłatne.

4 / 5

Raczej bez tłumów, choć w ciepłe i słoneczne weekendy może być różnie.

3 / 5

Drogowskazy prowadzą do dębów bezbłędnie, na miejscu była zdawkowa informacja o tych pomnikowych drzewach. Myślę, że zasługują jednak na więcej.

5 / 5

Duży i bezpłatny, znajdujący się przed pałacem.

Samo zobaczenie pomnikowych dębów to kwestia 5-10 minut, ewentualnie 15 minut gdy chcecie zobaczyć również Dąb Edwarda.

Dla każdego.

Dostępne dla każdego.

  • unikalność,
  • imponujące rozmiary drzew,
  • dostępność dla każdego i bardzo dobre miejsce na spacer z dziećmi i nie tylko,
  • drogowskazy,
  • parking
  • średnia informacja turystyczna, przybliżająca historię okazałych drzew

Ciekawostka! Do budowy Kościoła Pokoju w Świdnicy zużyto drewno pochodzące z około 2000 okazałych dębów (inne źródło mówią o 3000 dębów). W Rogalinie w roku 1992 naliczono 1435 dębów o obwodzie przekraczającym 200 cm (w sumie szacuje się, że rośnie tutaj około 2000 dębów), co stanowi największe skupisko pomnikowych dębów w Europie. Łatwo sobie wyobrazić jak ogromną inwestycją był Kościół Pokoju w Świdnicy i jak bardzo inaczej wyglądała polska ziemia, skoro nie było problemem wyciąć 2000 dorodnych dębów.

Oczywiście zdecydowana większość pomnikowych dębów znajduje się na łęgach, które dzisiaj tworzą Rogaliński Park Krajobrazowy.

Rogalińskie dęby. Arcypomniki przyrody

Rogalin to miejsce unikatowe, które na prawdę warto dobrze poznać! Dowiedź się więcej dzięki wpisom:

A może zainteresuje Cię również pobliski Wielkopolski Park Narodowy? Zobacz co ciekawego w sobie kryje!

Wpis opublikowano: 14 listopada 2020, ostatnia modyfikacja treści: 25 kwietnia 2024

Z Waszym wsparciem mogę więcej!

Jeżeli spodobał Wam się mój blog, znaleźliście na nim inspirację lub odpowiedź na swoje pytania, dodajcie mi wiatru w żagle abym mógł tworzyć jeszcze więcej i lepiej! Z góry dziękuje!

JESZCZE WIĘCEJ MIEJSC W KATEGORII

ZWIEDZAM POLSKĘ

ZNASZ FAJNE MIEJSCE?!

Znasz miejsce warte polecenia innym? Podpowiedź je nam a My skontaktujemy się z Gospodarzami i spróbujemy zaprosić ich do umieszczenia swojego miejsca na kierunkowo.pl. Pamiętajcie, trzeba promować to, co piękne i dobre!

ciekawe miejsca w Polsce kierunkowo.pl