Zabytkowa poczekalnia tramwajowa na Sołaczu
Zabytkowa poczekalnia tramwajowa na Sołaczu to jedyny zachowany tego typu obiekt w Poznaniu i zaledwie jeden z nielicznych w Polsce! Poznańska drewniana poczekalnia pochodzi z początków XX wieku, kiery to doprowadzono do Sołacza linię tramwajową. Pierwotnie poczekalnia stała na wysokości Placu Spiskiego, a dopiero w 1924 roku została przeniesiona w obecnie miejsce w związku z przedłużeniem linii tramwajowej. Budynek, który przez mieszkańców do dzisiaj nazywany jest „zieloną budką” pełnił rolę małego dworca, ponieważ mieściła się w nim również kasa biletowa, dyżurka ruchu i oczywiście poczekalnia. Mieszkańcom Sołacza służyła do lat 80. XX wieku, a jej wyposażeniem, które nie przetrwało do dzisiaj był m. in. zewnętrzny okrągły zegar i tablica z napisem „Poczekalnia tramwajowa”.
Poczekalnia tramwajowa na Sołaczu jest również perełką architektury parkowej i przedstawicielem typowo górskiej stylu szwajcarskiego (tyrolskiego). Od rozbiórki z racji złego stanu technicznego i ogólnego zaniedbania uratowało ją przejecie przez Polski Związek Wędkarski, który umieścił w wyremontowanej budce siedzibę lokalnego koła wędkarskiego, którego logo można zobaczyć na froncie poczekalni.
Dawna poczekalnia tramwajowa na Sołaczu znajduje się na terenie Parku Sołackiego, przy obecnej linii tramwajowej biegnącej w stronę pętli „Piątkowska”, u zbiegu ulic Wołyńskiej i Małopolskiej.
Zabytkowa poczekalnia tramwajowa na Sołaczu
Konkrety
lokalizacja
Poznań, u zbiegu ulic Wołyńskiej i Małopolskiej
region
kategoria
tagi
Lokalizacja
Unikalność
Poczekalnia tramwajowa na Sołaczu to jedna z niewielu zachowanych drewnianych poczekalni tramwajowych (związanych z komunikacją miejską) w Polsce a jedyna w Poznaniu! I choć znajdziecie w Polsce podobne budynki stojące przy torach kolejowych, to poczekalnia tramwajowa i to w takim stylu architektonicznym jest wyjątkowym unikatem!
Galeria
Zabytkowa poczekalnia tramwajowa na Sołaczu
Moim zdaniem
Niemal każdy unikat wart jest zobaczenia, podobnie jest z dawną poczekalnią tramwajową na poznańskim Sołaczu. Mimo, że nie daje ona ogromu wrażeń, na pewno przenosi nas w czasy dwudziestolecia międzywojennego!
Ranking
ceny
Bez opłat.
ilość turystów
Zabytkowa poczekalnia na Sołaczu znajduje się kilka metrów od czynnego przystanku tramwajowego, przez co wokół „zielonej budki” bardzo często krążą pojedyncze osoby, zazwyczaj oczekujące na tramwaj.
przygotowanie
Bieda… Takie miejsce zasługuje chociaż na podobną tablicę informacyjną jak pobliski schron przeciwlotniczy a po drodze minąłem zaledwie jeden drogowskaz, to zdecydowanie za mało jak na taki unikat.
Praktyczne info
parking
Sporo miejsc parkingowych znajduje się wzdłuż ulicy Litewskiej a nieco bliżej, kilka miejsc postojowych znajdziecie również na ul. Wołyńskiej. Parkowanie jest bezpłatne.
potrzebny czas
Do 5 minut.
sugerowany wiek
Dla każdego.
dostępność
Miejsce dostępne dla każdego.
Plusy i minusy
główne atuty
- unikany budynek dawnego systemu komunikacji miejskiej,
- wyjątkowa architektura,
- położenie w zabytkowej i wyjątkowej dzielnicy willowej,
słabsze strony
- brak możliwości zobaczenia wnętrza,
Podpowiedź kierunkowo.pl
Z racji, że w budynku swoją siedzibę ma koło wędkarskie niemożliwe jest zobaczenie wnętrza dawnej poczekalni tramwajowej. No chyba, że jesteś wędkarzem:)
Zabytkowa poczekalnia tramwajowa na Sołaczu
Poznajcie miejsca w okolicy!
Poznaj Poznań jeszcze lepiej! Oto kilka wpisów o stolicy Wielkopolski!
Marcin Krawczyk
mikropodróżnik | bloger | polonofil
Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Specjalizuje się w krótkich wyjazdach (mikropodróżach), dzięki którym udaje mi się łączyć pracę zawodową z życiem pełnym podróżniczych przygód! Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl, starając się tworzyć najbardziej rzetelny blog podróżniczy o Polsce. Więcej o mnie przeczytacie na stronie o mnie
Więcej podobnych wpisów znajdziecie w kategorii ciekawe miejsca w Polsce i na mapie atrakcji turystycznych!