chleb pszenny z żurawiną

Chleb pszenny z żurawiną

Jestem jednym z tych, którzy nie wyobrażają sobie dnia bez chleba. Oczywiście najlepszy chleb to świeży, najlepiej jeszcze ciepły bochenek. Trudno jednak kupić taki w sklepie, czy piekarni dlatego warto spróbować przygotować go w domu i właśnie dlatego poznajcie przepis na chleb pszenny z żurawiną, który lata temu strasznie przypadł do mojego gustu. trzeba uczciwie przyznać, że największą „robotę” w nim, robi żurawina, która nadaje słodkości, przełamania i doskonale komponuje się zarówno z wytrawnym jak i słodkim okładem. Spróbujcie przygotować go w swoich domach i przekonajcie się dlaczego tak chętnie do niego wracam!

oznaczenia

kategoria przepisu czas przygotowania trudność koszt wykonania kaloryczność
autor bloga
Cześć, jestem Marcin!
Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl, starając się tworzyć najbardziej rzetelny blog podróżniczy o Polsce. Więcej o mnie przeczytacie tutaj
Reklama
Dzięki reklamom możliwe jest utrzymanie i rozwój bloga

SKŁADNIKI


  • 450 g mąki pszennej (najlepiej tym 650 – 720),
  • 300 ml zimnej wody (wręcz lodowatej),
  • 20 g świeżych drożdży,
  • 20 g miodu,
  • 1 łyżeczka soli,
  • 75 g suszonej żurawiny,

(ilość produktów dla przygotowania 1 bochenka o wadze około 700 g)

WYKONANIE


  1. Do przygotowanego naczynia wlej wodę a następnie dodaj do niej pokruszone drożdże oraz miód i wymieszaj do całkowitego rozpuszczenia.
  2. Do dużej miski przesiej mąkę i dodaj sól.
  3. Wlej do mąki rozpuszczone drożdże i zacznij wyrabiać ciasto. Na początku użyj łyżki do początkowego wymieszania, później wyrabiaj ciasto dłonią przez 5 minut. Ciasto będzie się kleiło, dlatego możesz je delikatnie podsypywać mąką.
  4. Pod koniec wyrabiania dodaj do ciasta żurawinę i przełóż je do miski oprószonej mąką. Z wierzchu również oprósz ciasto mąką, przykryj miskę bawełnianą ściereczką i odstaw w ciepłe miejsce na minimum 10 godzin do wyrośnięcia.
  5. Po wyrośnięciu ciasta ponownie należy je zagnieść przez około 1 minutę. Na koniec uformuj z ciasta kulę, obficie oprósz mąką i włóż do przygotowanej formy (keksówki). Formy do pieczenia nie trzeba wykładać papierem do pieczenia, smarować tłuszczem czy prószyć mąką, chleb podczas pieczenia się skurczy i odejdzie od formy.
  6. Ciasto ponownie odstawiamy do wyrośnięcia, przykryte bawełnianą ściereczką na 1 godzinę.
  7. Po upływie godziny wierzch chleba nacinamy wzdłuż przez środek. Nagrzewamy piekarnik do temperatury 240 stopni (grzanie tylko od dołu).
  8. Wstawiamy do nagrzanego piekarnika gotowy chleb i pieczemy w 240 stopniach przez 20 minut. Po tym czasie zmniejszamy temperaturę do 220 stopni (tryb grzanie od dołu) i pieczemy kolejne 30 minut.
  9. Po tym czasie chleb pszenny z żurawiną jest gotowy, choć warto dać mu chwilę by ostygnął:)

Chleb pszenny z żurawiną

chleb pszenny z żurawiną
chleb pszenny z żurawiną
chleb pszenny z żurawiną
chleb pszenny z żurawiną

MIEJ POD RĘKĄ


  • formę do pieczenia, najlepiej keksówkę (moja ma wymiary 30×12 centymetrów),
  • dużą miskę do wyrabiania ciasta,
  • naczynie do przygotowania zaczynu drożdżowego,
  • bawełniana ściereczka,

CENNE RADY


Chleb pszenny z żurawiną najlepiej przechowywać owinięty w bawełnianą ściereczkę i włożony do szczelnego pojemnika czy torebki foliowej. Niestety chcemy drożdżowe zachowują swoją świeżość krócej niż chleby na zakwasie, dlatego najlepiej zjeść chlebek w ciągu 1-2 dni.

SPOSÓB PODANIA


Świeży chleb smakuje najlepiej jeszcze ciepły, dodatkowo jak ktoś lubi posmarowany jedynie masłem. To tylko jedno i najprostsze z możliwych sposobów podania tego chleba. Jeżeli jednak macie ochotę na coś bardziej wyszukanego polecam Wam, by chleb pszenny z żurawiną podać z powidłami śliwkowymi, serem pleśniowym, pastą z twarogu i makreli, śniadaniowej gziczki, dobrą wędliną czy sałatką z tuńczyka.

CO MYŚLISZ O TYM PRZEPISIE?
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
logo przepiśnik przepisnik kierunkowo.pl