Szynka z indyka z szynkowara

Szynka z indyka z szynkowara

Szynkowar w naszym domu z początku leżał niewykorzystywany przez dłuższy czas. Jednak kiedy go uruchomiłem, jest w użyciu niemal stale. Co tylko skończy się jedna szynkowarowa wędlina, to od razu robię kolejną. Podobnie jest na moim blogu, po dodaniu dla Was pierwszego przepisu na szynkę drobiową z koperkiem niemal po chwili dodaję kolejny przepis. Szynka z indyka z szynkowara mimo, że również jest przygotowana z mięsa drobiowego, znacznie różni się od wcześniej wspomnianej wędliny. Samo mięso z piersi indyka okazało się bardziej zwarte i mniej wilgotne a dodatkowo użycie innych przypraw dało zupełnie odmienny efekt. Postanowiłem, że szynka z indyka z szynkowara będzie intensywnie paprykowa i słodka w smaku! Ciekawi jak wyszło? Przekonajcie się sami, przygotowując ją według tego przepisu!

autor bloga
Cześć, jestem Marcin!
Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl, starając się tworzyć najbardziej rzetelny blog podróżniczy o Polsce. Więcej o mnie przeczytacie tutaj
Reklama
Dzięki reklamom możliwe jest utrzymanie i rozwój bloga

SKŁADNIKI


  • 700 g filetu z piersi indyka,
  • 11 g soli peklowej,
  • 1 łyżeczka papryki słodkiej,
  • szczypta gałki muszkatołowej,
  • 1/3 łyżeczki ziaren kolendry,
  • szczypta pieprzu,
  • 1 łyżeczka żelatyny,

(ilość produktów dla przygotowania 600 g szynki)

WYKONANIE


  1. Mięso opłucz pod bieżącą wodą i osusz ręcznikiem papierowym. Pokrój zostawiając bardzo duże kawałki i włóż do przygotowanej miski.
  2. W moździerzu rozetrzyj kolendrę i dodaj ją do mięsa.
  3. Następnie do mięsa dodaj sól peklową, pieprz, gałkę i żelatynę.
  4. Mięso natrzyj przyprawami a po ich rozprowadzeniu dodaj słodką paprykę w proszku.
  5. Przygotuj szynkowar i woreczek do niego.
  6. Mięso delikatnie obtocz w papryce i przełóż do woreczka. Staraj się je dobrze ugniatać dłonią by wypchnąć całe powietrze.
  7. Gdy całe mięso będzie już w woreczku, umieść go w szynkowarze. Zawiąż worek i przykryj dekielkiem ze sprężyną, która dociśnie i uformuje całość.
  8. Zamknięty szynkowar z mięsem włóż do lodówki na minimum 24 godziny aby mięso się zapeklowało.
  9. Kolejnego dnia podgrzej w garnku wodę do temperatury 85 stopni. Włóż do niej szynkowar, wyciągnięty prosto z lodówki i parz szynkę przez 75 minut, stale w temperaturze 80-85 stopni.
  10. Po uływie czasu parzenia, wyciągnij szynkowar i przełóż go do zimnej wody na około 10 minut. Po tym czasie wytrzyj go ręcznikiem i wstaw do lodówki na minimum 12 godzin.
  11. Gdy minie czas chłodzenia gotowej szynki, wyciągnij ją z szynkowara i pokrój tak jak lubisz!
  12. Szynka z indyka z szynkowara jest gotowa!

Szynka z indyka z szynkowara

Szynka z indyka z szynkowara
Szynka z indyka z szynkowara
Szynka z indyka z szynkowara
Szynka z indyka z szynkowara

MIEJ POD RĘKĄ


  • szynkowar wraz z woreczkiem foliowym,
  • duży garnek do sparzenia szynki,
  • termometr kulinarny do kontrolowania temperatury,
  • miskę,
  • moździerz,
  • kuchenne ręczniki papierowe

CENNE RADY


Mięso z piersi indyka jest bardzo chude, dlatego szynka z indyka z szynkowara, wykonana według tego przepisu będzie zwarta, lekko twardsza i mniej wilgotna. Dzięki temu łatwiej się ją kroi oraz dłużej można ją przechowywać. Jeżeli jednak wolisz bardziej wilgotne wędliny dodaj do mięsa dodatkowo 50 ml wody.

SPOSÓB PODANIA


Szynka z indyka z szynkowara smakuje oczywiście najlepiej na kawałku świeżego pieczywa! Polecam Wam wypróbować moje przepisy na domowe chleby: chleb pszenny z żurawina oraz chleb razowy pszenno-żytni, które powinny doskonale pasować do domowych wędlin i nie tylko!

CO MYŚLISZ O TYM PRZEPISIE?
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
logo przepiśnik przepisnik kierunkowo.pl