Szynka z indyka z szynkowara

Szynka z indyka z szynkowara
  • Marcin
  • 21 kwietnia 2021

Szynkowar w naszym domu z początku leżał niewykorzystywany przez dłuższy czas. Jednak kiedy go uruchomiłem, jest w użyciu niemal stale. Co tylko skończy się jedna szynkowarowa wędlina, to od razu robię kolejną. Podobnie jest na moim blogu, po dodaniu dla Was pierwszego przepisu na szynkę drobiową z koperkiem niemal po chwili dodaję kolejny przepis. Szynka z indyka z szynkowara mimo, że również jest przygotowana z mięsa drobiowego, znacznie różni się od wcześniej wspomnianej wędliny. Samo mięso z piersi indyka okazało się bardziej zwarte i mniej wilgotne a dodatkowo użycie innych przypraw dało zupełnie odmienny efekt. Postanowiłem, że szynka z indyka z szynkowara będzie intensywnie paprykowa i słodka w smaku! Ciekawi jak wyszło? Przekonajcie się sami, przygotowując ją według tego przepisu!

SKŁADNIKI


  • 700 g filetu z piersi indyka,
  • 11 g soli peklowej,
  • 1 łyżeczka papryki słodkiej,
  • szczypta gałki muszkatołowej,
  • 1/3 łyżeczki ziaren kolendry,
  • szczypta pieprzu,
  • 1 łyżeczka żelatyny,

(ilość produktów dla przygotowania 600 g szynki)

Szynka z indyka z szynkowara
Szynka z indyka z szynkowara
Szynka z indyka z szynkowara
Szynka z indyka z szynkowara

WYKONANIE


Szynka z indyka z szynkowara

  1. Mięso opłucz pod bieżącą wodą i osusz ręcznikiem papierowym. Pokrój zostawiając bardzo duże kawałki i włóż do przygotowanej miski.
  2. W moździerzu rozetrzyj kolendrę i dodaj ją do mięsa.
  3. Następnie do mięsa dodaj sól peklową, pieprz, gałkę i żelatynę.
  4. Mięso natrzyj przyprawami a po ich rozprowadzeniu dodaj słodką paprykę w proszku.
  5. Przygotuj szynkowar i woreczek do niego.
  6. Mięso delikatnie obtocz w papryce i przełóż do woreczka. Staraj się je dobrze ugniatać dłonią by wypchnąć całe powietrze.
  7. Gdy całe mięso będzie już w woreczku, umieść go w szynkowarze. Zawiąż worek i przykryj dekielkiem ze sprężyną, która dociśnie i uformuje całość.
  8. Zamknięty szynkowar z mięsem włóż do lodówki na minimum 24 godziny aby mięso się zapeklowało.
  9. Kolejnego dnia podgrzej w garnku wodę do temperatury 85 stopni. Włóż do niej szynkowar, wyciągnięty prosto z lodówki i parz szynkę przez 75 minut, stale w temperaturze 80-85 stopni.
  10. Po uływie czasu parzenia, wyciągnij szynkowar i przełóż go do zimnej wody na około 10 minut. Po tym czasie wytrzyj go ręcznikiem i wstaw do lodówki na minimum 12 godzin.
  11. Gdy minie czas chłodzenia gotowej szynki, wyciągnij ją z szynkowara i pokrój tak jak lubisz!
  12. Szynka z indyka z szynkowara jest gotowa!

MIEJ POD RĘKĄ

  • szynkowar wraz z woreczkiem foliowym,
  • duży garnek do sparzenia szynki,
  • termometr kulinarny do kontrolowania temperatury,
  • miskę,
  • moździerz,
  • kuchenne ręczniki papierowe

CENNE RADY

Mięso z piersi indyka jest bardzo chude, dlatego szynka z indyka z szynkowara, wykonana według tego przepisu będzie zwarta, lekko twardsza i mniej wilgotna. Dzięki temu łatwiej się ją kroi oraz dłużej można ją przechowywać. Jeżeli jednak wolisz bardziej wilgotne wędliny dodaj do mięsa dodatkowo 50 ml wody.

SPOSÓB PODANIA

Szynka z indyka z szynkowara smakuje oczywiście najlepiej na kawałku świeżego pieczywa! Polecam Wam wypróbować moje przepisy na domowe chleby: chleb pszenny z żurawina oraz chleb razowy pszenno-żytni, które powinny doskonale pasować do domowych wędlin i nie tylko!

Drogi Czytelniku, miło mi, że dotarłeś do końca mojego wpisu! Jeśli pomógł on znaleźć niezbędne informacje, inspirację lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie niewielkim napiwkiem stawiając wirtualną kawkę lub zostając Patronem bloga:)

poradniki kulinarne

kierunkowo.pl w socialmediach

Smakuj podróżując!

Odkrywaj nowe smaki oraz regionalne kuchnie podczas podróży! Daj się zainspirować i poznaj podróżnicze wpisy na kierunkowo.pl!