Domowa szynka wędzona

szynka wędzona
  • Marcin
  • 26 kwietnia 2021

Szynka wędzona to jeden z naszych narodowych przysmaków! Wędzenie dodaje specyficznego aromatu, który zależy od rodzaju drewna, użytego do wędzenia. Jednak niezależnie od technicznych zawiłości (drewno bukowe czy owocowe), szynka wędzona zawsze jest mile widziana na naszym stole. Mimo, że jej przygotowanie wymaga trochę czasu i poświęcenia, efekt końcowy pobije na głowę nawet najlepszą szynkę, którą kupimy w sklepie!

Właśnie dlatego poprosiłem o pomoc w przygotowaniu domowych wędzonych szynek mojego teścia, który od wielu wielu lat przygotowuje domowe szynki, kiełbaski i inne mięsne specjały a sam tą tajemną wiedzę zdobył od swego ojca, który był rzeźnikiem i masażem. Wszak jak się szkolić, to u fachowców!

Dzięki zdobytej wiedzy domowa szynka wędzona, przygotowana według tego przepisu będzie aromatyczna, soczysta i dokładnie taka, jaką lubimy najbardziej! Praca jaką włożymy, by ją przygotować zostanie nagrodzona wędliną z najwyższej półki, której nie kupicie w żadnym sklepie. Dodatkowo do jej przygotowania wykorzystamy niemal wyłącznie naturalne składniki, dzięki czemu unikniemy wszelkich polepszaczy czy wzmacniaczy! Jednym “sztucznym” składnikiem będzie sól peklowa, która będzie miała ważne zadanie do wykonania, mianowicie ochronę szynki przed szybkim zepsuciem oraz nadanie jej, przyjemniej dla oka różowej barwy. Ale co tu dużo pisać, poznajcie przepis na domową szynkę wędzoną i przekonajcie się sami, jak bardzo Wam zasmakuje!

OZNACZENIA

kategoria przepisu czas przygotowania trudność koszt wykonania kaloryczność

SKŁADNIKI


  • 1,2 kg szynki wieprzowej,
  • zalewa:
    • 2 litry wody,
    • 2 liście laurowe,
    • 5 ziaren ziela angielskiego,
    • 10 pieprzy,
    • 3 ząbki czosnku,
    • 120 g soli peklowej,
    • 1 łyżeczka ziaren kolendry,
  • woda do parzenia,

(ilość produktów dla przygotowania 1 szynki wędzonej o wadze około 1,2 kg)

szynka wędzona
szynka wędzona
szynka wędzona
szynka wędzona
szynka wędzona

WYKONANIE


Domowa szynka wędzona

  1. Przygotuj zalewę. Do garnka wlej wodę oraz dodaj liście laurowe, ziele angielskie oraz pieprz. Zalewę doprowadź do wrzenia i zestaw z ognia. Po 10 minutach stygnięcia zalewy dodaj obrane z łupin całe ząbki czosnku. Pozostaw zalewę do całkowitego ostygnięcia.
  2. Po całkowitym wystygnięciu zalewy dodaj do niej sól peklową i wymieszaj zalewę.
  3. Szynkę wieprzową opłucz i osusz za pomocą ręcznika kuchennego.
  4. Przygotuj szynkę do nastrzykiwania. Włóż ją do naczynia o wysokich ściankach (np. naczynia żaroodpornego) a następnie za pomocą strzykawki do mięsa, wprowadź zalewę do środka. Spróbuj dodać do szynki ok. 90 ml płynu.
  5. Po nastrzykiwaniu dodaj do zalewy 1 łyżeczkę kolendry i włóż wcześniej do niej nastrzykniętą szynkę. Szynkę możesz docisnąć talerzem, tak aby była całkowicie zanurzona w zalewie.
  6. Szynkę w zalewie wstaw do lodówki na minimum 7 dni (optymalnie 10 dni). Codziennie obracaj mięso, aby płyny w niej się równomiernie rozprowadziły.
  7. Po tym czasie, wyciągnij szynkę z zalewy i włóż do siatki wędzarniczej.
  8. Tak przygotowane mięso pozostaw na sicie 3-4 godziny w lodówce. W tym czasie szynka odcieknie z nadmiaru zalewy.
  9. Przygotuj wędzarnie.
  10. W pierwszej kolejności włóż szynkę do wędzarni i susz ją przez 45 minut w temperaturze 80-90 stopni. Po tym czasie szynka powinna być ciepła i sucha w dotyku.
  11. Gdy suszenie się zakończy zmniejsz temperaturę w wędzarni do 50-60 stopni (maksymalnie 70) i wędź przez 3 godziny.
  12. Uwędzone szynki warto jeszcze sparzyć, w tym celu włóż je do nagrzanej wody do 80-85 stopni i parz przez 75 minut (1kg = 60 minut parzenia).
  13. Sparzoną szynkę zostaw do wystygnięcia.

MIEJ POD RĘKĄ

  • ręcznik kuchenny,
  • średni garnek,
  • miska lub naczynie do nastrzykiwania,
  • strzykawka do nastrzykiwania mięsa,
  • durszlak,
  • siatkę wędzarnicza i sznurek wędliniarski,
  • wędzarnie,
  • drewno do wędzenia (koniecznie liściaste, najlepsze owocowe),
  • duży garnek z termometrem kulinarnym do sparzenia

CENNE RADY

Wędzenie tylko jednej szynki do zadanie dla prawdziwych pasjonatów. Mając już przygotowaną wędzarnie, warto przygotować również inne specjały do wędzenia! Nie martw się, że nie “przejesz” tego co uwędzisz, ponieważ domowa szynka wędzona jak i inne wędzone mięsa, smakuje również wyśmienicie po zamrożeniu i odmrożeniu, gdy najdzie na nią ochota!

Dodatkowo na bazie wody z parzenia możesz przygotować doskonały żurek, biały barszcz, kapuśniak czy grochówkę! Te zupy lubią wędzonkę!

SPOSÓB PODANIA

Domowa szynka wędzona jest rarytasem sama w sobie:) Sprawdzi się doskonale jako przekąska, okład na chleb albo jeden ze składników innego dania. Doskonale pasuje do niej chrzan, który Możesz ją podać z domowych chlebem, moje sprawdzone przepisy to: chleb pszenny z żurawiną oraz chleb razowy pszenno-żytni. Wykorzystując szynkę przygotujesz wyśmienitą jajecznicę lub omlet! Możesz wykorzystać ją również do przygotowania aromatycznej pizzy czy zasmażanej młodej kapusty. Aromat domowej szynki wędzonej podbije smak każdego dania, dlatego jeżeli zastanawiasz się gdzie może ją jeszcze wykorzystać sprawdź tag #szynka w moim przepiśniku.

Drogi Czytelniku, miło mi, że dotarłeś do końca mojego wpisu! Jeśli pomógł on znaleźć niezbędne informacje, inspirację lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie niewielkim napiwkiem stawiając wirtualną kawkę lub zostając Patronem bloga:)

poradniki kulinarne

kierunkowo.pl w socialmediach

Smakuj podróżując!

Odkrywaj nowe smaki oraz regionalne kuchnie podczas podróży! Daj się zainspirować i poznaj podróżnicze wpisy na kierunkowo.pl!