Polska pełna jest budowli, które nasi przodkowie wznieśli wykorzystując jeden z najpopularniejszych budulców na tych ziemiach – drewno. Niestety wiele z tych budynków nie dotrwało do naszych czasów, dlatego tym bardziej warto docenić te, którym na przestrzeni lat udało uniknąć się pożaru czy zniszczenia, pozostając z nami do dnia dzisiejszego. Trudno w jednym miejscu zebrać wszystkie skarby architektury drewnianej w Polsce ale równie trudno wybrać te najcenniejsze czy najpiękniejsze. Mimo to, poznajcie 5 miejsc, w których możecie zobaczyć wyjątkowe skarby architektury drewnianej, które mnie osobiście zachwyciły.

Skarby architektury drewnianej

Poznajcie moją listę pomysłów, na której umieściłem najciekawsze moim zdaniem skarby architektury drewnianej, które być może zainteresują Was na tyle by ruszyć do nich w kolejną mikropodróż! Oto one:

#1

Wielkopolski Park Etnograficzny

kościół z wartkowic wielkopolski park etnograficzny w dziekanowicach skansen jesień w skansenie skarby architektury drewnianej

Wielkopolski Park Etnograficzny to największy wielkopolski skansen, który położony jest w wyjątkowym miejscu – nad Jeziorem Lednica, na którym znajduje się wszystkim dobrze znany Ostrów Lednicki. W skansenie znajduje się około 60 obiektów, z czego bardzo wiele jest w całości drewnianych i urzekających swoją formą i szczegółowością. Wśród drewnianych zagród, chat czy wiatraków, znajdzie również piękny kościół i niewielką ale urzekającą kaplicę – pustelnicę.

wielkopolski park etnograficzny w dziekanowicach skansen wiatrak koźlak z mierzewa wiatrak koźlak holender murowany skarby architektury drewnianej
wielkopolski park etnograficzny w dziekanowicach skansen kaplica pustelnica z lasów grabskich skarby architektury drewnianej
wielkopolski park etnograficzny w dziekanowicach skansen zagroda ze sławna-żylic

Wielkopolski Park Etnograficzny w Dziekanowicach to istna uczta dla poszukujących skarbów drewnianej architektury. Znajdziecie tutaj orzekające drewniane chałupy, całe zagrody, karczmę, kościół, które wspólne tworzą muzealną wieś na wzór XVIII-XIX-wiecznej wielkopolskiej wsi. Dodatkowym smaczkiem są drewniane wiatraki: paltrak i koźlak oraz dawny młyn wodny, również drewniany. Mówiąc krótko – przepiękne miejsce!

kierunkowo.pl
#2

Wiatraki w Osiecznej

muzeum młynarstwa w osiecznej wiatrak drewniany józef-adam koźlak skarby architektury drewnianej

Osieczna to jedyne miejsce w Polsce, gdzie od XVIII wieku bez żadnych zmian stoją trzy wiatraki koźlaki. Od 2012 roku są one częścią Muzeum Młynarstwa i Rolnictwa w Osiecznej, prowadzonego przez rodzinę Jankowskich, która niemal przez całe swoje życie zajmuje się drewnianymi młynami. Wiatraki są obecnie pięknie wyremontowane a dodatkowo w jednym z nich zachowało się oryginalne wyposażenie! By było jeszcze ciekawiej, niedaleko zabytkowych wiatraków, liczących około 250 lat, gospodarze tego miejsca postawili mały wiatrak edukacyjny w którym mieli się zboże na mąkę.

muzeum młynarstwa w osiecznej wiatrak koźlak józef - adam
muzeum młynarstwa i rolnictwa w osiecznej zagroda edukacyjna jan 2 wiatrak drewaniany skarby architektury drewnianej
muzeum młynarstwa w osiecznej drewaniany wiatrak koźlak młyn wodny skarby architektury drewnianej

Muzeum Młynarstwa i Rolnictwa w Osiecznej oczarowało mnie niemal od samego początku. Poza pięknymi i niezwykle cennymi drewnianymi wiatrakami, ogromne wrażenie robi wiedza i doświadczenie gospodarzy tego miejsca, którzy tym drewnianym cudom techniki poświęcili niemal całe swoje życie. Tylko tutaj możecie przeżyć tak bardzo wyjątkową lekcję historii, techniki i na własne oczy przekonać się co znaczy pasja, która zrodziła to miejsce!

kierunkowo.pl
#3

Skansen w Osieku n. Notecią

Muzeum Kultury Ludowej w Osieku nad Notecią skansen w osieku drewniana chałupa skarby architektury drewnianej

W niewielkim Osieku nad Notecią znajduje się kolejny z wyjątkowych skansenów w Polsce! Niesamowicie urokliwy i bardzo klimatyczny skrywa w sobie przepiękne drewniane budynki: chałupy, zabudowania gospodarcze, wiatraki i wiele innych! Wiele z nich to naprawdę „skarby”, skrywające charakterystyczne dla tego regionu rozwiązania i konstrukcje. A wszystko pośród pięknej zieleni, łąk, pól i okazałych drzew!

chałupa podcieniowa z głubczyna Muzeum Kultury Ludowej w Osieku nad Notecią skansen w osieku
skansen w osieku Muzeum Kultury Ludowej w Osieku nad Notecią wiatrak koźlak skarby architektury drewnianej
chałupa rybacka rybak Muzeum Kultury Ludowej w Osieku nad Notecią skansen w osieku

Myśląc o skansenie w Osieku, przychodzi mi do głowy od razu jedno słowo: piękny! Miałem przyjemność spacerować po nim w dniu, kiedy nie było wielu turystów, przez co mogłem się dosłownie delektować jego urokiem. Towarzyszyła mi Pani przewodnik, która niezwykle ciekawie opowiadała o wydarzeniach organizowanych w skansenie oraz najciekawszych „smaczkach” zebranych tutaj chałup i zabudowań. Polecam serdecznie!

kierunkowo.pl
#4

Kościół w Nowej Wsi Królewskiej

skarby architektury drewnianej kościół nowa wieś królewska

Niepozorna i mała wieś, jaką jest Nowa Wieś Królewska niedaleko Wrześni w Wielkopolsce, skrywa w sobie jeden z najstarszych drewnianych kościołów w kraju! Wzniesiony został w czasach króla Zygmunta Augusta (!) w XVI wieku, który objął go swoim patronatem. Wyposażenie świątyni pochodzi głównie z XVIII wieku, choć odsłonięte podczas prac remontowych polichromie, datuje się na XVI wiek. Dawniej wokół kościoła znajdował się parafialny cmentarz, po którym nie ma już śladu.

Drewniany kościół w Nowej Wsi Królewskiej
skarby architektury drewnianej drzwi kościół drewniany wielkopolska
Drewniany kościół w Nowej Wsi Królewskiej

Drewniany kościółek z Nowej Wsi Królewskiej, choć wygląda niepozornie skrywa w sobie kilkaset lat historii. Obecnie to jeden z kościołów miejscowej parafii, w którym do dzisiaj odprawiane są msze. Na pewno zauważycie go przejeżdżając pobliską drogą wojewódzką, dlatego tym bardziej warto na chwilę się zatrzymać i go poznać. Na pewno gdy podejdziecie na kilkanaście metrów do kościoła poczujecie charakterystyczny zapach starego drewna, swoistego wskaźnika niewątpliwego drewnianego skarbu.

kierunkowo.pl
#5

Centrum Słowian i Wikingów w Wolinie

Centrum Słowian i Wikingów w Wolinie skansen wolin

Ostatnia propozycja, którą chciałbym Wam szczerze polecić znajduje się na Wyspie Ostrów w pomorskim Wolinie. Od 2008 roku funkcjonuje tutaj unikalny skansen – Centrum Słowian i Wikingów, który przybliża nam kulturę, obyczaje ale i budowle, jakie wznosili nasi przodkowie we wczesnym średniowieczu. Na jego terenie znajdziecie blisko 30 obiektów, z których kilkanaście to zabudowania wzniesione niemal wyłącznie z drewna.

Centrum Słowian i Wikingów w Wolinie skansen wolin wycieczki z międzyzdrojów
Centrum Słowian i Wikingów w Wolinie skansen wolin skarby architektury drewnianej

Skansen w Wolinie to miejsce, które już nie raz gościło producentów filmowych, którzy doceniając uroki tego miejsca, tworzyli kilkukrotnie filmy historyczne. Świadczy to o tym, że twórcy Centrum Słowian i Wikingów w Wolinie w doskonały sposób odwzorowali wygląd wczesnośredniowiecznej nadmorskiej osady, co nam – turystom i podróżnikom, pozwala niemal przenieść się w czasie i poczuć się jak ponad 1000 lat temu. Będzie oczarowani tym co zostało tutaj wzniesione i zbudowane, w tym oczywiście z drewna, który dawniej był jednym z podstawowych budulców.

kierunkowo.pl

Skarby architektury drewnianej. Poznajcie kolejne pomysły!

Oto moja krótka lista, na której zebrałem dla Was najciekawsze moim zdaniem polskie skarby architektury drewnianej. Oczywiście zabrakło na tej liście podkarpackich cerkwi, niesamowitych Kościołów Pokoju ze Świdnicy i Jawora czy kościoła Wang w Karpaczu, bo o nich słyszał już prawie każdy w przeciwieństwie do niewielkiego kościółka z Nowej Wsi Królewskiej.

Schronisko PTTK na Szczelińcu
józef drewniany wiatrak w rydzynie
Kościół norweski w Poznaniu krzesiny

To jednak nie wszystkie skarby architektury drewnianej jakie znajdziecie na blogu, bo pomysłów mam dla Was znacznie więcej! Znajdziecie je w:

Drogi Czytelniku, miło mi, że dotarłeś do końca mojego wpisu! Jeśli pomógł on znaleźć niezbędne informacje, inspirację do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie niewielkim napiwkiem stawiając wirtualną kawkę lub zostając Patronem bloga:)

kierunkowo.pl w socialmediach

mapa atrakcji turystycznych w Polsce

Poznajcie interaktywną mapę ciekawych miejsc w Polsce na kierunkowo.pl!

Wszystkie ciekawe miejsca, które odwiedziłem opisałem dla Was w kategorii tu byłem.