Kokoryczowe Wzgórze w Poznaniu

kokoryczowe wzgórze w poznaniu
 • Marcin
 • 2 kwietnia 2022
Kokoryczowe Wzgórze w Poznaniu

Kokoryczowe Wzgórze w Poznaniu to nieco zapomniane i przez wielu nieznane miejsce na północy Poznania. Przy dawnym pałacu w Radojewie, właściciele folwarku – rodzina von Treskow, założyli w pobliżu park krajobrazowy na okolicznym mocno pofalowanych wzgórzach. Urządzono go w stylu angielskim na powierzchni około 15 hektarów oraz naturalnie wpleciono w porastające Dolnie Warty lasy łęgowe.

Szczególnie pięknie i wyjątkowo park prezentuje się w czasie przedwiośnia, kiedy to masowo kwitnie tutaj rannik zimowy. „Uciekł” on z pałacowego ogrodu i samowolnie opanował pobliskie połacie parku. Kilka tygodni później, już wczesną wiosną na wzgórzach rozkwita kokorycz, od której wzgórza wzięły swoją nazwę. To najbardziej okazałe atrakcje tutejszej przyrody, choć na uwagę zasługuje również aleja kilku okazałych platanów i jeden szczególnie okazały, uznawany za pomnik przyrody. Dodatkowo atrakcją są dwa głazy narzutowe, która znajdują się w okolicach szczytu wzgórz.

Ciekawostką są sztuczne ruiny, które wzniesiono na szczycie jednego z wzgórz – taka była wtedy moda:) Na zboczach wzgórza znajduje się również zaniedbany cmentarz rodziny von Treskow.

Obecnie Kokoryczowe Wzgórze w Poznaniu są zarządzane przez Nadleśnictwo Łopuchówko, który wytyczyło tutaj ścieżkę dydaktyczną, bardzo podobną do położonej w pobliżu na Łysym Młynie.

region
lokalizacja

poznańskie Radojewo, pólnocne dzielnice miasta, ul. Podbiałowa

GALERIA

Kokoryczowe Wzgórze w Poznaniu

kokoryczowe wzgórze w poznaniu
kokoryczowe wzgórze w poznaniu
kokoryczowe wzgórze w poznaniu
kokoryczowe wzgórze w poznaniu

W SKRÓCIE


 • UNIKALNOŚĆ

Kokoryczowe Wzgórze w Poznaniu to miejsce na pewno wyjątkowe, szczególnie wczesną wiosną, kiedy to można zobaczyć tutaj kwietny dywan z żółtych ranników zimowych. Dodatkowego smaczku dodaje, niestety zaniedbany obecnie dawny pałac oraz nietypowe „atrakcje” parku jak sztuczna ruina czy leciwy cmentarz, dawnych Właścicieli.

 • MOIM ZDANIEM

Kokoryczowe Wzgórze w Poznaniu to doskonałe miejsce na spokojny spacer, odpoczynek na łonie natury czy leniwe spędzenie popołudnia. Przyrodniczo ale również historycznie to miejsce zainteresuje nie jednego z Was!

MAPA

Dokładną lokalizację miejsca: Kokoryczowe Wzgórze w Poznaniu, znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!

OCENY

ŚREDNIA OCEN

4.3 / 5

Kokoryczowe Wzgórze w Poznaniu


CENY

5 / 5

Bez opłat.

ILOŚĆ TURYSTÓW

4 / 5

Kokoryczowe Wzgórze w Poznaniu to raczej spokojne miejsce. Nieco większy ruch jest na pewno w momencie, gdy pojawiają się tutaj kwietne dywany.

UŁATWIENIA DLA ODWIEDZAJĄCYCH

4 / 5

Na terenie dawnego parku pałacowego obecnie jest wytyczona ścieżka edukacyjna przy której znajdziemy tablice informacyjne czy miejsca do odpoczynku. Niestety brakuje miejscami oznaczeń trasy (głównie w głębi parku) a także drogowskazów przy głównej drodze, ułatwiających dotarcie do bram dawnego zespołu pałacowo-parkowego.

PRAKTYCZNE INFORMACJE

PARKING

3 / 5

Brak wyznaczonego parkingu. Można zaparkować na poboczu ulicy Podbiałowej, która dochodzi do bram terenu pałacowego. Znajdziecie tam miejsce na kilkunastu samochodów.

POTRZEBNY CZAS

Przespacerowanie się po Kokoryczowych Wzgórzach zajmie Wam minimum około 30 minut. Oczywiście możecie spędzić tutaj znacznie więcej czasu, jeżeli tylko macie na to ochotę.

SUGEROWANY WIEK

Dla każdego, choć poruszanie się w głębi parku z racji bardziej pofałdowanego terenu może być bardziej męczące i wymagające dla najmłodszych dzieci.

DOSTĘPNOŚĆ

Po parku poruszamy się typowymi parkowymi ścieżkami, które nie są utwardzone. Na większości ścieżek bez problemu przejedziecie wózkiem dziecięcym, nieco trudniej może być dojechać pod sztuczną ruinę.

 • PODPOWIEDŹ KIERUNKOWO.PL

W okresie kwitnienia ranników czy kokoryczy, warto odwiedzić to miejsce w dni robocze. W weekendy jest wtedy tutaj tłoczniej, co nie pomaga delektować się niecodziennym widokiem.

Kokoryczowe Wzgórze w Poznaniu

MOCNE STRONY

 • wyjątkowe i nie często spotykane kwietne dywany rannika w okresie przedwiośnia,
 • wytyczona ciekawa ścieżka edukacyjna,
 • spokojny i rozległy park, doskonały na spacer,
 • przyrodnicze ciekawostki: głazy narzutowe, pomniki przyrody itp.

SŁABE STRONY

 • brak oznaczenia dojazdu,
 • niestety pałac, podobnie jak cała posiadłość popada obecnie w zapomnienie przez co dawny dwór mocno niszczeje,
 • „dziki” i nieoznakowany parking,
 • bywa tłumnie (szczególnie weekendami) w okresie kwitnienia kwiatów,

Drogi Czytelniku, miło mi, że dotarłeś do końca mojego wpisu! Jeśli pomógł on znaleźć niezbędne informacje, inspirację do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie niewielkim napiwkiem stawiając wirtualną kawkę lub zostając Patronem bloga:)

Dowiedź się więcej o okolicy!

Poznajcie wpisy, dzięki którym poznacie najciekawsze miejsca w Poznaniu, które warto odwiedzić!

Więcej blogowych wpisów znajdziecie w kategorii zwiedzam Polskę! Serdecznie zapraszam:)

kierunkowo.pl w socialmediach

mapa atrakcji turystycznych w Polsce

Poznajcie interaktywną mapę ciekawych miejsc w Polsce na kierunkowo.pl!